Trendy w projektowaniu biur 2018

Trendy w projektowaniu biur 2018

Architekci na całym świecie bezustannie prześcigają się w pomysłach aranżacyjnych i technologicznych rozwiązaniach wyposażenia meblowego, które mają za zadanie stworzyć przyjazne, sprzyjające kreatywności i wydajności oraz ergonomiczne środowisko pracy. Koncentrują się na rozpoznaniu indywidualnych potrzeb jednostki, stworzeniu przestrzeni, w której człowiek czuje się dobrze, która wyzwala jego potencjał. Firmy świadome korzyści, jakie przynieść może nowoczesna powierzchnia biurowa wysoko zawiesiły poprzeczkę, dlatego w kolejnych latach możemy spodziewać się jeszcze więcej ciekawych realizacji. Jakie trendy w projektowaniu biur czekają nas w 2018 roku? O tym Anna Sulima – Gillow, architektka prowadząca w Forbis Group.


Green is the new black

Moda na eko, to właściwie już nie moda, bo ta przychodzi i przemija. Tzw. projektowanie biofiliczne na dobre zagościło już w naszym otoczeniu – w przestrzeni domowej, komercyjnej oraz właśnie w naszej pracy, przy czym jest ono związane nie tylko z myśleniem o designie, ale przede wszystkim określonymi wartościami. Czerpanie inspiracji z przyrody to jedno, czymś więcej jest dbałość o źródło pochodzenia surowców. Naturalne materiały, zielenie, kolory ziemi stanowią odpowiedź na nasze ciągłe zabieganie, stresy i tęsknotę za tym, co pierwotne. Dalej popularne będą rdzawe odcienie, wzorowane na glebach ferralitowych i ściany pokryte mchem. W aranżacjach często pojawia się korek, fornir, bambus, drewno o podkreślonym usłojeniu. We wzornictwie, podobnie jak w bieżącym roku, królować będą motywy roślinne w rozmiarze XL. Nie bójmy się także przyrody żywej – kwiatów w donicach, liści palmowych, drzewek. Obcowanie z nimi bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Inteligentne budynki biurowe projektowane są tak, aby zapewniać dużą ilość naturalnego światła dziennego, która na pewno zapewni im długą żywotność. 


trendy 2018

źródło: materiały prasowe

Więcej tekstury

Zmysłowy odbiór nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz urozmaici zastosowanie różnego rodzaju tekstur. Doskonale sprawdzi się np. wyłożenie ścian tkaninami akustycznymi, które nadadzą przestrzeni ciepła i miękkości, jednocześnie wyciszając i tworząc idealne środowisko do spotkań, czy pracy w skupieniu. Miękkie dywany, kosze, skóry – wszystko to idealnie wpisuje się w trend udomowienia przestrzeni naszej pracy.

Kolorystyczne trendy 2018

Każdego roku Instytut Pantone, światowy autorytet w dziedzinie koloru, który opracował swoją unikatową paletę barw, zwaną Skalą Pantone, ogłasza nowe trendy, które następnie królują zarówno na wybiegach, czy w branży kosmetycznej jak i w branży wnętrzarskiej. Kolorem roku 2018 został intrygujący, fascynujący i magiczny Ultra Violet. Fiolet jest wymagającym kolorem w aranżacji wnętrz i jego monochromatyczne zastosowanie może być przytłaczające i niekoniecznie sprzyja skupieniu w pracy, ale za to można nim w ciekawy sposób ożywić biurową przestrzeń, akcentując np. pojedynczą ściankę albo wykorzystując go w elementach wyposażenia czy grafikach. Ponadto modne wg Pantone kolory to pomidorowy odcień czerwieni, nasycony zimny odcień niebieskiego, jaskrawa limonka i pikselowy żółty. Wszystkie te odcienie z pewnością bardzo dobrze sprawdzą się we wnętrzach, które mają wyzwalać energię i pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Dla równowagi w palecie trendów pojawia się także ciepła brzoskwinia, brudny róż, naturalne odcienie szarości oraz kolor lniany i perłowy odcień beżu.

Acitivity Based Working

Pracodawcy i specjaliści HR zaczynają dostrzegać, że na naszą codzienną listę zdań składają się rozmaite czynności, czasem wykonywane indywidualnie, a innym razem zespołowo, wymagające różnego poziomu koncentracji. W związku z tym coraz więcej firm decyduje się na zaaranżowanie swojej przestrzeni zgodnie z zasadami Activity Based Working, dostosowując rozwiązania projektowe do charakteru zadań, wykonywanych przez pracowników. Wydzielenie oddzielnych stref np. do pracy w skupieniu, pobudzających kreatywność przestrzeni, sprzyjających zespołowym burzom mózgu, czy też sfer relaksu, sprzyja indywidualnemu rozwojowi pracowników i pełnemu wykorzystaniu ich potencjału. Świadome wykorzystanie przestrzeni ułatwić nam mogą także technologie takie jak mobilne, czy przesuwne ścianki, pozwalające na transformację pomieszczenia w zależności od potrzeb. Coraz więcej przedsiębiorców zaczyna dostrzegać korzyści, jakie niesie ze sobą nowoczesna siedziba biurowa oraz komfortowe i zdrowe środowisko pracy. Poza pozytywnym wizerunkiem na rynku, pozwala im ona na przyciągnięcie najlepszej kadry i wspieranie wydajności swoich pracowników, co realnie wpływa na wzrost przychodów.


ultra violet

Sprawdź również: Ultra Violet kolorem roku 2018 według Pantone


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!