Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1

Oficjalne uruchomienie Centrum Nauki i Techniki EC1 planowane jest na 7 stycznia 2018 r. O godz.12:00 nastąpi symboliczne włączenie łódzkiej zabytkowej elektrowni, która pośle w świat energię wiedzy. Stworzenie placówki to efekt ścisłej współpracy pracowników EC1 z przedstawicielami projektowych i wykonawczych firm zewnętrznych.


Centrum naukowo-kulturalne powstałe w budynku dawnej elektrowni EC1 objęło następujące historyczne pomieszczenia: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia i Zmiękczalnia.


EC1 Lodz

Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą bez wątpienia historyczne elementy ścieżki edukacyjnej Przetwarzanie energii. Od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii — oto podróż, którą odbywa gość unikatowej części wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1. Ekspozycja opisuje krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Pierwszy krok - plac węglowy, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportowano czarne złoto do kotłów.  Następnie odwiedzający będą mogli poznać obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzania jej w prąd. W rozdzielni podczas wyjątkowej gry kooperacyjnej zarządzać będzie można jego dystrybucją.

Jednym z elementów, który uzupełnia ofertę popularnego Planetarium EC1 jest ulokowana w Centrum Nauki i Techniki EC1 strefa Głębokiego Kosmosu należąca do kolejnej ścieżki edukacyjnej o nazwie Mikroświat – Makroświat. W tej strefie znajdują się eksponaty opowiadające o najdalszych zakątkach Wszechświata. Korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej zanurzyć się można w głębinach kosmosu i z bliska obejrzeć galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od Ziemi. Ci, którzy wcielą się w rolę astronomów będą mogli na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej, zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd.


Ulokowana w historycznej Chłodni Kominowej kosmiczna ekspozycja zabierze odwiedzajacych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W wyjątkowej przestrzeni dawnej Elektrowni Łódzkiej można doświadczyć lotu w kosmos w symulatorze opartym na technologii rzeczywistości wirtualnej (VR), zobaczyć jak wyglądają poszczególne moduły ISS (International Space Station), zapoznać się z eksperymentami wykonywanymi na orbicie, czy doświadczyć na własnej skórze jak działają niektóre komponenty Stacji.

Organizatorzy mają nadzieję, że odwiedzający, którzy pokochali Planetarium równie ciepło przyjmą Kino 3D, które mieści się w srebrzystej kuli w miejscu, w którym historycznie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni Łódzkiej. Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny, na którym jest wyświetlany obraz generowany przez pięć jasnych projektorów. Obraz ma rozdzielczość 4K, a niektóre projekcje wykorzystują dodatkowo system Active 3D. Dźwięk przestrzenny jest zgodny ze standardami Dolby. Całością steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5 dostarczone przez Evans&Sutherland, działające na jedenastu komputerach. Kino 3D jest integralną częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych Centrum Nauki i Techniki, Mikroświat — Makroświat. Jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje mają uzupełnić i poszerzyć wiedzę gości Centrum Nauki i Techniki EC1, umożliwiając pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy; jednocześnie są krótsze od tych w Planetarium. Oglądać je można z 45 miejsc znajdujących się na czterech kanapach.


ec1 lodz

Centrum Nauki na tablecie lub smartfonie

Przetwarzanie energii jest także tematem gry online, która ma stanowić zachętę do odwiedzin Centrum Energii. Jakie są jej zasady? Zadaniem gracza jest stopniowe rozwijanie swojego majątku i wprowadzanie kolejnych nowych technologii służących przetwarzaniu energii – młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później elektrowni (np. węglowych, wodnych, wiatrowych, słonecznych, atomowych). Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia. Dlatego, jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), cała plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach z łatwością możemy rozpoznać zabytki Łodzi. W grze występują również modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Gracze w ramach rozgrywki mogą wykonywać zlecenia dla różnych klientów wspólnie ze znajomymi, bądź z nimi rywalizując. Centrum Energii to tylko jedna z multimedialnych gier, które czekają na gości CNiT EC1.


Całkowita wartość projektu brutto: 20 000 000 PLN

Wartość wydatków kwalifikowalnych: 16 260 162,60 PLN

Dofinansowanie EFRR: 13 821 138,00 PLN

Powierzchnia wystawiennicza 8 tys. m2

Powierzchnia całkowita 18.355 m2.

Powierzchnia zabudowy rewitalizowanej - 11.921 m2 obejmującej następujące historyczne pomieszczenia Elektrowni Łódzkiej: Maszynownia, Pompownia, Kotłownia, Rozdzielnia, Chłodnia, Zmiękczalnia.

źródło: materiały prasowe

 

Sprawdź także: Łóżkoteka, czyli kino łóżkowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!