Przestrzeń biurowa według znanych polskich designerów

Przestrzeń biurowa według znanych polskich designerów

Trendem dziś jest zapewnienie pracownikom komfortowych i przyjaznych warunków do realizacji powierzonych im zadań. Biura i siedziby firm to już nie tylko krzesła i biurka, ale starannie zaplanowane strefy pracy oraz wypoczynku, w których każdy ma się czuć dobrze.


Tomek Rygalik zwraca uwagę, że ze względu na zmieniający się sposób pracy, przestrzeń biurowa ewoluuje bardzo dynamicznie. Zmiana wynika między innymi z rozwoju technologii, ale również modyfikacji metod zarządzania.

– Ponieważ proces ten następuje bardzo intensywnie, to wymaga on nowatorskich rozwiązań wzorniczych i produktowych, które mogą nam ten nowy sposób pracy umożliwić – podkreśla Tomek Rygalik. – Oczywiste jest, że od atmosfery w biurze i samopoczucia pracowników zależy wydajność oraz ich produktywność. W związku z tym stworzenie przyjaznych i atrakcyjnych warunków pracy ma wpływ na rezultaty biznesowe w każdej branży.

W dzisiejszym świecie firmom zależy na tym, aby angażować do swoich zespołów najlepszych specjalistów bez względu na to, w jakiej branży działają. Chcąc przekonać kandydatów do podjęcia zatrudnienia, a później pozostania w danej firmie na dłużej, oprócz wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń niematerialnych, kluczowe jest oferowanie atrakcyjnych warunków pracy. Stąd nieustanne dążenie do tego, aby tworzyć dla nich jak najbardziej zaawansowane technologicznie i wygodne przestrzenie.

To nie jest tylko kwestia poczucia smaku i estetyki, ale też pewnych wartości, które emanują z dobrze zaaranżowanej przestrzeni i o które trzeba zadbać już na poziomie projektowym – wyjaśnia Robert Majkut.

Krystian Kowalski zauważa, że dziś pracownik staje się przede wszystkim podmiotem w przestrzeni biurowej i to on zaczyna decydować o jej ostatecznym kształcie i wyglądzie. Biuro niedalekiej przyszłości to miejsce stworzone zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami konkretnej osoby.

– Nowe biuro będzie wymagać indywidualnego podejścia do potrzeb pracownika. Mogę sobie wyobrazić, że to pracownik wybiera meble, określając wszystkie parametry estetyczne i funkcjonalne adekwatnie do sposobu, w jaki będzie ich używać – twierdzi Krystian Kowalski.

Współczesne meble biurowe coraz częściej zaczynają być projektowane zgodnie z ideą customizacji. Wybór wysokości oparcia, zagłówka, kształtu oraz kolorów daje duże pole do kreacji, a jednocześnie umożliwia dopasowanie każdego mebla do konkretnej osoby. Poszczególne elementy indywidualnie zmieniają się nie tylko w kwestii wyglądu, ale również przystosowują funkcjonalnie. Podstawą jest ergonomia i wygoda, a co za tym idzie – zdrowie osoby, która korzysta z mebli na co dzień.

– Ergonomia zawsze będzie miała kluczowe znaczenie – podkreśla Krystian Kowalski. – W projektowaniu mebli warto skupiać się właśnie na niej, bo przecież, bez względu na miejsce czy sposób pracy, nasze ciało zawsze będzie potrzebować wsparcia dla utrzymania jego właściwej pozycji, niezależnie czy będzie ona stojąca, czy siedząca. Dobrze zaprojektowane meble powinny nam w tym po prostu pomóc.

- Przestrzeń biurowa to strefa pracy, zatem muszą być spełnione warunki umożliwiające z jednej strony koncentrację, spokój, wyciszenie a z drugiej strony komunikację, prace w zespole oraz odpoczynek i relaks. Dopełnieniem całości jest właściwe oświetlenie i akustyka, które mają duży wpływ na samopoczucie pracowników – wyjaśnia Tomasz Augustyniak.

Projektowanie polega na porządkowaniu i poszukiwaniu harmonii w otoczeniu człowieka. W przestrzeni biurowej jest to szczególnie ważne, ponieważ jest to przestrzeń wspólna wymagająca zarazem pewnej neutralności jak i możliwości odnalezienia się w niej osób o różnym temperamencie oraz z różnym charakterem zadań do wykonania. Temu wszystkiemu służy dobre wzornictwo, pozwala na odpowiedni dobór ergonomicznych i trwałych mebli, właściwych materiałów i kolorystyki.


źródło: materiały prasowe Everspace Interior Design

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!