W łódzkim EC1 otwarto wystawę Leonardo da Vinci - Energia Umysłu, z polską częścią Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie. W ciągu pierwszego tygodnia od otwarcia sprzedano prawie 6.000 biletów a kolejne 1.500 zarezerwowano na późniejsze terminy.
Wystawa Leonardo da Vinci — Energia Umysłu składa się z ponad 70 eksponatów, w tym historycznych modeli, interaktywnych instalacji, filmów oraz współczesnych przykładów bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. Koncepcja sprowadzenia wystawy jest pokłosiem współpracy EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi, z Cité des Sciences et de l’industrie, z siedzibą w Paryżu, największym Centrum Nauki w Europie. Wspólnie z Muzeo Nazionale della Scienza et della Tecnologia Leonardo da Vinci oraz Deutsches Museum z Monachium jest ono producentem projektu.
Polscy Leonardowie
Polskim suplementem do wystawy jest część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jednym z głównych bohaterów tej części ekspozycji jest polski inżynier, wynalazca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz przedsiębiorca, urodzony 4 kwietnia 1875 roku w Warszawie – Kazimierz Prószyński. Był on konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Narodowe Centrum Kultury Filmowej zdecydowało się na rekonstrukcję legendarnego biopleografu, którego twórcą był Kazimierz Prószyński. To wydarzenie bez precedensu i o ogromnym znaczeniu dla rodzimej kultury – nie tylko w jej filmowym aspekcie.
Aplikacja Energia Umysłu
Jeszcze przed przybyciem na wystawę warto zainstalować aplikację multimedialną Energia umysłu. Stanowi ona integralną część ekspozycji, pozwala na zapoznanie się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami organizacyjnymi, jak ceny biletów, godziny otwarcia oraz pomoże bez problemu dotrzeć do łódzkiego EC1. Podczas zwiedzania wystawy aplikacja oprowadza po kolejnych częściach ekspozycji i w łatwy sposób podaje informacje i ciekawostki związane z kolejnymi sekcjami ekspozycji i eksponatami. Pomaga też osobom niepełnosprawnym, dzięki głosowym opisom eksponatów oraz możliwości wezwania asystenta osób niepełnosprawnych zwiedzających EC1.
Organizatorzy zapraszając do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy czasowej sugerują, aby zarezerwować na nią nieco więcej czasu. Aby spokojnie skorzystać z wszystkich atrakcji w historycznej Hali Maszyn EC1 warto przeznaczyć na to minimum 1,5 godziny.
750 tys. osób odwiedziło wystawę na całym świecie
70 eksponatów
40 historycznych modeli
46 multimedialnych instalacji
Ostatnia okazja do obejrzenia wystawy poza murami Muzeum Leonarda da Vinci w Mediolanie
źródło: materiały prasowe
Sprawdź pozostałe propozycje wystaw
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
W katowickiej galerii Rondo Sztuki trwa wystawa Najlepsze Dyplomy Akademii...
czytaj"Tak! Kupuję polski dizajn!" to kolejny projekt Galerii BB i...
czytajOd 2 lutego do 5 maja 2019 r. w Muzeum...
czytajOd 4 kwietnia 2012 r. w warszawskim Magazynie Praga trwa...
czytaj
Ilość komentarzy: 0