Poznańskie biuro OLX, OTOMOTO i Otodom

Poznańskie biuro OLX, OTOMOTO i Otodom

Trzop Architekci zaprojektowali dla OLX Group nowoczesną przestrzeń, w której pracownicy mogą poczuć się jak w domu. Nowo otwarta poznańska siedziba została już doceniona nagrodą CBRE Office Superstar dla najlepszego biura w branży technologicznej.


Zadaniem projektantów była aranżacja miejsc pracy dla 300 pracowników, w taki sposób, aby w każdej chwili dawała możliwość powiększenia o kolejne 100 stanowisk. Przestrzeń biura została podzielona pomiędzy spółkami: OLX Group, Otodom i OTOMOTO. Każdy z działów posiada charakterystyczną przestrzeń, która odzwierciedla w przejrzysty sposób czym zajmuje się dana spółka. Na piętrze OLX Group, gości witają dwie salki konferencyjne, w owalnej formie, nawiązującej do logo OLX. W strefie Otodom można poczuć się jak turysta w miasteczku, spacerując po chodnikach i trawie pomiędzy salkami konferencyjnymi w kształcie domków. W przestrzeniach OTOMOTO salki konferencyjne wyposażone są w meble z fiata 500.

Duża powierzchnia (4,5 tys. m2) dała możliwość zaprojektowania wielu stref, takich jak: miejsca cichej pracy, strefy relaksu, strefy sportu, nieformalne miejsca spotkań czy amfiteatr. Mnogość funkcji tych powierzchni daje możliwość wyboru pracownikom miejsca pracy w zależności od potrzeby i nastroju. Architekci zwrócili uwagę na fakt, że w dobie urządzeń przenośnych jak laptop czy ipad zmienił się schemat pracy z trybu siedzącego przy biurku na mobilny. Odpowiedni projekt wnętrza może więc wspomóc efektywność i kreatywność pracowników a także poprawić ich kondycję fizyczną.


OLX Poznan
oLX Poznan

Architekci zastosowali nowatorskie ekologiczne rozwiązania, wprowadzając technologię kanadyjską do budowy małych drewnianych domków tworzących miejsca spotkań. Ciekawą formą przestrzenną są tzw. szklane tubusy, w których znajdują się salki konferencyjne. Zaprojektowane przestrzenie na planie koła otoczono giętym szkłem.


olX Poznan
olX Poznan

Kluczowym założeniem było stworzenia biura, w którym pracownicy poczują się jak w domu. We wnętrzach zastosowano wiele miękkich mebli tworzących domową atmosferę. W strefie OTOMOTO tradycyjne salki konferencyjne zostały zastąpione specjalnie przygotowanymi meblami z fiata 500. Dla wygody pracowników dostosowano meble do stylu pracy. Przewidziano dla nich klasyczne biurka jak również biurka z podnoszonym elektrycznie blatem.


olX Poznan
olX Poznan

Strefy relaksu podzielono na część sportową, pokój gier i pokoje cichej pracy. Pracownicy mogą zrelaksować się przy video grach i rzutkach, aktywnie spędzając czas grając w ping-ponga czy korzystając z rowerów stacjonarnych. Co więcej mają oni też do swojej dyspozycji huśtawki oraz hulajnogi.


olX Poznan

We wnętrzu zastosowano innowacyjne systemy ekologiczne takie jak strefowa regulacja temperatury, wodooszczędna armatura czy wydajna instalacja wentylacji, która wtłacza do budynku o 30% więcej świeżego powietrza niż wymagają przepisy. W biurze wykorzystano energooszczędne oświetlenie LED oraz ekologiczne materiały takie jak płyty hera design ze sprasowanej wełny drzewnej czy wykładziny interface, które są pozyskiwane z materiałów z recyklingu.


olX Poznan

Każdy z działów OLX Group posiada swoją przestrzeń, która płynnie przechodzi w strefy wspólne. Pomimo różnorodności w działach aranżacja na dwóch piętrach jest czytelna i spójna. Cechami wspólnymi tych powierzchni są  użyte materiały oraz zastosowana kolorystyka.

Poruszanie się po biurze ułatwiają wyznaczone w tym celu ścieżki komunikacji, które występują na posadzce i suficie. Namalowana wstęga na suficie przenika instalacje oraz oświetlenie dając ciekawy efekt wizualny. Podkreślenie kierunków w biurze uzyskano również dzięki wykładzinie, która niczym ścieżka wije się po powierzchni biura.


olX Poznan

W biurze występuje wiele elementów, które nawiązują do identyfikacji wizualnej marki. Na życzenie klienta zaprojektowano grafiki do sal konferencyjnych i korytarzy, wykorzystujące najbardziej charakterystyczne symbole danego miasta, w których Grupa OLX ma swoje siedziby. Ciągi komunikacyjne zdobią cytaty oraz hasła, związane z życiem codziennym i pracą. Co ciekawe - nad stanowiskami pracy umieszczono oprawy oświetlenie w kształcie iksów, nawiązując w ten sposób do nazwy firmy. Ten sam motyw zastosowano w uchwytach do szafek.


olX Poznan

W związku z dużą ilością przestrzeni otwartych ważnym aspektem stała się akustyka wnętrza. Celem podniesienia komfortu i efektywności pracy architekci zastosowali materiały akustyczne, do których zaliczają się: miękka wykładzina, opaski przyokienne wykonane z sprasowanej wełny drzewnej, przegrody międzybiurkowe, nad biurkami umieszczono specjalnie zaprojektowane lampy zintegrowane z ekranami akustycznymi, panele naścienne oraz geometryczne elementy wygradzające przestrzeń. Wyciszenie w budkach telefonicznych osiągnięto dzięki zastosowaniu filcu w kolorach brandingowych.


olX Poznan

Grupa OLX to najpopularniejsze w Polsce serwisy ogłoszeniowe OLX, OTOMOTO i Otodom, a od niedawna również Fixly. Każdego miesiąca serwisy te odwiedza średnio 14,5 mln użytkowników (real users, PBI/Gemius, I połowa 2017 roku) i zamieszcza średnio 4,3 mln nowych ogłoszeń. Grupa stanowi część globalnego koncernu Naspers, obecnego w ponad 130 krajach. Liczba zatrudnionych w grupie to aktualnie 285 osób, które pracują w biurach w Poznaniu i w Warszawie.


olX Poznan

Projekt wnętrz: Trzop Architekci/ Bartosz Trzop

Powierzchnia: 4,5 tys. m2

Realizacja: czerwiec 2017

Lokalizacja: Poznań, Maraton

Zdjęcia: Trzop Architekci

 

Sprawdź także: OLX Group w Warszawie


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!