Duma kolekcjonera, czy współczesna ozdoba?

Duma kolekcjonera, czy współczesna ozdoba?

Ćmielowskie rzeźby porcelanowe nazywane figurkami, na przestrzeni ponad dwóch wieków funkcjonowania manufaktury zdążyły stać się przedmiotami odzwierciedlającymi zmieniające się kanony w historii sztuki. Projektowane przez artystów figurki były nie tylko dekoracją wnętrza czy pomysłem na wyrafinowany prezent, ale także kolekcjonerskim przedmiotem o nieocenionej wartości historycznej. Dawniej, spotykane w każdym polskim domu, dzisiaj cenny przedmiot dla kolekcjonerów i  być może wyszukany dodatek wnętrza.


Figurki ćmielowskie od jakiegoś czasu przeżywają swój renesans. W latach 50. i 60. meblościanki uginały się pod ich ciężarem, po czym porcelanowe dzieła sztuki trafiły na strych. Nie zostały tam jednak na długo. Figurki, będące wyrazem niesłychanego kunsztu ręcznego wykonania, tworzone z sercem i oddaniem, zyskują teraz niezwykle wysokie wartości, nie tylko materialne, ale także emocjonalne. Im starsze, tym bardziej cenne i tym więcej ciepłych wspomnień przywołują. Te z PRL-owskich gablotek, z zieloną sygnaturą na spodzie są dumą każdego kolekcjonera. Ci, dobrze rozeznani doskonale wiedzą jak rozróżnić oryginał od podróbki. Bo i tych, niestety na rynku nie brakuje. Dla starszych miłośników porcelany, ćmielowskie figurki przywołują dawne, dobre czasy, kiedy stanowiły one nieodłączny element wystroju każdego, tradycyjnego domu. Młodszych natomiast urzekną opływowe linie i nowatorski, ponadczasowy design.


figurka, cmielow, chodziez

Chart włoski proj. Lubomir Tomaszewski, 1965r. wys. 13cm

figurka, cmielow, chodziez

Sudanka proj. H. Jędrasiak, 1958 rok wys. 17,5 cm

Ćmielowskie rzeźby to szeroka kolekcja różnych figur. Nieustannie zachwyca Upadła, zaprojektowana w 1920 roku, czy stworzona w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Sudanka, która idealnie wkomponuje się także w nowoczesne wnętrze. W kolekcji Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież pojawiają się sukcesywnie kolejne figury odtwarzane na podstawie oryginalnych wzorów. 


figurka, cmielow, chodziez

Upadła proj. Bogumił Marcinek, 1929 rok wys. 25,3 cm

źródło: materiały prasowe Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!