Ćmielowskie rzeźby porcelanowe nazywane figurkami, na przestrzeni ponad dwóch wieków funkcjonowania manufaktury zdążyły stać się przedmiotami odzwierciedlającymi zmieniające się kanony w historii sztuki. Projektowane przez artystów figurki były nie tylko dekoracją wnętrza czy pomysłem na wyrafinowany prezent, ale także kolekcjonerskim przedmiotem o nieocenionej wartości historycznej. Dawniej, spotykane w każdym polskim domu, dzisiaj cenny przedmiot dla kolekcjonerów i być może wyszukany dodatek wnętrza.
Figurki ćmielowskie od jakiegoś czasu przeżywają swój renesans. W latach 50. i 60. meblościanki uginały się pod ich ciężarem, po czym porcelanowe dzieła sztuki trafiły na strych. Nie zostały tam jednak na długo. Figurki, będące wyrazem niesłychanego kunsztu ręcznego wykonania, tworzone z sercem i oddaniem, zyskują teraz niezwykle wysokie wartości, nie tylko materialne, ale także emocjonalne. Im starsze, tym bardziej cenne i tym więcej ciepłych wspomnień przywołują. Te z PRL-owskich gablotek, z zieloną sygnaturą na spodzie są dumą każdego kolekcjonera. Ci, dobrze rozeznani doskonale wiedzą jak rozróżnić oryginał od podróbki. Bo i tych, niestety na rynku nie brakuje. Dla starszych miłośników porcelany, ćmielowskie figurki przywołują dawne, dobre czasy, kiedy stanowiły one nieodłączny element wystroju każdego, tradycyjnego domu. Młodszych natomiast urzekną opływowe linie i nowatorski, ponadczasowy design.
Chart włoski proj. Lubomir Tomaszewski, 1965r. wys. 13cm
Sudanka proj. H. Jędrasiak, 1958 rok wys. 17,5 cm
Ćmielowskie rzeźby to szeroka kolekcja różnych figur. Nieustannie zachwyca Upadła, zaprojektowana w 1920 roku, czy stworzona w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Sudanka, która idealnie wkomponuje się także w nowoczesne wnętrze. W kolekcji Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież pojawiają się sukcesywnie kolejne figury odtwarzane na podstawie oryginalnych wzorów.
Upadła proj. Bogumił Marcinek, 1929 rok wys. 25,3 cm
źródło: materiały prasowe Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie łazienka, odpowiadająca Twoim potrzebom. Oto kilka...
czytajNa koniec roku przedstawimy wyniki plebiscytu World Interiors News 2014....
czytajRusza ósma już edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, organizowanego przez...
czytajW tegorocznej, szóstej edycji konkursu, do walki o stypendium im....
czytaj
Ilość komentarzy: 0