Green Park Office - biuro, do którego chce się wracać

Green Park Office - biuro, do którego chce się wracać

Warto wiedzieć, że nasze miejsce pracy, jego wygląd, wyposażenie czy rozmiary, ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie i efektywność. W jakim poczujemy się dobrze? Specjaliści w tej dziedzinie mają mnóstwo odpowiedzi na to pytanie. Jednym z nich jest propozycja, aby przestrzeń biura kształtowała się niczym krajobraz - projektując strefy, które odpowiadają różnym fazom pracy i specyfice zadań. Niezbędne do tego są odpowiednie meble i holistyczne podejście do potrzeb ludzkiego ciała. 


Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego małe dzieci lubią kołysanie? Albo z jakiego powodu w open space'ie tak trudno się skupić? Co jest przyczyną tego, że po dniu spędzonym za biurkiem boli nas dosłownie wszystko: głowa, kark, nadgarstki, kręgosłup czy nogi. Dlaczego dobrze czujemy się w pobliżu natury? Co sprawia, że jedne barwy lubimy bardziej, a inne mniej?

 

przyjazne biuro, meble biurowe

Choć wydawałoby się, że pytania te są kompletnie różne, w rzeczywistości coś je łączy. Wszystkie dotyczą mechanizmów funkcjonowania naszego organizmu. Wszystkie też stały się punktem wyjścia do poszukiwań rozwiązań, które pomogą stworzyć biuro przyjazne pracownikom. Koncept Green Park Office – owoc wieloletnich badań, niezliczonych testów i szkiców, wielogodzinnych dyskusji z partnerami ze świata nauki, zaprojektowany przez m.in. projektanta Macieja Karpiaka, można było podziwiać podczas ostatniej edycji targów Warsaw Home.


przyjazne biuro, meble biurowe

Projektanci zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie – jak powinno wyglądać biuro, aby było przyjazne? Opierając się na opinii socjologów, według których przyjazne biuro to miejsce, w którym czujemy się komfortowo i efektywniej pracujemy stworzono koncept holistyczny – Green Park Office. Kryje on w sobie wiele produktów – meble i artykuły wyposażenia wnętrz, za którymi stoi jedna idea. Podstawą są fotele biurowe, krzesła i sofy stworzone z myślą o ergonomii siedzenia - odciążające kręgosłup, ułatwiające wentylację i prawidłowe ukrwienie tkanek. Kolejne to odpowiednie meble akustyczne, aby okiełznać głośny chaos w pomieszczeniach. Są to panele rozdzielające poszczególne biurka i służące jako ścianki działowe, panele akustyczne ścienne i sufitowe, a także wielkogabarytowe meble, które mogą służyć zarówno jako miejsce do rozmowy telefonicznej, jak i zastępować salę konferencyjną.


meble biurowe,
meble biurowe,

Stworzona kolekcja paneli akustycznych Selva jest prostym sposobem na redukcję hałasu panującego w biurze. Wykorzystuje opatentowaną konstrukcję opartą na kilku warstwach różnych materiałów pochłaniających dźwięk. Nieco inaczej działają wielkogabarytowe meble. Kolekcja Cave, której autorem jest Dymitr Malcew to m.in. przytulna biurowa jaskinia, w której można prowadzić rozmowy, nie przeszkadzając osobom na zewnątrz. Połączenie formy i konstrukcji sprawia, że osoby siedzące naprzeciwko siebie we wnętrzu Cave, oddalone o metr czy półtora, mogą mówić nawet szeptem i będą się dobrze nawzajem słyszały.

Najnowsza propozycja paneli Tree, w kształcie drzew, której prototyp można było zobaczyć na targach, to rozwiązanie sprzyjające tworzeniu mobilnych stref cichych do pracy czy spotkań. Wybór kształtu nie jest przypadkowy. W myśl koncepcji kreowania przestrzeni Green Park Office to nic innego, jak zaproszenie natury do biur.


meble biurowe,

Na wydajność i kreatywność wpływa nie tylko wyposażenie biur, ale też ich aranżacja. Kolory, faktury, materiały - wszystko to oddziałuje na naszą psychikę. Jak pokazują badania będące podstawą coraz popularniejszej filozofii biophilic, szczególnie korzystny wpływ mają elementy naturalne – żywe rośliny, ale również kształty zapożyczone z natury. Inspiracją dla modułowej kolekcji U_Floe są kształty tworzone przez krę. Lodowe bryły spływające wraz z nurtem rzek tworzą ciekawe, zmieniające się stale układy. Ruch kry znajduje swoje odzwierciedlenie w kształtach poszczególnych siedzisk i w możliwościach ich swobodnego ustawiania. U_Floe to system do stref odpoczynku, do recepcji i poczekalni. Projektant Paweł Grajkowski, uwzględnił w systemie również regały na rośliny doniczkowe.


meble biurowe,

Green Park Office oprócz elementów służących podniesieniu efektywności, obejmuje też rozwiązania ułatwiające relaks.  Projektanci pomyśleli o zbawiennym sposobie na rozładowanie napięcia - huśtaniu. Badania naukowe wskazują przecież, że huśtanie małych dzieci stymuluje powstawanie większej liczby połączeń pomiędzy neuronami. Ale nie tylko. Miarowy ruch w tył i przód sprawia, że również my – dorośli – czujemy się lepiej. W czasie kołysania aktywnie działa w mózgu układ przedsionkowy, który odpowiada za równowagę, ale i postrzeganie ciała w przestrzeni. Wzrasta koncentracja, poprawia się krążenie, pracują mięśnie. Social Swing, czyli zaprojektowany przez Macieja Karpiaka podwieszany fotel z podłokietnikami, to sposób na chwilę relaksu, ale również patent na kreatywne rozwiązywanie problemów.

Kolekcje, o których mowa będą dostępne w regularnej sprzedaży już w styczniu. Rozwiązania są opatentowane, a wzory użytkowe chronione.


meble biurowe,

źródło: materiały prasowe bejot

Sprawdź również: Dywany w zgodzie z naturą


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!