Wyjątkowy teatr dla odważnych

Wyjątkowy teatr dla odważnych

Teatr Jianliju oferuje wyjątkowe widowiska, w których publiczność odgrywa integralną część spektaklu. Projekt wymagał starannego podejścia architektonicznego do relacji pomiędzy przestrzenią, wydarzeniem i ruchem. Do jego wykonania wybrano pracownię More Design Office z siedzibą w Szanghaju.

 


teatr, szanghaj

Pracownia MDO stanęła przed wyzwaniem stworzenia wyjątkowego wnętrza i postanowiła wybrnąć z tej sytuacji poprzez przesadne wyeksponowanie formy i oświetlenia. Dzięki filmowej expresji, podwyższonego odczucia dramatyzmu stworzono sekwencje kontrastujących przestrzeni, które odczytać można jako zrzuty ekranu z rolki filmowej w czasie montażu.


teatr, szanghaj
teatr, szanghaj
teatr, szanghaj

Ma tutaj swe zastosowanie architektoniczna teoria Bernarda Tschumiego, a zwłaszcza projekt Screenplays z 1976 r. Wiele formalnych strategii wykorzystywanych przez architekta bezpośrednio odnosi się do podobieństw pomiędzy filmowaniem a czasoprzestrzenią architektury. Narzędzia takie jak zniekształcenie, powtarzanie i nakładanie, często używane przez wielkich reżyserów sceny filmowej, zostały zastosowane jako metoda zanurzenia wnętrza we wszystkich nastrojowych melodramatach z lat pięćdziesiątych Hollywood.


teatr, szanghaj
teatr, szanghaj
t

Do teatru wchodzi się z nieokreślonej, bocznej ulicy w centrum Szanghaju, poprzez drzwi wejściowe ukryte na tyłach starego magazynu meblowego. Tuż za drzwiami znajdują się schody prowadzące w dół, przenoszące odwiedzającego w zupełną ciemność. Zastosowany celowy akt dezorientacji zainicjowany przez ciemny, zakrzywiony korytarz podkreślono dodatkowo słabym światłem i niesymetryczną kompozycją ścian. Liniowy układ przestrzeni, uniemożliwiający ucieczkę powrotną, prowadzi do wnętrza teatru korytarzem przypominającym ulicę nocą.

 

teatr, szanghaj
teatr, szanghaj
teatr, szanghaj

Teatr Jianliju

Projekt wnętrz: More Design Office

Powierzchnia: 930 m2

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Szanghaj

Zdjęcia: Dirk Weiblen

 

Sprawdź również: Nowy Teatr w Warszawie


teatr, szanghaj
teatr, szanghaj

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!