Pamiętacie Kunę Przewodniczkę, która rok temu oprowadzała dzieci po najciekawszych obiektach architektury modernistycznej, a później zagościła na interaktywnej mapie wrocławskiej moderny? Projekt „Kto widział… modernizm?” wraca dzięki mikroGRANTOM ESK 2016, jednak tym razem w zupełnie innej odsłonie. Głównymi bohaterami przedsięwzięcia staną się mieszkańcy przedwojennego osiedla WuWa i powojennych „Sedesowców”.
W październiku rozpoczęły się pierwsze działania w ramach reaktywacji projektu. Tym razem objęły one znacznie szerszą grupę odbiorców, w tym głównie dorosłych mieszkańców flagowych obiektów przed- i powojennego modernizmu - tzw. „Sedesowców” i budynków mieszkalnych na terenie osiedla WuWa. Organizatorzy zaprosili ich do dzielenia się wspomnieniami związanymi z modernistycznym miejscem zamieszkania, archiwalnymi zdjęciami i historiami rodzinnymi. Zależy im bowiem na zupełnie innym, „humanitarnym” spojrzeniu na dziedzictwo epoki modernizmu. Bardziej niż fakty historyczne i wyróżniki stylowe, interesują ich ludzkie historie. Jak czas zweryfikował wielkie idee i jak przełożyły się one na faktyczną jakość życia w modernistycznych wnętrzach? Jak się tam mieszka, odpoczywa, wychowuje dzieci?
Jeśli byłeś lub jesteś mieszkańcem jednym z wysokościowców na Placu Grunwaldzkim lub obiektu na osiedlu WuWa, weź udział w projekcie „Kto widział...Modernizm. Re-aktywacja”. Wypełnij krótką ankietę i podziel się swoją historią. Kwestionariusz dla mieszkańców „Sedesowców” dostępny jest tutaj: a dla mieszkańców osiedla WuWa tutaj. Jeśli wyrazisz taką ochotę, w październiku i listopadzie organizatorzy wrócą do Ciebie z dyktafonem i/lub kamerą, by przeprowadzić dłuższą rozmowę i obejrzeć Twoje pamiątki związane z miejscem zamieszkania.
Po co to wszystko? Twórcy projektu wierzą, że nie tylko oni są zafascynowani ideami modernizmu. Chcieliby podzielić się z szerokim gronem odbiorców tym, co dla wielu pozostaje zagadką - jak teorie i koncepcje sprawdziły się w życiu. Zebrane historie i kopie fotografii posłużą im do przygotowania wystawy podsumowującej projekt w grudniu 2017, a następnie krótkiej publikacji.
„Kto widział… modernizm? Re-aktywacja” nie zapomina też o dzieciach, dla których przewidziano warsztaty z tworzenia poezji awangardowej. Kto za tym stoi? Stowarzyszenie PAKT zrzesza praktyków pracy projektowej w obszarze edukacji oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. W ramach swojej działalności PAKT organizuje wystawy, przygotowuje publikacje oraz wdraża projekty w obszarze kultury.
Sprawdź także: sztuka wnętrza/ praktyka
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
2 lutego w Poznaniu rozpoczynają się targi Budma 2016. Baltic...
czytajOd 30 marca do 16 maja będzie można oglądać wystawę...
czytajCelem wystawy obejmującej prace artystyczne oraz przedmioty użytkowe jest przybliżenie...
czytajWszystkich zainteresowanych sztuką, także użytkową, Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz