Wnętrze pełne uroku – wywiad z projektantkami z pracowni Biała Ściana

Wnętrze pełne uroku – wywiad z projektantkami z pracowni Biała Ściana

Dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, w którym wszystkie elementy ze sobą współgrają i razem tworzą klimatyczną i wyjątkową przestrzeń. O czym należy pamiętać projektując wnętrza i jak stworzyć udaną aranżację? Na temat projektowania, designu i architektury wnętrz rozmawiamy z projektantkami z pracowni Biała Ściana – Anną Niedopytalską i Agnieszką Klimek, które będą gośćmi zbliżającego się wydarzenia dla architektów i projektantów w Krakowie – Archiwnętrza 2017.


Skąd nazwa Biała Ściana?

Anna Niedopytalska: Biała Ściana powstała na przekór wszystkim dizajnom, dekorom i angielskim nazwom. Miało być prosto, po polsku. Biały jest ponadczasowy i piękny. Niektórzy twierdzą, że biały nie jest kolorem. My uważamy inaczej. Oswajamy biel, bo ona wcale nie musi być nudna.

Jakie wnętrza lubicie projektować?

Agnieszka Klimek: Każde wnętrze to nowe wyzwanie. Lubimy piękne, otwarte przestrzenie, ale największą satysfakcję mamy, kiedy rozpracowujemy tzw. trudne wnętrze. Czasami same nie wiemy, co się uda z takiej przestrzeni uzyskać, ale kiedy na końcu jest wooow to mamy poczucie sukcesu.

Jaka jest Wasza filozofia projektowania?

Anna: Nasza filozofia jest taka, że projekt nie jest dla nas - on jest zawsze dla konkretnej osoby, która ma swój gust i oczekiwania. Najważniejsze, aby je dobrze odczytać i trafić w punkt.

Wasz ulubiony styl?

Agnieszka: nowoczesny. Prosty, minimalistyczny, nie przegadany. Z szacunkiem do otoczenia i przedmiotów, które mają ewentualnie stanowić o indywidualnym charakterze danego wnętrza. Łączenie starego z nowym oraz prostego z dekoracyjnym zdecydowanie lubimy.

Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrz?

Agnieszka: Jest kilka punktów niezbędnych do rozpoczęcia pracy nad daną przestrzenią. Przede wszystkim dla kogo i w jakim celu. Omawiamy to dość szczegółowo z klientami, ponieważ chcąc stworzyć dla kogoś mieszkanie - musimy go trochę poznać. Ktoś potrzebuje dwa piekarniki, a ktoś inny ma cenny dla niego obraz o wymiarach 2 x 3 m. Bardzo ważną rzeczą jest również budżet. Musimy znać założenia finansowe, żeby właściwie pracować rozwiązaniami projektowymi i proponowanymi produktami.

Co jest najtrudniejsze w Waszej pracy?

Anna: Kiedy trafiamy na tzw. trudnego klienta, który często wie lepiej jak ma wyglądać jego wnętrze. Trudno takiej osobie wytłumaczyć, że nie można zrealizować wszystkich pomysłów w jednym pomieszczeniu.

Czy w projektowaniu potrzebna jest pasja?

Agnieszka: Zdecydowanie! Entuzjazm w każdym działaniu jest po prostu wiarygodny. Kiedy zaczynamy pracę nad projektem i jesteśmy w fazie przygotowywania koncepcji wnętrza, jest to dla nas najbardziej twórczy czas pracy. Wymyślanie rozwiązań i komponowanie produktów sprawia nam radość, która później podczas omawiania założeń projektowych przechodzi na klienta .

Jak według Was zmienia się architektura wnętrz w Polsce? 

Anna: Jesteśmy świadkami tych zmian. Coraz częściej trafiają do nas klienci z dobrym gustem. Obecnie każdy może śledzić najnowsze trendy. Są programy wnętrzarskie, a w internecie jest mnóstwo zdjęć z targów, np. z Mediolanu. Ludzie coraz częściej podróżują i widzą jak mieszkają inni. To wszystko kształtuje gust naszego potencjalnego klienta. Obecnie mamy też dostęp do wielu materiałów i najnowszych rozwiązań. Nasze usługi stały się powszechne i bardziej dostępne. Każdego, kogo stać na 30-metrowe mieszkanie, stać go również na projekt, bo to zaledwie jakiś procent z tego, ile wyda się na całe przedsięwzięcie. Zmienia się podejście do projektanta - jest po to by rozsądnie wydać pieniądze i urządzić mieszkanie w oparciu o wskazany budżet. Klient może też zaoszczędzić swój czas i uniknąć kłopotliwych pytań budowlańców.

Co oznacza według Was dobry design?

Anna: Dobry design we wnętrzach, to takie rozwiązania, które stają się uniwersalne i sprawdzają się w życiu. Są funkcjonalne i ponadczasowe, a jednocześnie wyróżniają się przemyślaną i ciekawą formą.


biala sciana, archiwnetrza 2017
biala sciana, archiwnetrza 2017
źródło: materiały Archiwnetrza.pl

źródło: materiały Archiwnetrza.pl

Sprawdź: Rozmowy o designie w Krakowie 


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!