Dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, w którym wszystkie elementy ze sobą współgrają i razem tworzą klimatyczną i wyjątkową przestrzeń. O czym należy pamiętać projektując wnętrza i jak stworzyć udaną aranżację? Na temat projektowania, designu i architektury wnętrz rozmawiamy z projektantkami z pracowni Biała Ściana – Anną Niedopytalską i Agnieszką Klimek, które będą gośćmi zbliżającego się wydarzenia dla architektów i projektantów w Krakowie – Archiwnętrza 2017.
Skąd nazwa Biała Ściana?
Anna Niedopytalska: Biała Ściana powstała na przekór wszystkim dizajnom, dekorom i angielskim nazwom. Miało być prosto, po polsku. Biały jest ponadczasowy i piękny. Niektórzy twierdzą, że biały nie jest kolorem. My uważamy inaczej. Oswajamy biel, bo ona wcale nie musi być nudna.
Jakie wnętrza lubicie projektować?
Agnieszka Klimek: Każde wnętrze to nowe wyzwanie. Lubimy piękne, otwarte przestrzenie, ale największą satysfakcję mamy, kiedy rozpracowujemy tzw. trudne wnętrze. Czasami same nie wiemy, co się uda z takiej przestrzeni uzyskać, ale kiedy na końcu jest wooow to mamy poczucie sukcesu.
Jaka jest Wasza filozofia projektowania?
Anna: Nasza filozofia jest taka, że projekt nie jest dla nas - on jest zawsze dla konkretnej osoby, która ma swój gust i oczekiwania. Najważniejsze, aby je dobrze odczytać i trafić w punkt.
Wasz ulubiony styl?
Agnieszka: nowoczesny. Prosty, minimalistyczny, nie przegadany. Z szacunkiem do otoczenia i przedmiotów, które mają ewentualnie stanowić o indywidualnym charakterze danego wnętrza. Łączenie starego z nowym oraz prostego z dekoracyjnym zdecydowanie lubimy.
Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania wnętrz?
Agnieszka: Jest kilka punktów niezbędnych do rozpoczęcia pracy nad daną przestrzenią. Przede wszystkim dla kogo i w jakim celu. Omawiamy to dość szczegółowo z klientami, ponieważ chcąc stworzyć dla kogoś mieszkanie - musimy go trochę poznać. Ktoś potrzebuje dwa piekarniki, a ktoś inny ma cenny dla niego obraz o wymiarach 2 x 3 m. Bardzo ważną rzeczą jest również budżet. Musimy znać założenia finansowe, żeby właściwie pracować rozwiązaniami projektowymi i proponowanymi produktami.
Co jest najtrudniejsze w Waszej pracy?
Anna: Kiedy trafiamy na tzw. trudnego klienta, który często wie lepiej jak ma wyglądać jego wnętrze. Trudno takiej osobie wytłumaczyć, że nie można zrealizować wszystkich pomysłów w jednym pomieszczeniu.
Czy w projektowaniu potrzebna jest pasja?
Agnieszka: Zdecydowanie! Entuzjazm w każdym działaniu jest po prostu wiarygodny. Kiedy zaczynamy pracę nad projektem i jesteśmy w fazie przygotowywania koncepcji wnętrza, jest to dla nas najbardziej twórczy czas pracy. Wymyślanie rozwiązań i komponowanie produktów sprawia nam radość, która później podczas omawiania założeń projektowych przechodzi na klienta .
Jak według Was zmienia się architektura wnętrz w Polsce?
Anna: Jesteśmy świadkami tych zmian. Coraz częściej trafiają do nas klienci z dobrym gustem. Obecnie każdy może śledzić najnowsze trendy. Są programy wnętrzarskie, a w internecie jest mnóstwo zdjęć z targów, np. z Mediolanu. Ludzie coraz częściej podróżują i widzą jak mieszkają inni. To wszystko kształtuje gust naszego potencjalnego klienta. Obecnie mamy też dostęp do wielu materiałów i najnowszych rozwiązań. Nasze usługi stały się powszechne i bardziej dostępne. Każdego, kogo stać na 30-metrowe mieszkanie, stać go również na projekt, bo to zaledwie jakiś procent z tego, ile wyda się na całe przedsięwzięcie. Zmienia się podejście do projektanta - jest po to by rozsądnie wydać pieniądze i urządzić mieszkanie w oparciu o wskazany budżet. Klient może też zaoszczędzić swój czas i uniknąć kłopotliwych pytań budowlańców.
Co oznacza według Was dobry design?
Anna: Dobry design we wnętrzach, to takie rozwiązania, które stają się uniwersalne i sprawdzają się w życiu. Są funkcjonalne i ponadczasowe, a jednocześnie wyróżniają się przemyślaną i ciekawą formą.
![]() |
![]() |
![]() |
źródło: materiały Archiwnetrza.pl
Sprawdź: Rozmowy o designie w Krakowie
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Projektant Ross Lovegrove przybliża swoją filozofię "wolnego od tłuszczu" designu...
czytajZapraszamy na kolejny wywiad z cyklu ,,Rozmowy z architektem”, we...
czytajFabryka Mebli Biurowych MDD zorganizowała konkurs na projekt mebli do...
czytajJedyną drogą do profesjonalizacji zawodu architekta wnętrz jest przejęcie odpowiedzialności...
czytaj
Ilość komentarzy: 0