Projekt aranżacji wnętrz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Oslo zakładał stworzenie funkcjonalnego i nowoczesnego środowiska pracy dla urzędników oraz przyjaznej przestrzeni dostosowanej do potrzeb interesantów. Jego autorem jest pracownia Mili Młodzi Ludzie.
Konsulat, którego jedną z podstawowych funkcji jest stworzenie miejsca spotkań interesantów z urzędnikami, może nasiąkać nieprzyjemną atmosferą stresu w związku z wagą załatwianych w nim spraw czy ich skomplikowanym charakterem. Dla 110 tysięcy Polaków mieszkających lub przebywających czasowo na terenie Norwegii, urząd ten stanowi pierwszy oraz jedyny adres we wszystkich sprawach administracyjnych i obywatelskich. Do konsulatu trafiają także Norwegowie, którzy współpracują z polskimi urzędnikami jako przedstawiciele miejscowych instytucji.
Architekci, przy projektowaniu wnętrza kierowali się nie tylko oczywistym charakterem jego przestrzeni jako miejsca spotkania urzędnika i interesanta, ale także wytycznymi inwestora, któremu zależało na budowaniu pozytywnego wizerunku Polski jako nowoczesnego kraju. Według pracowni Mili Młodzi Ludzie nowoczesność ta miała się przejawiać także w funkcjonowaniu konsulatu jako urzędu: przestrzeni egalitarnej, dostępnej, sprzyjającej partnerskim kontaktom i współpracy. Czynnikiem determinującym ostateczny kształt projektu był brak możliwości ingerencji w układ ścian, dobór sufitów (wysokość znacznie poniżej polskich norm) czy podłóg.
Postawiono przede wszystkim na czytelny podział funkcji w ogólnodostępnej części konsulatu. Strefa oczekiwania została zaprojektowana jako przestrzeń multifunkcyjna. Jest ona przyjazna dla oczekującego, często zmęczonego długą podróżą, zdenerwowanego i niepewnego interesanta.
Strefie tej nadano rzut prostokąta, w który wpisano układy siedzisk, regał z książkami, blat do wypełniania wniosków, tablice informacyjne, ale także domek zabaw oraz stolik dla dzieci, w kolorach z palety pomarańczy i brązów. Komfort zwiększają tapicerowane ławki, nie określające sztywno ilości miejsc dla oczekujących, pozwalające zająć siedzącemu większość przestrzeni.
Ważnym elementem projektu jest gra przestrzenna literami, tworzącymi słowo POLSKA. Pojawiają się one na zewnątrz, w witrynie konsulatu i spełniają rolę nienachalnego oznaczenia urzędu. Wewnątrz konsulatu, litery stały się dla odwiedzających elementem umeblowania strefy oczekiwania, rzeźbą wykonaną w technologii FIDU, bądź abstrakcyjną grafiką.
Rozwinięciem tej gry jest motyw Sukiennic. W korytarzu łączącym strefę ogólnodostępną z pracowniczą, na ścianach i suficie zastosowano złote linie, które układają się w znany wszystkim kształt, pojawiając się w wyniku zastosowanej zabawy optycznej - anamorfozy. Wątek ten może służyć choćby jako przyczynek do rozmowy z gośćmi konsula, ale stanowi także frapujący element w urzędowej przestrzeni, nadając jej lekkości i pozbawiając surowości.
Zarówno w części przeznaczonej dla gości jak i pracowników zdecydowano się na użycie ciepłych kolorów (żółty, złoty, jasny brąz drewna) i naturalnych materiałów (bejcowana sklejka sosnowa), dzięki czemu urząd ma bardziej przyjazny, mniej sformalizowany wygląd. Podczas doboru mebli i pozostałego wyposażenia wnętrz postawiono przede wszystkim na projekty polskich twórców, stąd obecność na ścianach reprodukcji mistrzów plakatu różnych dekad (Ryszard Kaja, Wiesław Rosocha, Andrzej Zbrożek, Roman Kalarus, Jerzy Głuszek) oraz obrazów Jaska Sienickiego. Honorowe miejsce w sali interesantów zajmuje pompowana forma Oskara Zięty, natomiast w gabinecie konsula znajdują się kultowe fotele RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego.
Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo
Projekt wnętrz: Mili Młodzi Ludzie / Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Oliwia Dec
Projekty graficzne: Michał Loba, Jarosław Danilenko
Anamorfozy: Małgorzata Rej
Powierzchnia: 400 m2
Realizacja: 2016
Lokalizacja: Drammensveien 169-171, Oslo
Zdjęcia: PION
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Zaprojektowane przez pracownię JMP Service biuro firmy Ochnik stanowi zarówno...
czytajWłoski projektant Paola Navone zaprojektował wnętrze restauracji zlokalizowanej w Paryżu,...
czytajPrzedstawiamy realizację wyjątkowego placu zabaw w Gyeonggi w Korei Południowej,...
czytajGdy to pasja przejmuje stery, nie ma rzeczy niemożliwych! Zobacz...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz