Surowa sklejka i plamy tynku rozmazane na betonowych ścianach. Można odnieść wrażenie, że w mieszkaniu jeszcze nie skończył się remont. Nic bardziej mylnego.
Wnętrza apartamentu Setagaya Flat w Tokio zaprojektowali architekci z japońskiej pracowni Naruse Inokuma. Chcąc zachować surowy charakter poddanego renowacji obiektu, ograniczyli swoją interwencję do minimum. Usunęli ze ścian tapety, które zastąpili specyficznym 'wzorem' z nierównomiernie położonego tynku i szpachlówki, spod których wyłaniają się oryginalne, betonowe ściany. Większość nowych elementów – podłogi, meble kuchenne, olbrzymie przesuwne drzwi między pokojami – wykonano z surowej sklejki. W połączeniu z ograniczoną do minimum ilością mebli i zwisającymi z sufitu gołymi żarówkami całość daje wrażenie prowizoryczności i tymczasowości, jakby mieszkanie zostało raczej zasquotowane niż zamieszkane.
Ze względu na konstrukcję budynku, architekci nie mogli zmienić oryginalnego układu mieszkania. Zachowali więc zastany rozkład wnętrza z długim korytarzem po północnej stronie i ulokowanymi wzdłuż niego pokojami, skupiając się na ekspresyjnym wykończeniu ścian każdego z pomieszczeń. Posłużyły im do tego cztery podstawowe materiały: beton, tynk, szpachlówka i sklejka modrzewiowa. Dzięki użyciu tych prostych materiałów i zestawieniu nowych elementów z oryginalną tkanką nadali wnętrzu surowy, a przy tym dynamiczny charakter, w którym to, co stare zostało podkreślone i zachowane.
Fot: Masao Nishikawa
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wnętrze domu pod Warszawą autorstwa projektanta Michała Strawy to mieszanka...
czytajAranżacja łączy w sobie stylistykę loftu z wytworną elegancją wielkomiejskiego...
czytajZaprojektowanie mieszkania dla kolekcjonera nie jest zadaniem łatwym. A właściwie...
czytajDom, który nie ingeruje w przestrzeń i wnętrza będące kontynuacją...
czytaj
Ilość komentarzy: 0