Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić domowe biuro?

Praca w domu nie zawsze jest łatwa – wymaga odpowiedniego skupienia i całkowitego poświęcenia się sprawom zawodowym, o co bywa czasem trudno w przestrzeni domowej. By tzw. home office przynosiło efekty, trzeba zadbać o wydzielenie i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni roboczej.


Własny gabinet? To dopiero komfort!

Sposób urządzenia miejsca do pracy zależy głównie od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. W najlepszym położeniu są mieszkańcy domów, którzy mogą sobie pozwolić na stworzenie osobnego gabinetu. Prywatne pomieszczenie zapewni spokój, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu lub domu pojawiają się inni domownicy. Idealnym rozwiązaniem byłoby wstawienie większego biurka, szafy, regału czy biblioteczki.

Urządzając gabinet warto zadbać o detale, które pomogą stworzyć dobrą atmosferę pracy. Ważne, by w pomieszczeniu było jasno. W przypadku zbytniego nasłonecznienia warto pomyśleć o rolecie lub żaluzjach, które pozwolą nam przyciemnić pokój, ale nie pozbawiać go całkowicie naturalnego źródła światła.

Optymalnym kolorem ścian są jasne odcienie pasteli – jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie, zaś intensywniejsze kolory pobudzają umysł. Zrezygnujmy z ciemnych, ciężkich kotar i zasłon – ich obecność nie będzie służyć tworzeniu atmosfery pracy. Również zbyt duża liczba dodatków może sprawić, że będziemy się rozpraszać. 

Elementem, który zazwyczaj uspokaja są kwiaty, np. paprotka, która postawiona obok monitora pochłania szkodliwe promieniowanie, czy miniaturowy ogród w szkle. Zdaniem brytyjskich i australijskich naukowców, zieleń w pomieszczeniach biurowych poprawia nastrój i zwiększa wydajność pracy, a poza tym dom z zielenią i domowe biuro wyglądają przyjaźniej i efektowniej.


domowe biuro, jak urządzić home office

Ustawny kącik w kawalerce

Bywa często, że do zaaranżowania domowego biura mamy mniej przestrzeni, zwłaszcza w niedużym mieszkaniu lub kawalerce. Wówczas należy rozważyć wyodrębnienie miejsca do pracy w sypialni lub salonie. W takiej sytuacji kluczowe jest oddzielenie strefy pracy od miejsca relaksu. Możemy to zrobić za pomocą kotar, składanych ścianek lub funkcjonalnych mebli. Korzystnym rozwiązaniem może być ażurowy regał, którego ściany dodatkowo nie ograniczają znacząco dopływu światła. Co ważne - może on pełnić dwie funkcje – rozdzielić przestrzeń oraz pozwalić na segregację biurowych dokumentów i akcesoriów.

Niewielki metraż zmusza do większej kreatywności, bo każdy centymetr musi być właściwie zagospodarowany. Dobrym rozwiązaniem jest biurko lub estetyczny blat ustawiony tak, by za plecami pracującego znajdowała się szafa z półkami na dokumenty. Blat biurka powinien być na tyle długi i głęboki, żeby pomieścił wszystkie narzędzia i elementy potrzebne do wykonywania codziennych czynności. Zdarza się, że klasyczny i najczęściej stosowany wymiar blatu może okazać się za mały. Wtedy wykonanie biurka na wymiar to najlepsze rozwiązanie. W zależności od ilości miejsca, którym dysponujemy możemy zastosować systemy z klasycznymi drzwiami uchylnymi, przesuwnymi lub zdecydować się na drzwi ze skosem, kiedy nasze biuro znajduje się na poddaszu.


biuro w domu
biuro w domu

Jedną z większych zalet domowego biura jest możliwość stworzenia miejsca, w którym będziemy czuć się komfortowo. Dodatkowo możemy nadać mu indywidualny charakter, co nie zawsze możliwe jest w biurze. Wygodne biurko, liczba szuflad, schowków, przyborników, zależy tylko i wyłącznie od nas. W domowym biurze nikomu nie będzie przeszkadzał kreatywny nieład na blacie, czy znajdujące się w zasięgu wzroku zdjęcia najbliższych.


domowe biuro, jak urządzić home office

źródło: materiały prasowe Komandor

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!