W sercu krakowskiego Kazimierza powstał elegancki hotel, którego wnętrza są inspirowane sztuką i designem. Projekt aranżacji wykonała pracownia ARTBUTA.
Hotel, autorstwa krakowskiego Biura Projektów LEWICKI ŁATAK jest wkomponowany w historyczną zabudowę ulicy Starowiślnej. Przez olbrzymie przeszklenia lobby, znajdującego się na parterze goście hotelowi mogą podziwiać stare kamienice i szyldy po przeciwnej stronie ulicy, obserwować codzienne życie za oknem. Przechodnie natomiast czują powiew sztuki w luksusowym wydaniu.
Architekci z pracowni ARTBUTA podkreślają, że projektowanie w tego typu obiektach to dla nich przede wszystkim poszukiwanie historii i punktu zaczepienia, który mógłby nadać indywidualnego charakteru projektowanym wnętrzom. W tym przypadku poszukiwania nie trwały długo, ponieważ inspirację przyniosła sama lokalizacja obiektu - w sąsiedztwie historycznego budynku, w którym w latach dwudziestych ubiegłego wieku mieszkała Zofia Srtyjeńska - jedna z najoryginalniejszych artystek polskiego malarstwa. Dlatego też w nowoczesnych wnętrzach Hotelu INX pojawił się duch art deco.
Kolorystyka wnętrz hotelowych nawiązuje do epoki a przede wszystkim do palety barw używanej przez Stryjeńską. Posadzka holu recepcji inspirowana jest posadzką sali polskiego pawilonu wystawowego w Paryżu, w którym w latach 20 były wystawione obrazy Zofii Sryjeńskiej (przyjęte tam z wielkim entuzjazmem). W holu recepcyjnym ważnym elementem i zabiegiem projektowym jest lustrzany sufit, który optycznie powiększa wysokość pomieszczenia. Multiplikując posadzkę czyni ją bardziej widoczną.
Zarówno inwestorom jak i architektom bardzo zależało na pokazaniu gościom polskiego designu, dlatego też użyte do wystroju meble są w znakomitej większości dziełem polskich projektantów i producentów. W projekcie wykorzystano ikonę polskiego designu fotel RM 58 Classic Romana Modzelewskiego czy dywan wycinankę Mohohej autorstwa Michała Kopaniszyna.
Spokojna tonacja ścian w pokojach kontrastuje z barwną wykładziną zaprojektowaną przez ARTBUTA wyłącznie do tego obiektu. Nowoczesne meble uzupełnia fotel stylizowany na lata 20. ubiegłego wieku. Na małej powierzchni pokoju konieczne było pomieszczenie wszystkich elementów wymaganych do kategoryzacji 4 gwiazdek. W związku z tym zrodził się pomysł na optyczne pomniejszenie dużych elementów wystroju. Łóżko i zagłówek zostały podświetlone co dało wrażenie lżejszych, unoszących się w powietrzu mebli. Zastosowano także zabieg dodatkowego doświetlenia pokoju - stoliki nocne są równocześnie lampami, które przy pomocy pilota zmieniają kolory emitowanego światła. Dzięki temu goście hotelowi mogą wprowadzić do wnętrza indywidualny klimat.
Do wystroju restauracji hotelowej użyto cegły i drewna, by jak najbardziej zintegrować wnętrze z wapienną elewacją. tak bardzo charakterystyczną dla budynków historycznej części Krakowa.
W niedoświetlonej części przed restauracją zastosowano zabieg stworzenia sztucznego świetlika w kształcie dużego okrągłego okna w suficie, skąd zaglądają do wnętrza postaci z minionej epoki.
Lobby bar, widoczny z zewnątrz jest też opowieścią o Stryjeńskiej i o designie, ale w bardziej nowoczesnej odsłonie.
Projekt wnętrz: Aranżacja Wnętrz Artur i Dorota Buta / ARTBUTA
Realizacja: lipiec/sierpień 2017
Lokalizacja: Kraków
Zdjęcia: INX Design Hotel, Aneta Wojciechowska
Sprawdź także znajdujące się w okolicy hotelu klimatyczne wnętrze baru SABABA
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wrocławski Bar Barbara, miejsce spotkań towarzyskich i legenda lat 80,...
czytajKawiarnia Tymianek to kolejny z serii obiektów przeznaczonych dla rodziców...
czytajW centrum sportowo-rekreacyjnym Fala Park w Wolsztynie znajduje się bardzo...
czytajProjektanci nie mogli nie dostrzec wyjątkowości budynku, w którym miała...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz