Łódzki design na London Design Fair

Łódzki design na London Design Fair

Przedstawiciele łódzkiego sektora kreatywnego zaprezentują się na jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych designowi w Europie. Od 21 do 24 września br. będzie można zobaczyć najlepsze łódzkie marki na London Design Fair. Jest to część większego projektu, realizowanego przez Lodz Creates.


W ramach tej inicjatywy - 15 z nich zaprezentuje swoje prace podczas targów i festiwali designu w Europie, a ponad 100 jest prezentowanych w towarzyszącemu projektowi katalogowi. Projekt realizowany jest przez Miasto Łódź w ramach RPO WŁ na lata 2014 - 2020.

Londyńskie Targi Designu

Odwiedzający londyńskie targi w dniach 21 - 24 września będą mogli zobaczyć prace ponad 300 niezależnych artystów oraz kilkaset propozycji przygotowanych przez światowych liderów designu i globalne marki. Przedsięwzięcie jest najważniejszym punktem programu London Design Festival. Jego zakres tematyczny to m.in. meble, oświetlenie, ceramika, tkaniny oraz akcesoria. Łódzka ekspozycja zlokalizowana zostanie w dawnym browarze (Old Truman Brewery), który jest londyńskimi centrum przemysłów kreatywnych. Podczas tych wydarzeń zorganizowane zostaną specjalnie strefy prezentujące twórczość łodzian i ich produkty.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi i europejskich funduszy Londyńskie Targi Designu to nie jedyne wydarzenie na którym mogą zaprezentować się łódzkie marki. Pierwsze pięć marek, wybranych podczas rekrutacji zaprezentowało już swoje projekty na w Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz, Tekstyliów, Upominków i Zabawek – FORMEX w Sztokholmie. Po wrześniowych targach w Londynie, kolejne pięć marek będzie można zobaczyć na Holenderskim Tygodniu Designu w Eindhoven (21 – 29 października). Warto zaznaczyć, że do projektu zgłosiło się ponad 130 twórców i kreatywnych przedsiębiorców.


Kreatywni z Łodzi w Londynie

Na London Design Fair zaprezentują się marki, które łączy nie tylko unikatowe wzornictwo ale również wysoka jakość produktów. Gra-Fika to polska marka stworzona przez łódzką graficzkę i ilustratorkę Katarzynę Jasińską, obecna na polskim rynku od kilku lat. Gra-Fika tworzy oryginalne plakaty, współcześnie minimalistyczne, ale mające retro urok. Tematyka, estetyka i kolorystyka nawiązuje do wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Stylistyka ta wpisuje się w silny na całym świecie trend retro w projektowaniu wnętrz. Najsłynniejsza kolekcja „Archeo“ portretuje polską powojenną architekturę modernistyczną. Kolejne kolekcje także są bliskie tematowi architektury i powojennego wzornictwa: ikony światowej architektury, ikony designu, portrety miast, kolekcja portretująca polskie domy wczasowe. Kolekcje „Kosmos” i „Insekty” oparte są na efekcie druku złotą i srebrną farbą na pięknych kartonach niemożliwym do uzyskania w technice cyfrowej. Minimalistyczne, ale jednak bardzo efektowne wpisują się w wiodące od wielu lat trendy wzornicze: scandi i loft. W 2017 roku kolekcja WYPOCZYNEK została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie designu MUST HAVE przyznawanym przez LODZ DESIGN FESTIVAL. Na London Design Fair projektanci chcieliby zaprezentować kolekcję stworzoną specjalnie na rynek brytyjski opartą portretującą londyńską architekturę brutalistyczną (m.in.: Trellick Tower, Balfron Tower, National Theatre). 


Tartaruga to pracownia tkacka, która powstała ze wspólnej pasji trzechprzyjaciółek: Wiktorii Nowak, Jadzi Lenart oraz Eweliny Wakulewskiej - miłośniczek rzemiosła i pięknego wzornictwa. Tworzą współczesne kilimy i makatki, bo według nich tkanina jest niezastąpioną częścią każdego wnętrza. Projektują w duchu slow design. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik. Wszystkie materiały, których używają zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony lub pochodzą z recyklingu; przędze farbują nieszkodliwymi barwnikami i starają się ograniczać odpady poprodukcyjne. W Londynie pokażą kolekcję "Kilimy z Polski". Inspiracją do jej powstania były tradycyjne wschodnie tkaniny oraz te powstałe w Polsce na początku XX wieku. Po wielu latach małej popularności kilimów, teraz znowu wracają do łask. Zrobienie jednego kilimu zajmuje około 40 godzin pracy. Do ich wykonania używają tylko naturalnych materiałów. Wątek składa się w 100% z wełny. Cześć przędzy odkupywana jest od pobliskiej fabryki dywanów, dla której jest odpadem poprodukcyjnym. Cała reszta surowców pochodzi z polskich hodowli, w których wełna pozyskiwana jest z żywych owiec. Kolekcja składa się z kilku kilimów w trzech rozmiarach, ręcznie tkanych poduszek i naściennych makatek dekoracyjnych. 


VOLA. art of deco, jako marka, istnieje na rynku ponad dwa lata. Pierwsza kolekcja, utrzymana w trendzie mix&match, została przyjęta bardzo dobrze. Produkty wzbudzają zainteresowanie przede wszystkim dzięki nietypowej dekoracji, ale także możliwości indywidualnego zestawiania ze sobą czterech wzorów, dwóch pełnych i dwóch delikatnych. Nowoczesne wzornictwo, proste formy i monochromatyczne, bogate dekoracje najbliższe są stylowi fusion, z powodzeniem przełamując konwenanse minimalistycznych aranżacji. Są również cenione przez klientów preferujących styl bardziej klasyczny. Szkło jest dmuchane ręcznie, porcelana tylko w pierwszym gatunku. Powstanie marki VOLA pokazuje, że możliwe jest stworzenie produktu o wysokiej estetyce, w krótkiej serii, mogącego konkurować z największymi przedstawicielami rynku, a przy tym pozostać całkowicie polską produkcją.


ANIMALKINGDOM to projektowana z niezwykłą dbałością o detale biżuteria z motywami zaczerpniętymi ze świata natury. Biżuteria ANIMALKINGDOM wykonywana jest w całości ręcznie w pracowni w Łodzi, co pozwala na uzyskanie najwyższej jakości. Dodatki użyte w kolekcji to specjalnie wyselekcjonowany zbiór kamieni szlachetnych, oraz srebrnych i pokrytych 24-karatowym złotem dodatków zmieniających się wraz z nowym sezonem. Na London Design Fair marka zaprezentuje kolekcję Piccolino oraz limitowaną kolekcję jesienną Fall in love, a także nowy wzór zaprojektowane specjalnie na tę okazję. 


Projektanci marki 366 Concept - Agata Górka i Maciej Cypryk, postanowili wznowić produkcję słynnego modelu 366, najpopularniejszego fotela w czasach PRL. Zaprojektowany w 1962 roku przez Józefa Mariana Chierowskiego w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach był produkowany aż do połowy lat 80. Fotel był prosty w produkcji ze względu na swoją zgrabną formę, a jednocześnie wygodny dzięki tapicerowanemu siedzisku w kształcie trapezu, przez co stał się hitem sprzedażowym w PRL – rozszedł się w ilości ok. 1 mln egzemplarzy! 366 Concept w Londynie pokaże nową wersję modelu 366 – 366 Metal Series, gdzie drewno połączą ze stalą oraz 300-190 Armchair – fotel zaprojektowany w 1960 roku. Dodatkowo na londyńskich targach zostanie zaprezentowany model krzesła 200-190 Chair, który również został zaprojektowany w 1960 roku. 


Lodz Creates

Realizacja całego projektu, wyjazdy do Sztokholmu, Londynu oraz Eindhoven nie byłyby możliwe gdyby nie współpraca między projektantami a Urzędem Miasta w Łodzi. Tak powstało - Lodz Creates. To ponad 100 projektantów związanych z Łodzią, tworzących ilustracje i książki, meble i tkaniny, ceramikę, biżuterię, zabawki, odzież i dodatki oraz inne unikatowe produkty. Wszystkie prezentowane są w pierwszym katalogu produktów i usług łódzkiego sektora kreatywnego. 

źródło: materiały prasowe PLN Design Group

Sprawdź również: Targi Warsaw Home 2017


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!