Atelier Joanny Klimas

Atelier Joanny Klimas

Joanna Klimas – polska projektantka mody zwana pierwszą damą minimalizmu otworzyła na warszawskim Muranowie atelier łączące w sobie sklep, kawiarnię, wzorcownię oraz przestrzeń umożliwiającą organizację autorskich pokazów mody. Projekt wnętrz wykonała pracownia A+D Retail Store Design.


Punktem wyjścia dla architektów było pytanie, jak oddać styl projektowanych przez Joannę Klimas ubrań poprzez charakter wnętrza. Na jej stronie internetowej czytamy: Piękno kobiecego stroju w ujęciu Klimas to wyrafinowane, oryginalne a jednocześnie subtelne formy, przy tworzeniu których najważniejsza jest jakość, doskonała konstrukcja i wygoda ubrania. Gdyby charakter kolekcji Joanny Klimas próbować ująć za pomocą kilku słów, można by pokusić się o stworzenie triady, która brzmiałaby następująco: prosto, wygodnie, z klasą.


atelier Joanny Klimas

Jak wspominają architekci - Joanna Klimas wielokrotnie podkreślała, że chce kobiety ubierać, a nie przebierać. Jej projekty są proste w formie, pozbawione zbędnych ornamentów, a jednocześnie wyraziste i zaskakująco świeże. I takie też miało być wnętrze pracowni.


atelier Joanny Klimas
atelier Joanny Klimas

Postanowiono zachować klimat warszawskiego Muranowa lat 50-tych szanując zastane detale. Unikając nadmiernej ingerencji w historyczne wnętrze zrezygnowano z wiernego odtworzenia jego dawnego wyglądu. Wykorzystując oryginalne parkiety, faktury ścian i kraty okienne stworzono świeże, minimalistyczne wnętrza, które nie tracąc wyrazistości stały się tłem dla projektów Joanny Klimas.


atelier Joanny Klimas
atelier Joanny Klimas
atelier Joanny Klimas

Atelier na Muranowskiej to otwarta przestrzeń składająca się z dwóch wysokich sal (4,5 metra) wykończonych oryginalną socrealistyczną sztukaterią i połączonych monumentalnym portalem. Główną ozdobą salonu jest antresola, która jest jednocześnie bardzo funkcjonalna. Stworzenie jej pozwoliło na uzyskanie dotatkowej powierzchni, na której zwykle znajdują się stoliki kawiarni i czytelni, a która podczas pokazów mody zmienia się w rodzaj trybuny dla widzów. Lekka, ażurowa konstrukcja pokryta szkłem nie przytłacza wnętrza, a światło dzienne wpada swobodnie na niższy poziom, gdzie znajduje się wielofunkcyjna szafa. Eleganckie schody nawiązujace kształtem do krawieckich nożyc zachowują lekkość, mimo przenoszenia ogromnych obciążeń.


atelier Joanny Klimas
atelier Joanny Klimas

Cała antresola została podświetlona ponad 120 świetlówkami z możliwością regulacji światła w 6 strefach ekspozycyjnych, co pozwala na doskonałe oświetlenie przestrzeni pokazowej, mieszczącej się na dolnej powierzchni.


atelier Joanny Klimas
atelier Joanny Klimas

Otwarte wnętrze, w którym ubrania powstają na oczach klientek, niczego nie ukrywa. 


atelier Joanny Klimas

Atelier Joanny Klimas

Projekt wnętrz: A+D Retail Store Design

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Warszawa

Zdjęcia: A+D Retail Store Design 


Sprawdź także: Wnętrze restauracji Brooklyn


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!