Projekt pracowni 81.waw.pl to mieszkanie utrzymane w bieli, ocieplone drewnem. Na pozór ascetyczne wnętrze o prostych formach kryje w sobie olbrzymią moc. Nieskrępowana elegancja, harmonia, przytulność, wysmakowany minimalizm i funkcjonalizm obecne są w każdym zakątku.
Strefa dzienna
Parter to otwarta przestrzeń, podzielona wizualnie drewnianymi blokami. Wejście do apartamentu prowadzi bezpośrednio do salonu z białym monolitycznym kominkiem i czarnym zagłębieniem w ścianie na drewno. Po prawej stronie od kominka ukryto szafki, tak aby jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się łazienka dla gości umieszczona w drewnianym bloku oraz wejście do garderoby. Centralna część wypoczynkowa, ze znajdującą się pomiędzy oknami drewnianą zabudową na sprzęty kina domowego, została oddalona od wejścia, ale pozostaje w zasięgu wzroku. Duża narożna kanapa oddziela część wypoczynkową od jadalni. Szare dodatki w postaci kanapy, foteli i krzeseł wprowadzają do przestrzeni kolorystyczny ład i stonowanie. Białe firany, sięgające do podłogi chronią prywatność domowników i dobrze przepuszczają światło, zapewniając optymalne naświetlenie pomieszczenia. Czarne obramowania na białej ścianie przy kominku oraz na drewnianych blokach podkreślają kontury wnętrza. W salonie i jadalni dominuje biel ścian i sufitów, a podłogę pokryto białymi wielkoformatowymi płytkami.
Drewno wtopione w biel
Kuchnia została oddzielona od strefy wypoczynkowej drewnianą podłogą i sufitem. Pomieszczenie w drewnianej zabudowie ukryto w zagłębieniu. Kuchnię wyposażono w biały blat, który spełnia również funkcję stołu. Biegnie on równolegle do drewnianego stołu w jadalni. W ten sposób zapewniono ciągłość kompozycyjną pomiędzy tymi strefami. Architektom zależało na tym, aby na parterze biel komponowała się z drewnem, lecz z drugiej strony, by te dwie dominanty były do siebie w opozycji i wytyczały granice części wypoczynkowej i kuchni.
Ażurowe schody
Bardzo charakterystycznym elementem wnętrza są kręcone schody, wijące się ku górze niczym biała wstęga. Najwyższy ich stopień został przeszklony, tak aby dodatkowo wpuścić więcej światła ze świetlika znajdującego się nad nimi. Ażurowa barierka dodaje lekkości i sprawia, że duża konstrukcja nie przytłacza wnętrza. Podłoga pod schodami to kamienna mozaika, w której zostały zatopione białe płyty.
Przestrzeń prywatna
Specyfika górnej części domu świadczy o tym, że jest to przestrzeń intymna, z przeznaczeniem tylko dla domowników. Dwie sypialnie – dla dorosłych i dla dziecka, utrzymano w bieli przeplatającej się z jasnym drewnem i elementami szarości. Przeszkleniami, które są charakterystycznym elementem projektów pracowni 81.waw.pl, oddzielono łazienki od sypialni.
Sypialnia dla dorosłych współgra z pokojem kąpielowym poprzez zastosowanie efektu lustrzanego odbicia tych pomieszczeń. Biały element na suficie to świecący sufit napinany, który w dzień tworzy jedność ze ścianą, a w nocy daje klimatyczne oświetlenie. Za umywalką znajduje się ukryta toaleta oraz prysznic.
Projekt wnetrza: 81.waw.pl/ Anna Paszkowska- Grudziąż, Rafał Grudziąż
Realizacja: 2017
Zdjęcia: budzik studio
|
|
|
Sprawdź także: Stranger things od pracowni Plasterlina
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Apartament, który za jednym przyciśnięciem guzika zmienia się z rodzinnego...
czytajPracownia Niebanalne Wnętrza tym razem zaatakowała nową gdańską dzielnicę, jaką...
czytajPracownia projektowa nook architects oraz Gustavo Cela są autorami aranżacji...
czytajLondyński architekt Alex Graef przekształcił i wyposażył spory apartament, znajdujący...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz