Hotel Dana

Hotel Dana

Stworzenie na nowo wnętrz w zabytkowym budynku z bogatą historią nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy nie chodzi o odtworzenie konkretnego stylu, tylko zaprojektowanie pomieszczeń stylizowanych, łączących w sobie klimat pałacowy z elementami nowoczesnego designu. Projekt wnętrz dla hotelu Dana wykonała pracownia Aleksandra Design.


Okazały budynek, znajdujący się u zbiegu ulicy Odzieżowej z Aleją Wyzwolenia w Szczecinie, powstał w latach 20-tych XX wieku. Był wówczas własnością niemieckiej sieci domów towarowych Karstadt. Początkowo mieściła się w nim fabryka męskiej odzieży. Później, w latach 30-tych, znajdowały się tu także: farbiarnia Otta Badera, drogeria Wildego, fryzjer Gabriel, sklep z cygarami Bülow, a także firma handlująca masłem. Po zakończeniu II wojny światowej, w obiekcie rozpoczęła się historia słynnych Zakładów Przemysłu Odzieżowego Dana. Nazwa przedsiębiorstwa pochodziła od zdrobnienia imienia ówczesnej dyrektorki zakładów, Domiceli Mazurkiewicz. Dzięki niej Dana stała się doskonale prosperującą fabryką, która w latach swojej świetności zatrudniała ponad 3,5 tys. osób. Stroje szyte w Danie nosiły miliony kobiet, w tym również gwiazdy takie jak Irena Santor, Irena Dziedzic, czy członkinie popularnego wówczas zespołu Filipinki. W latach 90-tych zakład przeszedł prywatyzację i kilka przekształceń, które ostatecznie doprowadziły ją do upadku.


hotel dana w szczecinie

fot. Hotel Dana

Piękny, zabytkowy budynek po Zakładach Przemysłu Odzieżowego kupił nowy inwestor. Nad pracami remontowymi na potrzeby nowego, butikowego hotelu, czuwał Miejski Konserwator Zabytków. Adaptacja przestrzeni pofabrycznej na cele hotelowe trwała około 1,5 roku. Prace remontowe zakończono jesienią 2016 roku.


fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

Zaplanowania wystroju wnętrz nowo powstającego hotelu podjęła się firma Aleksandra Design.

Praca przy Hotelu Dana na każdym etapie była niezwykle ciekawa i inspirująca. Rozpoczynając od oglądania wnętrz budynku przed rozbiórką ścian wewnętrznych, których wysokość sięgała 5 metrów, poprzez ogromne, puste przestrzenie już na etapie rozpoczętych prac, aż po namacalną zmianę w postaci nowego układu ścian. Wszystko to dawało szerokie pole wyobraźni. Pierwsze projekty, które powstają jeszcze przed dokonaniem zmian układu pomieszczeń, po jego zakończeniu ulegają weryfikacji, a później często również korektom. W przypadku projektów Hotelu Dana zmiany były jednak niewielkie - udało się zrealizować niemal wszystkie początkowe pomysły - wspomina architekt wnętrz, Aleksandra Abramczyk z firmy Aleksandra Design.


hotel dana w szczecinie

fot. Hotel Dana

fot. Hotel Dana

fot. Hotel Dana

fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

Wnętrza zabytkowego hotelu zaprojektowane zostały w stylu pałacowym, dla którego charakterystyczne są przestronne i wysokie pomieszczenia, które wymagają dużej ilości zdobień, motywów, a także wysokiej jakości materiałów – okładzin ściennych i podłogowych, płytek, wykładzin, tapet, a także drzwi, mebli, dekoracji okiennych i akcesoriów. Produkty używane do aranżacji przestrzeni hotelowej muszą mieć odpowiednie parametry. I tak na przykład podłogowe płytki ceramiczne do wnętrz muszą być antypoślizgowe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także wyróżniać się szczególną trwałością. Do tego, w przypadku stylizowanego miejsca, powinny również spełniać wysokie wymogi estetyczne. Zarówno w łazienkach hotelowych, publicznych, jak i na klatkach schodowych wykorzystane zostały płytki marki Opoczno, które charakteryzują się ponadczasowym designem.


fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

W części łazienek hotelowych położono płytki z linii Black&White, która otrzymała tytuł Perła Ceramiki. Jak wskazuje sama ich nazwa, to płytki w klasycznej kolorystyce czerni i bieli, dostępne w formatach kwadratowym i prostokątnym, a także, uzupełniające je dekory o sześciu różnych wzorach. W innych zastosowano od dawna dostępną na rynku i cieszącą się dużym uznaniem architektów, serię Amarante. Kolekcja posiada matowe płytki bazowe w kolorach kremowym, brązowym i grafitowym, a także inserto z wyrazistym motywem kół i czerwone, pomarańczowe, a także metaliczno-srebrne bordery. Ciągi komunikacyjne – klatki schodowe i korytarze Hotelu Dana wyłożone zostały płytkami z serii Lazzaro – ich lappatowana, odbijająca światło powierzchnia daje niesamowity efekt wizualny.


fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

fot. materiały prasowe Opoczno

Wnętrza czterogwiazdkowego Hotelu Dana zaprojektowane zostały z dbałością o każdy szczegół – tak, aby goście czuli się w nim komfortowo. Pod specjalnie podświetlanymi sufitami, jako wykończenie zdobnych tapet, pojawiły się sztukaterie. We wnętrzach – liczne, fazowane lustra, kryształowe żyrandole, a także połyskujące materiały i szlachetne tkaniny, takie jak żakard, wełna czy aksamit. Dostojności dodają miejscu meble z frontami o wysokim połysku, a także inne, gładkie i lśniące elementy, takie jak blaty czy fragmenty kolumn. Całość utrzymana jest w intensywnej i szlachetnej kolorystyce złota, czerni, czerwieni i purpury.


fot. Hotel Dana

fot. Hotel Dana

fot. Hotel Dana

fot. Hotel Dana

Historia zabytkowego budynku nie musi determinować stylu jego nowych wnętrz, jest z nim jednak nierozerwalnie związana. Dlatego planując na nowo pomieszczenia obiektu z bogatą przeszłością, warto się z nią zapoznać, a także, choćby w drobnych elementach, do niej nawiązać. Dzięki temu zachowana zostanie spójność wnętrz z fasadą budynku, a także niepowtarzalny klimat miejsca z jego unikalną historią.


fot. Hotel Dana

fot. Hotel Dana

Projekt wnętrz: Aleksandra Design

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Szczecin

Zdjęcia: Hotel Dana, Opoczno

źródło: materiały prasowe Opoczno


Sprawdź również: Hotel Ibis Styles Białystok


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!