Nowoczesność w książęcym wydaniu

Nowoczesność w książęcym wydaniu

Pałac Mała Wieś to dawna rezydencja książęca, która wskutek misternych prac renowacyjnych została przywrócona do dawnej świetności. Wybudowana w 1786 roku posiadłość gościła przez długie lata najznamienitszych przedstawicieli polskiej szlachty i arystokracji, łącznie z ostatnim królem Polski, Stanisławem Augustem Poniatowskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zrewitalizowane wnętrze CAFE MOZAIKA

Odnowie został poddany budynek Pałacu, sąsiadujące z nim oficyny i wozownia. W miejsce dawnego basenu wybudowano nowoczesny obiekt konferencyjno-evetnowy, Nową Oranżerię.

Pałacowe wnętrza wymagały bardzo dużo uwagi i ostrożności. Historyczne sale i korytarze musiały być odnowione z najwyższą starannością, pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Odmalowano dekoracje ścienne, których wzory odtworzono na podstawie zachowanych w dobrym stanie fragmentów. 

Dół Pałacu składa się z Pokoju Wedutowego, Sali Karcianej, Tarasowej i Baru. Na parterze znajduje się również Pokój Męski, w którym niegdyś przygotowywano się do polowań. Wszystkie sale wyposażono w meble i akcesoria utrzymane w stylu epoki oraz w urządzenia multimedialne, wykorzystywane przy konferencjach.

Dopełnieniem dolnego piętra jest winiarnia, w której zamontowano półki na wino, wstawiono fotele, stoliki i hokery w ozdobnej i lekkiej formie oraz stolik wykonany z beczki po winie.

Górne przestrzenie Pałacu tworzą Sala Warszawska, Szara, Złota, Mędrców i Pompejańska. Ta ostatnia, najbardziej ozdobna, zachowała się w stanie oryginalnym, niemal nienaruszonym. Elementem historycznym jest tu również kaflowy piec, stojący w rogu pomieszczenia. Najbardziej okazałym wnętrzem Pałacu jest Apartament Książęcy, z którego przechodzi się do luksusowego pokoju kąpielowego. Wolno stojąca wanna, przestronny prysznic i podświetlana ściana są elementami stanowiącymi o nowoczesności wnętrza, natomiast bogato zdobione lustra, żyrandol i marmurowe wykończenia są ukłonem w stronę historii.

Drugim budynkiem, który zyskał nowe życie, jest Stara Wozownia, w której obecnie funkcjonuje restauracja. Pomieszczenia zostały przystosowane do prowadzenia działalności gastronomicznej oraz urządzone w stylu korespondującym z wnętrzami Pałacu. Motywem przewodnim, przewijającym się na ścianach i w identyfikacji wizualnej, są fragmenty dekoru zapożyczone z Sali Pompejańskiej. Spokojna szarość, ciemna podłoga z błyszczącego marmuru, sztukateria na ścianach i suficie oraz jasnoszare pikowane krzesła tworzą wystrój w klimacie glamour.

W czterech oficynach, ulokowanych naprzeciwko Pałacu, mieści się szesnaście butikowych apartamentów. Ich wnętrza to strefa sypialniana, salonik oraz łazienka. Każdy z apartamentów został urządzony inaczej i jest niepowtarzalny. Miękkie wezgłowia łóżek, duże poduszki oraz ciężkie narzuty nawiązują do dawnych książęcych łóżek. Krzesła, kanapy i biurka na ozdobnych nóżkach oraz miękko obijane fotele oddają pałacowy klimat. Dopełnieniem całości są akcesoria i detale, takie jak zdobione lustra, zegary i oświetlenie. Łazienki, podobnie jak pokój kąpielowy w Apartamencie Książęcym, urządzone są z wykorzystaniem marmuru. W jasnych i dość minimalistycznych wnętrzach główną dekorację stanowią żyrandole i ramy luster.

Obiektem zupełnie nowym, zbudowanym od podstaw, jest dwupiętrowa Nowa Oranżeria. Sala Wielka – górna – to otwarta przestrzeń o podstawie prostokąta, której ozdobę tworzą wysokie okna z białymi kotarami, przez które do wnętrza przenika dużo światła. Z tyłu rozciąga się widok na pałacowe ogrody oraz gloriettę. Wysoki sufit sali, podświetlany ledowymi diodami RGB, zdobiony jest pompejańskimi dekorami i kryształowymi żyrandolami. Drewniana podłoga uwydatnia biel i czystą przestrzeń.

Sala Klubowa – dolna to typowe wnętrze w stylu glamour, nawiązujące do wystroju restauracji w Starej Wozowni. Szare ściany, białe sztukaterie oraz błyszczący bar z ciemnego marmuru dopełniają szare, ciemne zasłony w dużych oknach oraz podłoga z indyjskiego nieszlifowanego marmuru. Na suficie ponownie przewijają się elementy identyfikacji Pałacu, a także pojawia się nowoczesne dekoracyjne oświetlenie RGB.Foyer i znajdująca się w nim szatnia jest stylistycznie przedłużeniem sali.

Poza budynkami, odnowieniu uległ również teren wokół Pałacu – na 28 ha ciągnie się zabytkowy Park Romantyczny oraz różany Ogród Francuski, które zostały przywrócone do świetności. Do kompleksu należy również jabłkowy sad oraz kilka polan, wykorzystywanych na pikniki i wydarzenia plenerowe. Prace renowacyjne nad obiektem zakończyły się w styczniu 2017 i wtedy Pałac został oddany do użytku. Obecnie trwa budowa „Spichlerza” – budynku hotelowego, w którym znajdzie się dodatkowo około 100 miejsc noclegowych. Wizualizacje pokoi będą dostępne już wkrótce.

Za projekty kolejnych etapów renowacji odpwiedzialni byli:

- Andrzej Karolczak i Maria Roman-Thiel, w ścisłej współpracy z właścicielami obiektu – odrestaurowanie wnętrz pałacowych

- Bożena Kocój i Przemysław Alchimowicz – projekt apartamentów w Oficynach

- BBGK Architekci (Brzozowski i Grabowiecki), a następnie Artikon (Marcin i Monika Żegnałek) –projekt wnętrz Restauracji Stara Wozownia

- Artikon (Marcin i Monika Żegnałek) oraz Biuro Projektowe Elżbieta Przybysz – projekt budynku „Spichlerza” i wnętrz pokoi

- Condite – odrestaurowanie Starej Wozowni z zewnątrz

- Aneta Makohon i Art. Deco – odrestaurowanie z zewnątrz Pałacu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!