Ruszył konkurs na projekt i wykonanie muralu na ścianie zabytkowej kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 36 w Bydgoszczy. Tematem malowidła ma być legenda o królu Kazimierzu Wielkim i łuczniczce o imieniu Bydgoszcza.
Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni plastycznych oraz artystów tworzących murale. Tematyka muralu powinna być ściśle związana z bydgoską legendą O Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy. To legenda sięgająca czasów, gdy nad brzegiem Brdy stał gotycki, murowany zamek.
Sam projekt muralu powinien zawierać sens legendy, ale we własnej, oryginalnej interpretacji artysty, przedstawiać ciekawą historię i jednocześnie stać się kolejną wizytówką miasta. Kompozycję muralu należy wpisać w kontekst architektoniczny z wykorzystaniem istniejących elementów architektury. Projekt może być wykonany dowolną techniką artystyczną.
Ściana kamienicy, na której ma powstać mural
Legenda – O Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy:
Konkurs to dobry pomysł na zaprezentowanie miejskiej legendy, o której nie wszyscy słyszeli. Tak o legendzie pisze Lech Łbik w Bydgoskich legendach i przypowieściach: Do ówczesnego zamku zajechał król Kazimierz Wielki, określany jako wyborny gospodarz. Słynął on z miłości do płci pięknej, dlatego już po chwili było wiadomo, że wpadła mu w oko urodziwa i energiczna panna o rzadkim imieniu Bydgoszcza. Nazywała się tak samo jak tutejsza osada. Dziewczyna z łukiem w ręku polowała w pobliskiej puszczy – kilkukrotnie była tam wraz z królem, który również był gorliwym myśliwym. Pomimo tego, iż władca chciał spędzać jak najwięcej czasu ze swoją wybranką, wzywały go obowiązki i z żalem wyruszył w dalszą drogę. Po upływie czasu, Król postanowił na przedpolu bydgoskiego zamku założyć miasto, któremu nadał miano Królewca. Niestety, wiele wody w Brdzie upłynęło zanim Kazimierz Wielki znów zawitał w te strony. Chciał sprawdzić jak rozwija się nowo powstałe miasto, ale przede wszystkim spotkać się z niezapomnianą Bydgoszczą. Okazało się, że kobieta tak bliska jego sercu zginęła na polowaniu. Zrozpaczony król, chcąc upamiętnić na wieku imię dawnej kochanki, rozkazał porzucić nazwę „Królewiec” i odtąd używać prastarej nazwy „Bydgoszcza”.
Sprawdź pozostałe konkursy na naszej stronie
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wystartował ogólnopolski konkurs architektoniczno-urbanistyczny na otoczenie dworca w Bielsku-Białej.
czytajStowarzyszenie Miłośników Miejscowości Radacz ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji dla...
czytajZakończyło się głosowanie internautów w 9 edycji plebiscytu Polska Architektura...
czytajRoca One Day Design Challenge powraca do polskich młodych architektów...
czytaj
Ilość komentarzy: 0