Design w surowej oprawie

Design w surowej oprawie

Minimalistyczne wnętrze nowo wybudowanego domu w dzielnicy Prenzlauer Berg w Berlinie wypełniają ikony designu z całego świata. Architekci wkomponowali je w surowy klimat betonowego wnętrza. W projekcie nie zabrakło polskich akcentów.


We wnętrzach wykorzystano unikatowe meble, oświetlenie i dywany vintage z lat 50-tych i 60-tych pochodzące z Czechosłowacji, Szwajcarii, Niemiec i Polski, unikatowe grafiki polskiego artysty Stanisława Dawskiego pochodzące z lat 50-tych oraz obraz brazylijskiego malarza Aecio Sarti. Wyjątkowym detalem wyposażenia są wykonane tradycyjną metodą przez polskiego garncarza gliniane naczynia i garnki. Część mebli zaprojektowała i wykonała pracownia Loft Kolasiński. Są to łóżko, szezlong, stół, ławka i wieszaki. 


beton, design, wnetrze
loft kolasinski
ceramika, loft kolasinski

Krzesła w jadalni, wykonane z drewna dębowego zaprojektował Szwajcar Willy Guhl w 1960 roku (prod. Horgen Glarus). Natomiast zestaw dwóch foteli znajdujacych się w salonie wyprodukowano w latach 50-tych w Niemczech. 


beton, design, wnetrze

W salonie wykorzystano również unikatowy zestaw fotel + stolik kawowy, zaprojektowany przez Miroslava Navratila w latach 1949-1952 przy współpracy Zdenka Plesníka. Meble pochodzą z mieszkania Plesnika. Zarówno Navratil jak i Plesnik to ikony czechosłowackiego wzornictwa lat 60-tych. Cechowały ich gorliwość w pracy i poszanowaniu materiałów, a także wymagania podyktowane funkcjami produktu. 


meble, design, wnetrze, Plesnik, Navratil
meble, design, wnetrze, Plesnik, Navratil
meble, design, wnetrze, Plesnik, Navratil
beton, design, wnetrze

Na uwagę zasługuje taboret Solvay według francuskiego projektanta i założyciela Union des Artistes Modernes (UAM) - Jeana Prouvé (dla firmy Vitra w 1941 roku).


beton, design, wnetrze, solvay

Pokój gościnny, podobnie jak pozostałe pomieszczenia jest jasny i minimalistyczny. Znajduje się w nim fotel z 1967 roku wyprodukowany przez czechosłowacką firmę Ton, założoną przez Michaela Thoneta. Wnętrze dopełnia skandynawski stół kawowy z lat 80-tych wykonany ze sklejki bukowej oraz miedziana lampa podłogowa projektu czeskiego modernisty Josefa Hurka z lat pięćdziesiątych.


vintage w mieszkaniu

Część mebli została zaprojektowana przez studio Loft Kolasiński. Wszechobecna biel, charakterystyczna już dla tej pracowni, jest dobrym tłem dla ciekawego wzornictwa. 

 

beton, design, wnetrze
beton, design, wnetrze
vintage w mieszkaniu
vintage w mieszkaniu
vintage w mieszkaniu
vintage w mieszkaniu

DOM NA PRENZLAUER BERG

Projekt wnętrz: Loft Kolasiński
Realizacja: 2017
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Powierzchnia: 155 m2
Zdjęcia wnętrz: Karolina Bąk 
Zdjęcie garncarza: PIONstudio 
Projekt stałej zabudowy wnętrza: designyougo – architects and designers 
Architekt budynku: Eike Becker Architekten


vintage meble
vintage meble

Sprawdź również: Czechosłowacki dizajn


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!