Jak dobrać idealną tapetę do wnętrza?

Jak dobrać idealną tapetę do wnętrza?


Setki wzorów, dziesiątki kolorów i odcieni, różne faktury. Jak wybrać tapetę idealną, która stworzy z wnętrzem kompozycję doskonałą?


Wśród kilku zasad, którymi kierują się projektanci podczas doradzania inwestorom, podstawową jest dopasowanie charakteru okładziny do rodzaju wnętrza.

HOTEL Tworząc nowoczesny hotel lub restaurację warto wykorzystać materiały jak najbardziej neutralne, a jednocześnie nadające klimat. Wybierając tapety lub tkaniny stawiajmy na bezpieczne kolory, takie jak beże czy szarości, które stworzą stylistyczną bazę do dalszych estetycznych poszukiwań we wnętrzu. Struktura tapety powinna nawiązywać do nowoczesnych trendów, którymi są obecnie beton, blacha, szkło. Wnętrze hotelu utrzymanego w klasycznej estetyce wymaga materiałów ponadczasowych wzorniczo. W tym miejscu warto sięgnąć po tapety o naturalnych strukturach (bawełna, zamsz, jedwab) oraz uniwersalnych, eleganckich wzorach (pasy, lilijka) lub po prostu po tapety jednobarwne. 

WNĘTRZA STYLIZOWANE  Dużej dyscypliny wzorniczej wymagają wnętrza takie jak zamki, pałace, rezydencje. Otrzymując takie zadanie do realizacji warto postawić na klasykę i to zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jak i materiały. Okładziny z motywem pasów i ornamentów a także bazujące na naturalnych i szlachetnych materiałach (bawełna, jedwab), ze specjalnymi powłokami zwiększającymi trwałość okładziny i poprawiającymi jej właściwości użytkowe. Należy zwrócić tutaj uwagę na jakość produktu, który powinien zapewnić pełną zmywalność, szorowalność ścian, zabezpieczenie przed mikropęknięciami oraz długoletnią bakteriostatyczność. 

BIURO W przypadku obiektów takich jak biura, najważniejszym aspektem, jakim powinniśmy kierować się przy doborze okładziny są właściwości użytkowe. Tapeta w biurze narażona jest na duże zużycie (dotykanie, szorowanie, brudzenie, przecieranie). W miejscach komunikacji, czyli w holach i korytarzach producenci zalecają pionowe wzory, które są bardzo eleganckie i neutralne estetycznie. Należy również pomyśleć o okładzinach poprawiających akustykę pomieszczeń jednocześnie nadającym ścianom atrakcyjną fakturę. Do pomieszczeń specjalnych i reprezentacyjnych takich jak gabinet VIP, gabinet prezesa lub zarządu polecane są tapety luksusowe z naturalnych materiałów takich jak zamsz lub jedwab. 


jaką tapetę wybrać
jaka tapeta
jaka tapeta
jaka tapeta

OBIEKTY MEDYCZNE Projektując okładziny ścienne do szpitali, przychodni, klinik, czy domów opieki proponowane są tapety bakteriostatyczne, zmywalne, łatwe w użytkowaniu. Są to materiały estetyczne neutralne (monolokory) o zróżnicowanej, gładkiej strukturze. Do wnętrz medycznych o podwyższonym rygorze sanitarnym, takich jak sala operacyjna, OIOM, producent zaleca kolekcje tapet z dodatkiem Tedlar (powłoka chroniąca tapety winylowe przed brudem i plamami. Dzięki Tedlar są one odporne m.in. na jod, aceton, wybielacze). 

MIESZKANIA, DOMY I REZYDENCJE Dla tej grupy użytkowników nie ma żadnego algorytmu, ponieważ wizja architekta oraz wybory inwestora to parametry nieprzewidywalne. Mogą oni wybierać wśród tapet winylowych, jedwabnych, zamszowych, tekstylnych, tapet LUX (z refleksami świetlnymi), tapet z efektem 3D i wielu innych. 


jaka tapeta
jaka tapeta

źródło: materiały prasowe muraspec.pl


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!