Domek ogrodowy nie musi być nudny

Domek ogrodowy nie musi być nudny

Chciałbym mieć domek do zabawy, taki w kształcie rakiety kosmicznej i kredki – powiedział 7-letni Karol do swojego taty. Krzysztof Faber – właściciel pracowni architektonicznej FAAR architekci z Wadowic – postanowił zrealizować marzenie syna. Zwłaszcza, że Karol opracował wcześniej koncept tego nietypowego domku, pracując na klockach lego. O tym jak fantazyjny projekt chłopca, za sprawą architektonicznego doświadczenia ojca stał się realny.


Od początku projekt domku zakładał wykonanie obiektu z drewna. Pierwotnie Karol myślał o umiejscowieniu go na drzewie, jednak rodzice – głównie ze względów bezpieczeństwa – przekonali syna, że równie okazale będzie prezentował się na lądzie. Konstrukcja posadowiona została na dziewięciu słupkach przytwierdzonych do betonowej stopy zakopanej w ziemi. W efekcie domek lekko unosi się nad ziemią, a jego bryła przypomina prawdziwą rakietę kosmiczną. Pionowe deski sosnowe, które pomalowano naprzemiennie bejcą w trzech różnych odcieniach, wybranych oczywiście przez Karola – przywodzą na myśl drugą dziecięcą inspirację - pudełko kredek.


domek ogrodowy
domek ogrodowy

Architekt zadbał również o bogatą funkcjonalność wnętrza domku. Jedne z drzwi pełnią funkcję ogromnej tablicy szkolnej, ściany kreatywności dla małych projektantów i rysowników. Ponadto w domku znalazły się drewniane palety z poduszkami, ogromne klocki, a także projektor. To idealne miejsce, aby spędzić razem trochę czasu lub poczytać wspólnie książki. Latem zawieszone na zewnątrz białe prześcieradło zamienia się w prawdziwy ekran podczas rodzinnych seansów filmowych.


domek ogrodowy
domek ogrodowy

Podczas opracowywania projektu domku, zwrócono szczególną uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Założeniem projektu stało się stworzenie wspólnej przestrzeni. Domek odwiedzać mogą teraz także rodzice, dziadek czy po prostu osoby wyższego wzrostu. W efekcie obiekt ma 1,95m wysokości, 1,45m szerokości i 2,4m długości, a przyglądając się jego niesymetrycznemu dachowi, od razu można dostrzec, wspomnianą już inspirację projektową, czyli kredkę. Do domku Karola wejść można przez sporych rozmiarów ruchome wrota. Z jednej strony prowadzą do nich szerokie schody z podestem, z drugiej – kładka, niczym w statku kosmicznym. To zresztą to jedno z ulubionych miejsc Karola i jego taty. – Z kładki mamy fantastyczny widok na niebo, a obydwaj z synem uwielbiamy spędzać czas przyglądając się gwiazdom – opowiada architekt.


domek drewniany w ogrodzie
drewniany domek do ogrodu

Prezentowany domek to nie tylko drewno. Wzdłuż kalenicy, na połaciach, na dachu domku zamontowane zostały płyty z poliwęglanu. Przypominają one okna połaciowe oraz kolankowe, dzięki czemu konstrukcja obiektu zyskała nowoczesny wygląd, a jego wnętrze nieco światła.


domek drewniany w ogrodzie

Rakieto - kredka

Projekt: Krzysztof Faber (FAAR architekci) z synem Karolem

Realizacja: 2017

Zdjęcia: materiały prasowe

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!