Kuchnia dla osoby niepełnosprawnej

Kuchnia dla osoby niepełnosprawnej

Ludzie starsi, z ograniczoną sprawnością ruchową i niepełnosprawni poruszający się na wózkach to grupa o szczególnych potrzebach. Jak zaprojektować dla nich kuchnię, aby mogli samodzielnie z niej korzystać?


Dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, spowodowaną schorzeniami układu ruchu lub zaawansowanym wiekiem polecane są systemy średniej wysokości oraz wysuwne podblatowe. Nie wymagają one bowiem schylania się i szukania produktów we wnętrzu szafki w niedogonej pozycji. Ogromną zaletą wielu z tych rozwiązań jest łatwa, nie wymagająca wysiłku fizycznego obsługa. Szafki zamykają się samoczynnie, cicho i delikatnie. Niezwykle praktyczne są półki, które można z łatwością wysunąć z szafki na zewnątrz, zapewniając pełen dostęp do całej powierzchni przechowywania. Dzięki nim osoba na wózku bez problemu wyjmie przedmioty umieszczone nawet głęboko, co byłoby utrudnione w przypadku tradycyjnych szafek.


kuchnia dla niepełnosprawnych

Warto pomyśleć o systemach pozwalających na optymalne dopasowanie kuchennej zabudowy do potrzeb użytkowników. Wysuwane kosze powinny być wykonane w taki sposób, aby przechowywane artykuły zabezpieczyć przed wypadaniem. Dno półek i koszy powinna chronić dopasowana mata antypoślizgowa, zapobiegająca przesuwaniu się zawartości podczas wysuwania i wsuwania systemu.


kuchnia dla niepełnosprawnych

Dużym udogodnieniem dla niepełnosprawnych jest Kitchen Tower. Wystarczy otworzyć drzwiczki, a system automatycznie wysunie się z szafki, umożliwiając bezproblemowy dostęp do jej zawartości. Umieszczony obok płyty grzewczej sprawi, że składniki i przybory kuchenne, z których najczęściej korzystamy podczas gotowania będą zawsze pod ręką. 


kuchnia dla niepełnosprawnych
kuchnia dla niepełnosprawnych

Świetnym miejscem do przygotowywania posiłków i ich spożywania może być blat Top Flex, który doskonale spełnia szczególne potrzeby niepełnosprawnych na wózkach, a przy tym nie zabiera miejsca w niewielkich kuchniach. Mechanizm można wysunąć, zyskując dodatkową powierzchnię roboczą, a po zakończonej pracy ponownie wsunąć do wnętrza zabudowy.


kuchnia dla niepełnosprawnych

Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań są pojemne carga. Zastosowane w nim cienkie ścianki koszyków umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni w zabudowie, a ukryte pod półkami rama i prowadnice zapewniają dostęp do zawartości z obu stron. Mata antypoślizgowa zapobiega przesuwaniu się produktów podczas wysuwania i wsuwania cargo. Dodatkowo zabezpiecza dno półek przed zarysowaniem i ułatwia utrzymanie ich w czystości. Techniczne nowinki, takie jak działający podczas otwierania zintegrowany hamulec lub czujnik elektryczny sprawiają, że szafki mogą być jeszcze przyjaźniejsze dla użytkowników.

 

kuchnia dla niepełnosprawnych

W przypadku ludzi cierpiących na schorzenia ruchowe, osób starszych oraz bardzo niskich, korzystanie z tradycyjnych wiszących szafek jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Sytuację tę może zmienić innowacyjny system przeznaczony do górnej zabudowy. Dzięki niemu powstaje nowoczesna, ergonomiczna przestrzeń do przechowywania, w której nawet najwyższe półki zjeżdżają do poziomu użytkownika. Wystarczy jeden prosty ruch, aby niezawodna winda wraz z zawartością bezszelestnie się wysunęła w dół. Uruchomienie mechanizmu wymaga minimalnego wysiłku, natomiast delikatne i bezpieczne wyhamowanie do pozycji zatrzymania zapobiega przewracaniu się przedmiotów. 


kuchnia dla niepełnosprawnych

Z takimi rozwiązaniami łatwiej pokonać wszelkie fizyczne ograniczenia, a codzienne życie staje się o wiele prostsze.


kuchnia dla niepełnosprawnych

źródło: materiały prasowe peka.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!