Copper and the Home - wyniki konkursu

Copper and the Home - wyniki konkursuZabawki i materiały edukacyjne wykorzystujące właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi, praktyczne i eleganckie ogrzewacze, podstawki czy pałeczki do sushi, a także niezwykłe obiekty używające miedzi jako komentarza do naszego codziennego życia – takie projekty zwyciężyły w najnowszej edycji międzynarodowego konkursu Copper and the Home. Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame ) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi ogłosiły wyniki szóstej edycji konkursu.


Celem konkursu było zmotywowanie projektantów i studentów do eksperymentowania w dziedzinie estetycznych i użytkowych zastosowań miedzi i jej stopów. Mogli w nim uczestniczyć profesjonaliści i architekci poniżej 40 roku życia oraz studenci kształcący się na kursach wzornictwa i architektury. Do organizatora napłynęło ponad 300 zgłoszeń z całej Unii Europejskiej, ale również z takich państw jak Rosja czy Japonia. Projekty oceniało jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład weszli: architekt Philippe Bestenheider, architekt i projektant Diego Grandi oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Najważniejszym kryterium oceny było skuteczne eksperymentowanie z nowym zastosowaniem „starożytnego”, ale wciąż jak najbardziej rzeczywistego materiału. Zwycięskie prace wyróżniały się umiejętnością dodawania nowych znaczeń i zastosowań dla miedzi, eksploatując jej właściwości chemiczne oraz przewodność elektryczną, plastyczność pozwalającą wykonywać pełne wyrazu kształty i konstrukcje oraz jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe, cenne szczególnie w przedmiotach o ważnym społecznym znaczeniu. Miedź to również idealny surowiec do zastosowań na polu ekorozwoju i oszczędności energii, dzięki możliwości jej powtórnego wykorzystania (recyklingu).

Oprócz indywidualnych nagród dla uczestników organizatorzy przewidzieli również wyróżnienie – specjalną plakietkę – dla tej uczelni, której studenci przedstawili najbardziej spójny i klarowny zestaw projektów interpretujących właściwości miedzi i jej stopów.

Nowością w tegorocznej edycji konkursu była specjalna pozakonkursowa sekcja mająca na celu ukazanie kreatywności siedmiu spośród najciekawszych włoskich projektantów oraz studiów projektowych. Przygotowali oni własne projekty na całkowicie nowe przedmioty z miedzi. Gotowe prototypy można było oglądać podczas ceremonii ogłoszenia wyników konkursu Copper and the Home 2017, która odbyła się 30 maja br. w sali wystawowej Salvioni Milano Durini. Misją wszystkich tych inicjatyw było zwrócenie uwagi na miedź i jej stopy jako cenne i eklektyczne w zastosowaniach materiały, które inspirują kreatywność projektantów i oferują szeroki zakres zastosowań.


Poniżej prezentujemy nagrodzone i wyróżnione projekty szóstej edycji konkursu Copper and the Home.

Kategoria: Projektanci i architekci


konkurs, miedź

Pierwsze miejsce: Fabrizio Bendazzoli Projekt: CuToys

konkurs, miedź

Drugie miejsce: Sofie Christina di Bartolomeo i Maria Chiara Polverini Projekt: Ramen

Wyróżnienia:


konkurs, miedź

Projektant: Prisca Renoux Projekt: Heatit

konkurs, miedź

Projektanci: Mauro Bergamaschi oraz Matteo Briccola Projekt: Spaghetto

Kategoria: Studenci


konkurs, miedź

Pierwsze miejsce: Cyprien de Hautecloque i Laura Thulièvre Projekt: Sentoba

Wyróżnienia:


konkurs, miedź

Eve Garandeau Projekt: Memori

konkurs, miedź

Lina Venström Rex Projekt: Miseria e Nobiltà

Specjalna plakietka dla uczelni powędrowała do paryskiej École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d'Art (ENSAAMA). Jury przyznało ją za jakość zgłoszonych projektów, prezentowanych w charakterystyczny i profesjonalny sposób przez jej studentów, którzy z powodzeniem zrozumieli wartości istotne dla konkursowej rywalizacji.


W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Copper and the Home po raz pierwszy pojawiła się nowa, specjalna sekcja pozakonkursowa. Siedmiu najbardziej wyróżniających się projektantów z Włoch zostało zaproszonych do przygotowania zupełnie nowych i funkcjonalnych przedmiotów z miedzi. Gotowe prototypy można było oglądać w nowym mediolańskim showroomie.
Do udziału wybrano siedem spośród najbardziej interesujących włoskich studiów projektowych lub projektantów: są to Giorgio Bonaguro, Carlo Contin, Lorenzo Damiani, Giulio Iacchetti, Paolo Lucidi oraz Luca Pevere (z LucidiPevere Design Studio), Gabriele Pardi i Laura Fiaschi (z Gumdesign), a także Donata Paruccini. Wszyscy oni zgodnie z wytycznymi zaprojektowali całkowicie nowy obiekt z miedzi. 

 

konkurs, miedź

GIORGIO BONAGURO, Concentrico – koncentryczny, konfigurowalny świecznik na siedem świec

konkurs, miedź

CARLO CONTIN, Tocut – dzbanek z rączką

konkurs, miedź

LORENZO DAMIANI, Corto Circuito – lampa stołowa

konkurs, miedź

LORENZO DAMIANI, Corto Circuito – lampa stołowa

konkurs, miedź

GUMDESIGN, Insuperficie – lustra stołowe

konkurs, miedź

GIULIO IACCHETTI, Moscow mug – kubek do koktajlu

konkurs, miedź

LUCIDIPEVERE, Capomastro – wielofunkcyjna taca

konkurs, miedź

DONATA PARUCCINI, Isola – ozdoba na stół

źródło: materiały prasowe Europejskiego Instytutu Miedzi


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!