Wystawa FIND ART

Wystawa FIND ART

Wystawa jest wynikiem projektu Translocal. Museum as a Toolbox realizowanego przez Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach programu Kreatywna Europa. Zadaniem zaangażowanych w niego instytucji – Kunsthaus Graz (Austria), Kumu Art Museum in Talinn (Estonia), MSU Zagreb (Chorwacja), Museion Bozen/Bolzano (Włochy) i Muzeum Sztuki w Łodzi – jest postawienie pytań o muzeum przyszłości, jego funkcję, formę, a nawet sens istnienia muzeum w ogóle.


Wystawa jest również próbą spojrzenia na potencjał swoich kolekcji pod kątem poszukiwania nowych rodzajów komunikacji z widzami, angażujących publiczność w niespotykanym dotąd stopniu. Stąd też tytuł łódzkiej ekspozycji – FIND ART – wskazujący na eksplorowanie niestandardowych sposobów kontaktu ze sztuką. Oryginalność i siła przedsięwzięcia tkwi w jego multidyscyplinarnym charakterze. Działania podjęte przez instytucje mają przede wszystkim na celu otworzenie się na potrzeby widzów nastoletnich, co Muzeum Sztuki w Łodzi zrealizowało poprzez zorganizowanie szeregu warsztatów łączących aspekty edukacyjne, artystyczne i kuratorskie. Do udziału w programie zostali zaproszeni uczniowie łódzkich gimnazjów i liceów. Szesnaścioro uczniów w wieku od 15 do 17 lat stało się nie tylko uczestnikami, ale przede wszystkim współtwórcami podjętych w ramach projektu inicjatyw.

Poczas warsztatów prowadzonych przez Dział Edukacji Muzeum Sztuki, a także – wizytującego w ramach rezydencji projektu włoskiego artystę – Aldo Giannottiego, młodzież eksplorowała temat muzeum, jako miejsca, które ma odpowiadać na potrzeby nastoletniej widowni. Pomysły na zrewolucjonizowanie instytucji zostały zamknięte w zaczepnych i dowcipnych hasłach zaprezentowanych w przestrzeni miasta, co nawiązywało do zjawisk dobrze znanych jego mieszkańcom. Następnie, trzy ze skonfrontowanych z odbiorcami haseł posłużyły młodzieży za ideologiczną podstawę do stworzenia wystawy. Hasła: Find art (Znajdź sztukę), When contemporary art becomes ancient? (Kiedy sztuka współczesna staje się zabytkowa?) oraz When will we be able to touch everything in the museum? (Kiedy będziemy mogli dotknąć wszystkiego w muzeum?) – uznano za główne problemy i pytania nastoletnich odbiorców wobec instytucji muzeum, problematyzujące i dzielące jednocześnie ekspozycję na trzy części.

Fakt, że to właśnie grupa młodzieży we współpracy z zespołem muzeum stworzyła kuratorską koncepcję ekspozycji oraz wybrała dzieła i zaprojektowała przestrzeń wystawienniczą, jest nie tylko wdrożeniem nowej metody działania w instytucji, ale także szansą na spojrzenie na kolekcję ms z zupełnie nowej perspektywy.

Na ekspozycji pojawią się dzieła z kolekcji muzeum oraz udostępniona na prośbę uczestników projektu praca autorstwa Karola Radziszewskiego.

Artyści: Joseph Beuys, Jan Hamilton Finlay, Władysław Hasior, John Hilliard, Jerzy Jarnuszkiewicz, Katarzyna Kozyra, Jiři Kolař, Edward Krasiński, Roman Opałka, Karol Radziszewski, Jadwiga Sawicka, Jerzy Stajuda, Antoni Starczewski, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik

Kuratorzy: Julia Lewańska, Dominika Grzelak, Michał Kropiwnicki, Helena Sej, Maria Dorenda, Zuzanna Masierek, Sabina Bałulis, Weronika Ławniczak, Natalia Mularska, Julia Kaczmarek, Marta Miniszewska

Więcej szczegółów oraz informacje o pozostałych wystawach na stronie muzeum.


źródło: materiały Muzeum Sztuki w Łodzi


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!