21. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

21. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na 21. edycję letniego festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który w wakacyjne miesiące odbywać się będzie w zabytkowych i nowoczesnych przestrzeniach Torunia. Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaproszono solistów oraz zespoły kameralne z całego świata.


Już podczas wieczoru inauguracyjnego, odbywającego się w trakcie obchodów święta miasta w Toruniu, gościem będzie światowej sławy wirtuoz gitary – Marcin Dylla, który z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona brawurowy Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Dzień wcześniej gitarzysta zagra recital, w programie którego znajdą się nieśmiertelne kompozycje klasyczne na gitarę. Nie lada gratką będzie występ zespołu Tubicinatores Gedanenses, który w pierwszą sobotę lipca zaprezentuje tzw. Turmmusic, koncertując z Wieży i Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego.

Podczas wieczorów festiwalowych zaprezentują się również artyści regionu Morza Bałtyckiego: szwedzki kwartet saksofonowy – Nordic Saxophone Quartet, artyści z Finlandii – baryton Aarne Pelkonen oraz pianista Juho Alakarppa, a także kwartet utalentowanych kameralistów z Estonii. W interpretacji artystów z Polski – związanych z Toruniem – skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, pianisty Pawła Wakarecy oraz towarzyszącego im wiolonczelisty Marcina Zdunika usłyszymy dwa Tria fortepianowe: Panufnika i Schuberta. Do Torunia powraca również laureatka ostatniej edycji międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego – Toruń 2016, aby w ramach nagrody za zajęcie III miejsca wykonać recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego.

Na stałe w repertuarze festiwalu zagościł już koncert muzyki gospel. Nie inaczej będzie również tym razem – do Torunia przyjedzie gwiazda tego gatunku – Collin Williams. Całość repertuaru muzycznego prezentowanego w trakcie festiwalu ubogaci występ gościnny zespołu Filharmonii Pomorskiej, który na specjalnie ustawionej barce na Bulwarze zaprezentuje dzieło Haendla (Muzyka na wodzie) oraz nieco lżejszy repertuar w postaci m.in. barokowych aranżacji przebojów zespołu The Beatles. Po raz kolejny będzie można podziwiać efekt współpracy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z letnią akademią pianistyczną Paderewski Piano Academy, kiedy to utalentowana młodzież z całego świata zaprezentuje największe dzieła pianistyczne Chopina, Griega, Beethovena i Mozarta.

We współpracy ze środowiskiem artystycznym miasta partnerskiego Torunia – Getyngi zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, chór Goettinger Stadtkantorei oraz soliści – Iwona Hossa i Adam Szerszeń, wykonają monumentalne dzieło – Requiem niemieckie Johannesa Brahmsa, a koncertem wieńczącym festiwal będzie wystrzałowy program Od La Scali do Broadway’u, podczas którego goście z USA – sopranistka Karen Slack oraz dyrygent Richard Rosenberg w towarzystwie TOS zaprezentują wybrane fragmenty z najsłynniejszych oper i musicali.

Festiwalowi towarzyszyć będą po raz kolejny projekcje filmów o tematyce muzycznej, które odbywać się będą w kawiarni festiwalowej Hanza Cafe oraz w Kinie Letnim Zamku Krzyżackiego. Organizatorzy zapraszają chętnych na dwa spacery z przewodnikiem, podczas których zaprezentowane zostaną imponujące organy znajdujące się w toruńskich świątyniach.

Więcej informacji


muzyka i architektura

źródło: materiały prasowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Sprawdź pozostałe propozycje na naszej stronie


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!