Kino Muranów jest miejscem silnie zakorzenionym w sercach warszawiaków od wielu pokoleń. Pracownia MFRMGR opracowała projekt przywrócenia dawnej świetności wnętrza jego hallu i foyer.
Kino powstało po II Wojnie Światowej, w epoce socrealizmu, jako pierwsze dwusalowe kino w Polsce, mieszczące ok. 700 widzów. Zajmuje ono jeden z budynków Muranowa Południowego, zbudowanych na miejscu warszawskiego getta. Wnętrze wykonano z dużym rozmachem. Świadczą o tym nie tylko zastosowane materiały, ale również kształt założeń funkcjonalnych. Posadzki głównych pomieszczeń, słupy i filary, a także część pilastrów i ścian wyłożone są różnobarwnymi, ściśle przylegającymi do siebie skrawkami marmuru. We wnętrzu nie zabrakło rzeźb i sztukaterii oraz charakterystycznego, kasetonowego sufitu w głównym holu.
Z biegiem lat wnętrze kina i hallu ulegało degradacji. Zmieniano i modyfikowano je tanim kosztem, by finalnie w 2000 roku przybrało ono kształt karykatury. Większa część wystroju wspaniałego, kamiennego wnętrza została przykryta kartonowo-gipsowymi ściankami. Dodatkowo pojawiły się przypadkowe meble oraz podesty z linoleum imitującym drewno. Wszechobecny chaos przysłonił wytworny klimat panujący we wnętrzu kina.
Założeniem nowego projektu MFRMGR było przywrócenie dawnej świetności wnętrza hallu i foyer kina. Dodatkowo usprawniono przestrzeń i dyskretnie wprowadzono do wnętrza nowe elementy. Przed architektami postawiono zadanie stworzenia wyjątkowego miejsca dla kinomanów, kreującego kameralną atmosferę oraz odpowiadającego ambitnemu repertuarowi. Motywem przewodnim projektu stała się iluzja, która jest nieodłącznym elementem filmów.
Foyer jest przestrzenią, w której widz wkracza w inną rzeczywistość. To miejsce kontemplacji przed i po seansie. Zaprojektowane wnętrze nabrało dodatkowo charakteru kawiarni, sprzyjającej spotkaniom.
W trakcie prac usunięto płyty kartonowo-gipsowe, ścianki działowe oraz podesty, które zniekształcały oryginalny układ funkcjonalny kina. Odsłoniętemu marmurowi przywrócono jego dawny blask. Mozaika marmurowej posadzki została dokładnie oczyszczona i wypolerowana.
Dodatkowe elementy wnętrza zaaranżowano bardzo dyskretnie, tak aby nie ingerowały zbytnio w zastaną przestrzeń. Na ścianach oraz na froncie baru zastosowano wertykalne panele lustrzane, które zostały przymocowane pod trzema różnymi kątami. Dzięki temu zabiegowi udało się architektom zwielokrotnić i odrealnić przestrzeń. W dolnych częściach paneli, na ścianach przewidziano miejsca do podłączenia ładowarek od telefonów komórkowych oraz zasilaczy laptopów.
Wnętrza wyposażono w metalowe ścianki o ażurowej konstrukcji. Każda z nich może stać się miejscem zarówno na czasową ekspozycję aktualnych plakatów filmowych, jak i na stałą kolekcję, na przykład portretów klasyków polskiego kina.
Na nowo zaprojektowano również osłony na grzejniki. Wykorzystany na nim wzór, inspirowany innymi zachowanymi wzorami został wycięty w technice CNC z grubych arkuszy blachy oraz polakierowany proszkowo na czarno. Strefa baru wraz z informacją menu oraz półkami na kieliszki i alkohole została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi inwestora i najemcy baru. Architekci dbali o to, aby wykorzystane materiały były wysokiej jakości. Blaty stolików i baru wykonano z litego dębowego drewna, nogi stolików i siedzisk ze stali proszkowo malowanej na czarno. Te ostatnie dodatkowo, do wysokości 15cm pokryto stalą nierdzewną, co zapewnić ma ich dobry stan na lata. Siedziska sof wykonane zostały z dwóch rodzajów obić: skóry i filcu. Fotele przy mniejszych stolikach to oryginalne meble z lat 50 z dawnej Czechosłowacji. Dla podkreślenia jakości odnowiono je i obszyto skórą. Materiały użyte w projekcie nadają wnętrzu elegancji i ciepła a także idealnie wpisują się w estetykę lat 50-tych.
Wnętrze hallu i foyer oświetlają listwy ledowe z możliwością zmiany natężenia i koloru światła, umieszczone w kasetonach na suficie. Dodatkowo strefę kawiarni oświetlają przymocowane do ścian lampy z regulowaną wysokością.
W celu usprawnienia funkcjonowania kina przeprojektowano toalety oraz dodano toaletę dla niepełnosprawnych. Do wykończenia ścian użyto lastryko.
Kino Muranów / projekt aranżacji wnętrz ( hol z kawiarną, foyer, toalety )
Projekt: MFRMGR Frejda & Gratkowski Architekci / Marta Frejda, Michał Gratkowski
Współpraca: Klaudia Zyza
Realizacja: 2017
Lokalizacja: Warszawa
Zdjęcia: PION
Sprawdź także:
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
24 marca w zrewitalizowanym budynku Starej Poczty w Gliwicach miało...
czytajNiedaleko chińskiego miasta Hangzhou mieści się spa, które praktykuje podejście...
czytajWystrój wnętrz w tym sklepie, bo jest bardzo niebanalny. Jest...
czytajBrain Embassy – pierwszy polski co-creating, zlokalizowany w Adgar Park...
czytaj
Ilość komentarzy: 0