Red Blue and Yellow na Festiwalu Filmowym w Cannes

Red Blue and Yellow na Festiwalu Filmowym w Cannes

Holenderski pawilon, który służył jako miejsce spotkań międzynarodowego przemysłu filmowego w Cannes otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. Het Nieuwe Instituut, EYE Filmmuseum i Holenderski Fundusz Filmowy połączyły siły, aby uświetnić holenderski pawilon i podkreślić narodowy talent projektowy podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Projekt wykonało Studio Sabine Marcelis.


Pracownia projektowa Studio Sabine Marcelis, w odpowiedzi na stulecie magazynu De Stijl zaproponowała projekt w postaci przestrzennego wzornictwa, łączącego w sobie pracę z wizualnym językiem artystów De Stijla, takich jak Piet Mondrian. Holenderski pawilon stworzony przez Marcelis to projekty własne połączone z projektami Martin Visser, Gerrit Rietveld i Radboud van Beekum. 


pawilon holenderski w Cannes

Sto lat temu, w awangardowym magazynie De Stijl rozpoczął pracę malarz, architekt i poeta Theo van Doesburg. Zapoczątkował on ruch artystyczny, do którego należeli również Piet Mondrian, Gerrit Rietveld i Bart van der Leck. Artyści starali się radykalnie zmieniać sztukę i wyrazić ją abstrakcyjnymi kształtami i podstawowymi kolorami. 


pawilon holenderski w Cannes

Po upływie stu lat od założenia De Stijl, Studio Sabine Marcelis ponownie zinterpretowało malarstwo Mondriana  jako trójwymiarowego doświadczenia z czerwonym, niebieskim i żółtym kolorem (1935). W nowej przestrzeni czarne linie stają się cienkimi elementami konstrukcyjnymi, a prostokąty kolorów są przedstawione w formach objętościowych. Podobnie jak w obrazach Mondriana, czarne linie tworzą pustą białą przestrzeń o unikalnym rytmie, a czerwone, niebieskie i żółte pola podkreślają punkty skupienia, aby nadać przestrzeniom znaczenia. 


pawilon holenderski w Cannes

Instalacja Sabine Marcelis ujawnia wiele ewolucji w architekturze, projektowaniu i filmie, które miały miejsce w ubiegłym stuleciu. Jej kolorowe pryzmy wydają się być solidne, gdy są widziane z przodu, ale rozkładają się przezroczystymi płaszczyznami z gradientami kolorów, gdy są obserwowane pod różnymi kątami. Technika odlewania żywicy użytej przez Marcelis pokazuje istotę eksperymentów z materiałami we współczesnych stylach.

 

pawilon holenderski w Cannes

Marcelis przywraca awangardowego ducha De Stijl, likwidując bariery pomiędzy twórczymi dziedzinami projektowania, architektury, filmu i sztuki. Udowodnia także, że głęboka współpraca między tymi dyscyplinami jest drogą do innowacji wizualnych, technologicznych i kulturalnych w dzisiejszych czasach.

Nagrody za pawilon w czasie Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymały również  Szwajcaria i Łotwa.


Pawilon Red Blue and Yellow

Projekt: Studio Sabine Marcelis

Data realizacji: 2017

Zdjęcia: Lothaire Hucki

 

 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!