Bezpieczniej w mieście

Bezpieczniej w mieście

Miesięcznik „Architektura-murator” ogłasza XIII edycję Konkursu Studenckiego w tym roku pod hasłem „Bezpieczniej w mieście”. Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest otwarty dla studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) oraz architektury wnętrz państwowych i prywatnych szkół architektonicznych i artystycznych.

 

Wzrost bezpieczeństwa w mieście utożsamiany jest przede wszystkim z przeciwdziałaniem przestępczości, stosowaniem solidnych i wytrzymałych drzwi i okien. Ale poczucie zagrożenia mogą wywoływać źle zaplanowane przejścia dla pieszych, brak barier w miejscach, które by tego wymagały, złe oświetlenie, niezabezpieczone place zabaw. W tym kontekście niebezpieczna może być pozbawiona oświetlenia brama, ale również nieużywany wiadukt, zaniedbany skwer, opuszczona działka, które dzięki odpowiedniemu projektowi mogą zmienić się z zapomnianej i groźnej przestrzeni w miejsce niekonwencjonalnego odpoczynku.
W tej edycji konkursu szukamy odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu mała architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta?

Zadanie konkursowe polega na: ZDEFINIOWANIU NIEBEZPIECZEŃSTWA – czyli na znalezieniu konkretnego zjawiska i miejsca, które zdaniem uczestnika stanowi zagrożenie, a następnie ZNALEZIENIU ARCHITEKTONICZNEGO ROZWIĄZANIA PROBLEMU – czyli zaprojektowaniu elementów małej architektury, służących podniesieniu bezpieczeństwa w sposób trwały lub czasowy.

Jury oceniać będzie trafną odpowiedź na zadany temat, oryginalność pomysłów oraz techniczne możliwości realizacji projektu. Autor ma obowiązek przedstawienia wizualizacji rozwiązania w konkretnym, istniejącym w rzeczywistości terenie, a nie w lokalizacji abstrakcyjnej. Jury zwróci uwagę na wybór miejsc i adekwatność projektu do sytuacji w przestrzeni.

 

Terminy:

Ogłoszenie konkursu – październik 2011
Rejestracja wyłącznie przez internet – do 4 kwietnia 2012
Opłata rejestracyjna 15 zł
Składanie prac konkursowych osobiście lub pocztą kurierską do 13 kwietnia 2012
Ogłoszenie wyników podczas otwarcia wystawy pokonkursowej 20 kwietnia 2012

Skład jury:

Jan Kubecarchitekt, pracowania RAr-2 Laboratorium Architektury, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, autor budynku Centrum Nauki Kopernik – sędzia
Maciej Miłobędzki architekt, współzałożyciel warszawskiej pracowni JEMS Architekci – sędzia
Ewa P. Porębskaarchitekt, redaktor naczelna miesięcznika Architektura-murator” – sędzia, stały członek jury
Lech Rowińskiarchitekt z pracowni Beton, współtwórca drewnianego kościoła we wsi Tarnów – nominowanego do nagrody Miesa van der Rohe, a także projektant ubrań, mebli, scenografii – sędzia
Monika Komorowskasocjolog, architekt, działająca w Stowarzyszeniu Odblokuj, dla którego miasto jest polem analiz i interwencji wpływających na poprawę jakości życia – sędzia referent

Nagrody i wyróżnienia:

nagroda główna7500 zł
trzy wyróżnienia po 1500 zł
Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną na łamach magazynu „Architektura-murator” i na stronie internetowej miesięcznika
Nagroda została ufundowana przez miesięcznik „Architektura-murator”. Przyznawana jest w corocznej edycji konkursu ogłaszanego na łamach Kolumn Studenckich.

 

Więcej informacji: architektura.muratorplus.pl 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!