Sztorm na Gdynia Design Days 2017

Sztorm na Gdynia Design Days 2017

30 czerwca już po raz dziesiąty startuje najważniejsze letnie miejsce spotkań branży projektowej - Gdynia Design Days. Jubileuszowa edycja, odbywająca się pod hasłem #sztorm, poświęcona zostanie kreatywnemu niepokojowi, generującemu potrzebę zmian oraz sile sprawczej, po której nic nie zostaje takie samo. W programie ponad 20 inspirujących wystaw, kilkadziesiąt warsztatów i wykładów, spotkania z twórcami i ekspertami, blokitematyczne oraz projekcje filmowe.


Projektowanie na fali
Sercem festiwalowych wydarzeń po raz kolejny stanie się Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, gdzie obejrzeć będzie można zdecydowaną większość wystaw. Tegoroczna wystawa główna „Miasto na fali” poświęcona zostanie innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w miastach w niedalekiej przyszłości. Jak mówi kuratorka – Izabela Bołoz: „Nasze miasta przechodzą współcześnie głębokie przemiany. Poszerzają się ich granice, zwiększa się liczba mieszkańców, a problemy wymagające rozwiązania stają się coraz bardziej złożone. Zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, dbanie o zieleń miejską, budowanie pozytywnych stosunków społecznych czy rozwój biedniejszych dzielnic to tylko niektóre z zagadnień, z którymi muszą sobie obecnie radzić władze miast i ich mieszkańcy”. Wystawa główna jest próbą odpowiedzi na te wyzwania.


Gdynia Design Days 2017

Twórcy ekspozycji „Let’s talk about garbage”, zaprezentowanej po raz pierwszy podczas weneckiego Biennale Architektury, także dotkną jednego z palących wyzwań, jakie przed nami stoją: problematyki nadprodukcji i marnotrawstwa w codziennym życiu. Zjawiska nierozerwalnie towarzyszącemu współczesnemu stylowi życia, tak bardzo nastawionemu na konsumpcję.

Na gości czekać będzie również m.in. ekspozycja poświęcona 100-leciu niderlandzkiego ruchu De Stijl, wystawa jedzenia przyszłości „infuture food lab”, stworzona przez Natalię Hatalską i gdańską ASP czy przekrój najlepszych przykładów produktów zaprojektowanych w myśl zasad gospodarki okrężnej – „rECOnsider design”.

W Muzeum Miasta Gdyni kontynuowany będzie cykl „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, w tym roku poświęcony twórczości jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie projektantów, Oskara Zięty. Będzie to także okazja do zbadania, jak bliskość Morza Bałtyckiego wpływa na myśl projektową twórców z całego regionu, na wystawie „Roundabout Baltic”.

W tym roku praktyczny wymiar festiwalu, czyli wykłady i warsztaty dla profesjonalistów, podzielone zostały na specjalne bloki tematyczne dedykowane grafice, wzornictwu, miastu + architekturze, eco i wnętrzom. Poprowadzą je uznani eksperci ze świata sztuki,​ nauki, marketingu, biznesu i mediów. Wśród nich m.in.: Paweł Podwojewski (Pracownia MOTIV), Magda Pilaczyńska, Michał Bachowski (magazyn F5), Agata Frankiewicz (Dekoeko.com), Marek Adamczewski (maradDesign) oraz Jakub Koźniewski (panGenerator).


Gdynia Design Days 2017

Sprzedaj design
Przed młodymi projektantami staje dziś wiele wyzwań rynkowych, z którymi łatwiej poradzić sobie, gdy działa się wspólnie, łącząc know-how, emocje, idee i doświadczenie. O tym, jak dobrze zaprojektować swój biznes i odnieść sprzedażowy sukces opowiedzą eksperci podczas drugiej edycji cyklu „Stwórz i Sprzedaj”. Ten praktyczny instruktaż dedykowany jest młodym przedsiębiorcom z sektorów kreatywnych, którzy dopiero wypływają na szerokie wody biznesu. Swoim doświadczeniem podzielą się m.in. Mateusz Kusznierewicz, Mona Kinal czy Joanna Staniszewska.

Organizatorzy szykują również drugą odsłonę spotkań i warsztatów „Design językiem Biznesu, którego tematem będzie współpraca przedsiębiorców z projektantami. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak sprzedawać produkty i usługi z projektowym DNA w strategii firm y. Prelegenci to polscy i międzynarodowi eksperci, którzy sprawnie łączą design i biznes z sukcesem rynkowym. Spotkać się będzie można m.in. z Zuzanną Skalską (360°inspiration), Marią Potoroczyn (Fahrenheit 212), Michałem Mazurem (Trendnomad), Johanem Adda (były UX Architect w firmie Apple) czy Joanną Pawlak-Kuligą (IKEA). Nad całością czuwać będą Henryk Stawicki i Justyna Turek z Change Pilots.
Swój ciąg dalszy ma także MANUBA, czyli artykuły wyposażenia wnętrz stworzone przez polskich projektantów we współpracy z tradycyjnymi rzemieślnikami. Autorska, festiwalowa kolekcja, która swoją premierę miała w ubiegłym roku, wzbogaci się o nowe przedmioty, inspirowane pejzażem posztormowej plaży. Poszczególne artykuły będzie można kupić w trakcie Gdynia Design Days.


Wzorowi Młodzi
Gdynia Design Days to wydarzenie, którego organizatorzy przykładają dużą wagę do podkreślania roli młodych projektantów w branży. Po raz szósty w Gdyni zaprezentowane i nagrodzone zostaną prace najzdolniejszych twórców, którzy wzięli udział w konkursie „Młodzi na start”, organizowanym przez redakcję magazynu ELLE Decoration. W tym roku młodzi adepci wzornictwa musieli zmierzyć się w trudnym tematem „małe wnętrze, wielki design”. Organizatorzy pokażą także najlepsze dyplomy gdańskiej ASP z dziedziny wzornictwa i architektury wnętrz oraz poznańskiej School of Form.

Gdynia Design Days 2017

Więcej szczegółów na stronie organizatora

 

Sprawdź również:

 Let’s talk about garbage - w Parlamencie Europejskim

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!