Malarstwo Gabrysiaka wraca na salony

Malarstwo Gabrysiaka wraca na salony

Historia zatacza koło, nastaje moda na celebrowanie stylu i pozostałości po kulturze okresu socrealizmu, jak neony czy mozaiki. To samo tyczy się malarstwa i grafiki - odkrywamy artystów z tej epoki, którzy rzucają nowe światło na historię polskiej sztuki. Są wśród nich prawdziwe perły. Zakup ich dzieł, poza niewątpliwymi walorami artystycznymi, może okazać się dobrą inwestycją.


Prawdziwym kąskiem w tym zakresie są dzieła Walentego Gabrysiaka, które po raz pierwszy od 30 lat można obejrzeć w Warszawie, w Galerii Stalowa, w dniach 17 maja – 13 czerwca. W Komitecie Honorowym wystawy zasiadają m.in. Rafał Olbiński i Rosław Szaybo.

 

galeria stalowa, wystawa malarstwa

Gabrysiak tworzył w latach 1955-2010. Mając na uwadze wyjątkowe walory wizualne i genialny warsztat artysty, jego dzieła wypełniają istotną niszę wśród malarzy i grafików tego okresu – wartością porównywane są z największymi twórcami epoki, a ich dostępność do dzisiaj była niewielka.

Smaczku wystawie dodaje niewątpliwie burzliwa, romantyczna i tragiczna historia życia artysty. Walenty Gabrysiak malował abstrakcyjne, pełne koloru obrazy, których nie lubił sprzedawać. Tworzył też reliefy, z braku specjalnej prasy wyciskane nogami. W życiu był wcieleniem minimalizmu: wystarczyły mu dwie pary spodni, a na obiad – garstka ryżu. Tylko wino zawsze musiało być dobre. Piękną i elegancką malarkę Ewę Buczyńską poślubił wbrew woli jej rodziny, która chłopaka ze wsi nie uważała za dobrą partię. Przeżył z żoną ponad 60 lat, a kiedy była u krańca ciężkiej choroby, zakończył swoje życie. Miał wtedy prawie 93 lata.


malarstwo wystawa

Malarstwo i grafikę Walentego Gabrysiaka będzie można oglądać do 13 czerwca w warszawskiej Galerii Stalowa. 20 maja, w Noc Muzeów, odbędzie się tu słuchowisko Teatru Polskiego Radia, autorstwa Wojciecha Dróżdża i Sławomira Rogowskiego, poświęcone historii miłości Gabrysiaka do malarki Ewy Buczyńskiej i tragicznemu końcowi życia artysty. Jesienią wystawę można będzie oglądać w Krakowie.

Więcej szczegółów o wystawie


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!