W gmachu dworca kolejowego Wrocław Główny otwarto filię nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. To kolejna placówka - po bibliotekach Grafit i FAMA - otwarta ostatnio w tym mieście. Projekt aranżacji wnętrza i wyposażenia przygotowała wrocławska pracownia projektowa ReaDesign.
Wykorzystanie części powierzchni dworców pod tego typu działalność to sprawdzone już i cieszące się dużą popularnością rozwiązanie. Jako przykład może posłużyć Stacja Kultura w Rumi czy biblioteki na dworcach w Rabce Zdrój i Obornikach Śląskich.
20 tysięcy woluminów, w tym kolekcja książki mówionej, gry planszowe i ponad 1500 tytułów komiksów z gatunku manga czeka na czytelników na I piętrze budynku. Oficjalne otwarcie biblioteki nastąpi dziś, 12 maja o godzinie 13.00. W pomieszczeniach znajdujących się na I piętrze znajduje się także przestrzeń do spotkań literackich.
Założeniem projektu, ściśle związanego z lokalizacją było stworzenie dla podróżujących przystanku i miejsca odpoczynku w atmosferze apartamentu. Ze względu na historyczną wartość obiektu konieczne było zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń. Zachowano również elementy wystroju, m.in. kształt stolarki drzwiowej i okiennej, ażurowe podciągi a w centralnej części lokalu - pomieszczenie z zachowanymi kwiatowymi polichromiami.
Czytelnicy będą mogli korzystać z czterech stanowisk komputerowych z dostępem do bezpłatnego internetu, przeglądać czasopisma oraz książki dla dzieci wydane w latach 1945-1980, a zgromadzone w tzw. Kuchni Literackiej. Maluchy i młodsze dzieci zadomowią się w klimatycznym zakątku z pluszową leżanką, stanowiskiem komputerowym, a przede wszystkim bogatą kolekcją książek dla różnych poziomów czytelniczych – od książek-zabawek po pierwsze czytanki i lektury rozwijające umiejętność czytania.
Dzisiejsze biblioteki to już nie tylko miejsce, gdzie przychodzi się wypożyczyć książkę. Nowe biblioteki to coś więcej. To miejsce spotkań z kulturą. Już w pierwszych dniach działalności nowootwartej biblioteki można będzie zobaczyć przegląd prac plastycznych z kilku edycji ogólnopolskiego konkursu „Ikony Popkultury“ oraz prezentację osiągnięć uczestników pracowni ceramiki, udostępnionych partnersko przez Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży z ul. Kołłątaja.
Nowe placówki biblioteczne będą prezentowane również uczestnikom Światowego Kongresu Bibliotekarzy IFLA. Spotkanie zostanie zorganizowane we Wrocławiu w dniach 19 - 25 sierpnia 2017 r. Organizatorzy spodziewają się, że do Wrocławia, na największe na świecie wydarzenie związane z bibliotekarstwem i informacją naukową, przyjedzie nawet 5 tys. gości.
Biblioteka na dworcu Wrocław Główny
Projekt wnętrz: ReaDesign
Realizacja: maj 2017
Lokalizacja: Wrocław
Zdjęcia: Rafał Komorowski, mat. prasowe PKP
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Ciągle rozwijający się kompleks Dolne Młyny wzbogacił się w maju...
czytajGłównym wyzwaniem dla architektów było zaaranżowanie przestrzeni odpowiadającej współczesnym standardom...
czytajCentrala YouTube w Londynie została zaprojektowana przez londyńską pracownię Penson...
czytajPomysł na zaaranżowanie wnętrz hotelu Quadrille Conference & SPA zrodził...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz