Plebiscyt Polska Architektura XXL to wydarzenie podsumowujące najlepsze realizacje architektoniczne ubiegłego roku. Wystawy są zatem świetną okazją do zobaczenia najciekawszych obiektów, ale również do spotkania z architektami, którzy je zaprojektowali! W dniach 15-25 maja na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zostaną wystawione plansze z wyróżnionymi obiektami w Plebiscycie Polska Architektura XXL. 25 maja zapraszamy z kolei na finisaż tej wystawy podczas, którego nastąpi spotkanie z nagrodzonymi architektami.
Swój udział potwierdzili: Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci, Krzysztof Zalewski z Zalewski Architecture Group oraz Adam Radzimski z biura BAAR. Dodatkowo atrakcje dla gości przygotuje firma Flasg&DQ, która opowie o projektowaniu oświetlenia.
Podczas uroczystej Gali 20 marca 2017 roku zostały rozdane nagrody dziewiątej już edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Spośród niespełna 150 propozycji głosami jury i publiczności wyłonione zostały najlepsze realizacje w 3 kategoriach - kubatura, wnętrze i krajobraz. Za nami dziewiąta odsłona plebiscytu, którego ambicją jest pokazanie możliwie szerokiego spektrum dokonań polskiej architektury w 2016 roku. Nasze wydarzenie jest najbardziej obszernym i systematycznym podsumowaniem dorobku polskich architektów w różnych obszarach projektowania - powiedział prof. Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury. Teraz ruszamy w Polskę z cyklem wystaw prezentujących najciekawsze obiekty biorące udział w tegorocznym plebiscycie. Mamy nadzieję stworzyć w ten sposób tradycję prezentacji w całym kraju najwybitniejszych osiągnięć polskiej architektury.
Wystawa będzie prezentowana w dniach 15-25 maja 2017 na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Finisaż odbędzie się 25 maja o godz. 18:00.
Wstęp wolny. Wymagana rejestracja
Link do formularza: TUTAJ
Program:
18:00 Rozpoczęcie
18:15 Wykład Oskara Grąbczewskiego z OVO Grąbczewscy Architekci - Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś oraz Centrum Zdrowia – Przyszowice
18:45 Prezentacja Ewy Kaszuby Nawrockiej - Flash&DQ by Lug Light Factory - nowy wymiar oświetlenia na podstawie wybranych aranżacji. Lug Light Form - projektowanie oświetlenia a technologia BIM
19:15 Wykład Krzysztofa Zalewskiego z Zalewski Architecture Group - Kompleks biurowy Aquarium - rewitalizacja Willi Neumanna
19:45 Prezentacja Sebastiana Janiaka - Elastolith, jako rozwiązanie wszystkich problemów projektowych związanych z elewacją ceglaną
20:15 Wykład Adama Radzimskiego z biura BAAR - Dom w zabudowie bliźniaczej / Czarno-białe
20:45 Prezentacja firmy PanoramaH
21:00 Wykład Przemysława Janusza z pracowni Januszówka
Ogród z pergolą na tarasie, Ponadczasowy ogród w Bielsko-Białej, Ogród inspirowany renesansową architekturą Toskanii
21:30 Zamknięcie finisażu
Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś, OVO Grąbczewscy Architekci
Centrum Administracyjnego Gminy Wielka Wieś w miejscowości Szyce to niewielki ośrodek, położony w województwie małopolskim, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Krakowa. Wydawać by się mogło, że projektowanie gminnego biurowca w małej miejscowości – to żadne wyzwanie dla architekta, praca nudna i nie zapewniająca rozgłosu. Okazuje się, że może być inaczej.
Centrum Zdrowia - Przyszowice, OVO Grąbczewscy Architekci
Ośrodek Zdrowia w śląskich Przyszowicach został otwarty dla pacjentów po trwającej dwa lata budowie. Budynek powstał w sąsiedztwie zabytkowego, drewnianego spichlerza i górującego nad miejscowością kościoła utrzymanego w duchu funkcjonalizmu. Jednokondygnacyjna bryła budynku jest pochodną transformacji typowej dla polskiej wsi formy dachu dwuspadowego. Kalenica główna ukierunkowana jest po przekątnej prostokątnego rzutu parteru. W efekcie uzyskano dach złożony z dwóch połaci o kącie nachylenia odpowiadającym obiektom występującym w sąsiedztwie. Związany z tym wzrost wysokości pomieszczeń parteru wpływa pozytywnie na percepcję wnętrz, które wytyczają wysokie standardy estetyczne dla budynków publicznej służby zdrowia. Hol poczekalni rozświetla światło dzienne, pochodzące z okrągłych świetlików dachowych.
Kompleks biurowy Aquarium - rewitalizacja Willi Neumanna, Zalewski Architecture Group
Rewitalizacja Willi Neumanna w Gliwicach obejmowała remont istniejącego budynku, rozbudowę oraz zmianę jego funkcji. Ponadto projekt zakładał także rewitalizację otaczającego willę ogrodu i wyposażenie go w z związane z nową funkcją elementy. Dzięki tej interwencji opuszczony i przez lata niszczejący gmach zyskał nowe oblicze i ostał przywrócony do życia.
Dom w zabudowie bliźniaczej
Adam Radzimski z pracowni BAAR zaprojektował rozbudowę domu w Zabrzu. To budynek wzniesiony w zabudowie bliźniaczej (a więc jedną ścianą połączony z innym domem), znajdujący się na poniemieckim osiedlu domów jednorodzinnych. Celem rozbudowy było dopasowanie budynku, pierwotnie mającego wielkość 3-pokojowego mieszkania, do potrzeb rodziny z dwójką dzieci. Dom miał zwiększyć swoją powierzchnię, a także wzbogacić się garaż. Ale na tym nie koniec. „Ważnym elementem rozbudowy było także poszanowanie istniejącego charakteru zabudowy bliźniaczej. Wyraża się to głównie poprzez zachowanie gabarytów budynku od strony frontowej działki, kształtu dwuspadowych dachów, jak i rozbudowy w sposób nie zawłaszczający pierwotnej przestrzeni – rezygnacja z możliwości nadbudowy budynku” – tłumaczą architekci.
Ogród z pergolą na tarasie
Architekci zaproponowali system pergoli i trejaży osłaniających wyniesiony taras. Półprzezierna otulina daje poczucie intymności. Dodatkowo odpowiedni dobór roślin wpływa na holistyczne postrzeganie domu, wnętrza, ogrodu, wraz z krajobrazem.
Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Otwarta w Londynie wystawa The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal...
czytajJuż 5 października w Warszawie odbędzie się PLGBC Green BuildingSymposium
czytajZapraszamy na webinarium, które przedstawi fakty i mity tego rozwiązania....
czytaj“Przytul Polskę” to projekt składający się z wystawy i serii...
czytajABSOLUTNIE NIE POLECAM Baar Adam Radzimski! Ten człowiek nie ma podstawowej wiedzy budowlanej. Kolejny artysta – malarz. Miał wykonać projekt w niecałe pół roku. Zrobił koncepcję (po terminie i z problemami), potem było coraz gorzej. Po 10 miesiącach powiedział, że się pomylił i musimy zmienić projekt bo konstruktor mu powiedział, że nie da się go zrealizować. Po roku nie wytrzymaliśmy i odstąpiliśmy od umowy. Do dzisiaj (rok po odstąpieniu) nie ODDAŁ NAM PIENIĘDZY (pięciocyfrowa kwota!) I NIE P
Ilość komentarzy: 1