Projekt Matrioszka

Projekt Matrioszka

Zaniedbana holenderska kamienica z początków XX wieku zyskała nowe życie dzięki pracowni Shift architecture urbanism. Dom mieści w sobie, podobnie jak matrioszka dwa różne apartamenty, które zdają się być zawieszone w przestrzeni. Ich wnętrza są swoistą mieszanką stylów i detali, które harmonizują ze sobą. Retro współgra tutaj z nowoczesną stylistyką a gotowe elementy z tymi, które nie zostały ukończone.

 

Dom położony w centrum Rotterdamu był w opłakanym stanie z powodu przekształcenia go w nietypowy hotel robotniczy. Zaniepokojony zaniedbaniem budynku sąsiad nabył nieruchomość i postanowił nadać mu wyjątkowy wygląd.


wyremontowana kamienica
nowoczesna kamienica

Odrestaurowano historyczne elementy fasady od strony ulicy. Tylna elewacja została usunięta całkowicie i zastąpiona konstrukcją ramy z ocynkowanej stali, zapewniając stabilność konstrukcyjną. Duże szklane drzwi przesuwne i okna zapewniają duży dostęp światła i otwierają pomieszczenia na ogród.


kamienica remont
kamienica remont
kamienica remont

Dolny apartament składa się z pomieszczeń o podwójnej wysokości. Sypialnia i łazienka zdają się unosić w jego centrum. Górne mieszkanie jest zaprojektowane jako odwrócenie relacji w niższym apartamencie. W centralnej części mieszkań znajduje się konstrukcja ze stali ocynkowanej obejmująca schody, toalety, pomieszczenia magazynowe i sprzęt kuchenny. Wolnostojąca wyspa kuchenna wykończona białymi płytkami stoi w samym sercu każdego z apartamentów.


kamienica remont
nowoczesna kamienica
nowoczesna kamienica

Szklane ściany umożliwiają przepływ naturalnego światła. Kombinacja nowoczesnych mebli doskonale kontrastuje ze starymi ścianami. Na wysokich sufitach, pod którymi wiszą nowoczesne lampy, widoczne są drewniane belki, które stanowią istotną część konstrukcji, a jednocześnie zdobią przestrzeń. Świetlik doświetla kuchnię znajdującą się pomiędzy salonem a jadalnią. 


kamienica remont, dom stary na nowy

Matryoshka house

Projekt: Shift architecture urbanism/ Thijs van Bijsterveldt, Oana Rades, Harm Timmermans, Thomas Grievink, Sara Frikech

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Rotterdam

Zdjęcia: Noortje Knulst


projekt kamienicy
projekt kamienicy
projekt kamienicy

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!