The Word - biblioteka XXI wieku

The Word - biblioteka XXI wieku

Narodowe Centrum Słowa Pisanego - The Word, to charakterystyczne miejsce w samym sercu brytyjskiego South Shields. Budynek w kształcie nowoczesnej rotundy oferuje innowacyjne udogodnienia, które inspirują do twórczych pomysłów i pielęgnowania miłości do nauki.


The Word w zamyśle miało być bramą South Shields do wiedzy kulturalnej, społecznej i gospodarczej. Ważną rolę w realizacji ambicji twórców budynku odgrywa dziedzictwo przemysłowe tego obszaru.


biblioteka the Word

Odwiedzający wkraczają do atrium, które stanowi centralny punkt budynku. Spełnia ono szereg funkcji. Jest to miejsce, w którym pracownicy biblioteki doradzają klientom. Tutaj znajduje się punkt informacji turystycznej, a monitory AV zapewniają dostęp do mediów społecznościowych i programów wydarzeń.


biblioteka the Word

To obszar o zwiększonym ruchu, akustyka była więc tu niezwykle istotnym elementem. Aby stworzyć oazę, w której odwiedzający mogą swobodnie rozmawiać, Steve Dickson, Senior Director w firmie FaulknerBrowns Architects, zadecydował o zastosowaniu odpowiedniego sufitu akustycznego na 1100 m² powierzchni. Celem było uzyskanie obiektu monolitycznego klasy A pod względem akustyki.


biblioteka the Word

fot. Hufton+Crow

Sufit akustyczny zainstalowano wzdłuż galerii, gdzie znajduje się mieszanka twardych powierzchni odbijających dźwięk. Tworząc jednolitą, monolityczną osłonę akustyczną wzmacniającą konstrukcję atrium. Pod względem estetycznym doskonale komponuje się z otoczeniem, zwłaszcza okalając jednolicie atrium, niemal jak aureola.


biblioteka the Word

fot. Hufton+Crow

biblioteka the Word

The Word dostarcza bogatej przestrzeni, począwszy od wielkiego forum społecznego w środkowym przedsionku, aż po najbardziej prywatne i indywidualnie skoncentrowane przestrzenie czytelnicze na obwodzie budynku. Szereg interaktywnych działań odbywa się w pobliżu wewnętrznego kręgu budynku zapewniającego łatwy i szybki dostęp do tych atrakcji. Centrum Słowa nie jest świątynią ciszy, ale miejscem dzielenia się wiedzą, gdzie młodzi mogą się uczyć od starszych a starsi od młodych.


biblioteka the Word

fot. Hufton+Crow

biblioteka the Word

The Word – National Centre for the Written Word

Projekt wnętrz: FaulknerBrowns Architects

Powierzchnia: 4115 m2

Realizacja: 2016

Zdjęcia: materiały prasowe ROCKFON i Hufton+Crow


fot. Hufton+Crow

fot. Hufton+Crow

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!