Podział, który łączy

Podział, który łączy

Układ typu open space jest najczęściej wybieraną formą przestrzeni biurowej. Doskonale znane są wady i zalety takiego systemu pracy, jednak pozytywne aspekty nadal przeważają, a nowoczesne rozwiązania aranżacyjne pozwalają skutecznie niwelować te negatywne. Realizacja siedziby firmy Tuatara to przykład tego, jak duży potencjał aranżacyjny drzemie w biurach typu open space.


Dziś w firmach, które dbają o komfort pracowników nie znajdziemy już dużych, otwartych powierzchni zapełnionych szeregami identycznych biurek. Obecnie open space to zaprojektowana przez profesjonalistów przestrzeń, podzielona na strefy i wyposażona w designerskie i ergonomiczne meble. Mobilne pody bądź osobne pomieszczenia, w których pracownicy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne, wykonywać zadania wymagające skupienia oraz przeprowadzać spotkania w małych grupach to rozwiązania, które sprawdzają się w wielu nowoczesnych biurach. Open space korzystnie wpływa na szybkość wymiany informacji oraz integrację zespołu. Taki układ sprzyja efektywności i co ważne – przekłada się na większe zrozumienie specyfiki pracy na różnorodnych stanowiskach. Kluczowy jest odpowiedni podział przestrzeni, który jeśli jest dobrze przemyślany, zamiast dzielić – łączy. Zlokalizowane w odpowiednich miejscach elementy odgradzające, które dodatkowo tłumią hałas skutecznie poprawiają jakość środowiska pracy. Co więcej, mogą stanowić element dekoracyjny, który buduje klimat biura.


podział w open space

Realizacja siedziby firmy Tuatara to przykład tego, jak duży potencjał aranżacyjny drzemie w biurach typu open space. Warszawska siedziba dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT znajduje się w biurowcu Eurocentrum Office Complex przy Alejach Jerozolimskich, a twórcami tego nieszablonowego projektu są projektanci z pracowni BSD Agata Biedermann-Szlis, Małgorzata Szczepaniak.


jak podzielić open space

Konstrukcje, które organizują przestrzeń

Na zlecenie generalnego wykonawcy zaprojektowano cztery ścianki o wymiarach 4 na 3 metry kwadratowe, które ze względu na sposób wykończenia oprócz funkcji estetycznej mają praktyczne zastosowanie w biurze. Szkło suchościeralne połączone zostało z wypełnieniem z korka, do którego można przyczepiać bieżące notatki bądź z filcem, który ma właściwości tłumiące hałas. Do produkcji wykorzystane zostały naturalne materiały, które łączą wartość dekoracyjną i użytkową. W ten sposób powstały lekkie, półprzezroczyste konstrukcje, które organizują przestrzeń.


jak podzielić open space
jak podzielić open space

Okazuje się, że elementy aranżacji wnętrz mogą również angażować i integrować pracowników. Jedna ze ścianek pokryta jest samoprzylepnymi biurowymi karteczkami do notatek w różnych odcieniach szarości. Po odklejeniu wierzchniej warstwy powstaje mozaika, która codziennie może przybierać inny wygląd.


jak podzielić open space

Dobrze zaaranżowany open space to przyjazna i komfortowa przestrzeń, która spełnia potrzeby pracowników i usprawnia zarządzanie zespołem. Jednak, aby biuro sprzyjało rozwojowi firmy, wdrożenie tego typu zmiany, powinno być poprzedzone konsultacjami i drobiazgową oceną specyfiki pracy.


Biuro Tuatara

Projekt wnętrz: SD Agata Biedermann-Szlis, Małgorzata Szczepaniak

Powierzchnia: 1,1 tys. m2

Realizacja: 2017

Generalny wykonawca: Elektrofowi

Lokalizacja: Warszawa

źródło: materiały prasowe Advertis (wykonawca ścianek)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!