Układ typu open space jest najczęściej wybieraną formą przestrzeni biurowej. Doskonale znane są wady i zalety takiego systemu pracy, jednak pozytywne aspekty nadal przeważają, a nowoczesne rozwiązania aranżacyjne pozwalają skutecznie niwelować te negatywne. Realizacja siedziby firmy Tuatara to przykład tego, jak duży potencjał aranżacyjny drzemie w biurach typu open space.
Dziś w firmach, które dbają o komfort pracowników nie znajdziemy już dużych, otwartych powierzchni zapełnionych szeregami identycznych biurek. Obecnie open space to zaprojektowana przez profesjonalistów przestrzeń, podzielona na strefy i wyposażona w designerskie i ergonomiczne meble. Mobilne pody bądź osobne pomieszczenia, w których pracownicy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne, wykonywać zadania wymagające skupienia oraz przeprowadzać spotkania w małych grupach to rozwiązania, które sprawdzają się w wielu nowoczesnych biurach. Open space korzystnie wpływa na szybkość wymiany informacji oraz integrację zespołu. Taki układ sprzyja efektywności i co ważne – przekłada się na większe zrozumienie specyfiki pracy na różnorodnych stanowiskach. Kluczowy jest odpowiedni podział przestrzeni, który jeśli jest dobrze przemyślany, zamiast dzielić – łączy. Zlokalizowane w odpowiednich miejscach elementy odgradzające, które dodatkowo tłumią hałas skutecznie poprawiają jakość środowiska pracy. Co więcej, mogą stanowić element dekoracyjny, który buduje klimat biura.
Realizacja siedziby firmy Tuatara to przykład tego, jak duży potencjał aranżacyjny drzemie w biurach typu open space. Warszawska siedziba dostawcy zaawansowanych rozwiązań IT znajduje się w biurowcu Eurocentrum Office Complex przy Alejach Jerozolimskich, a twórcami tego nieszablonowego projektu są projektanci z pracowni BSD Agata Biedermann-Szlis, Małgorzata Szczepaniak.
Konstrukcje, które organizują przestrzeń
Na zlecenie generalnego wykonawcy zaprojektowano cztery ścianki o wymiarach 4 na 3 metry kwadratowe, które ze względu na sposób wykończenia oprócz funkcji estetycznej mają praktyczne zastosowanie w biurze. Szkło suchościeralne połączone zostało z wypełnieniem z korka, do którego można przyczepiać bieżące notatki bądź z filcem, który ma właściwości tłumiące hałas. Do produkcji wykorzystane zostały naturalne materiały, które łączą wartość dekoracyjną i użytkową. W ten sposób powstały lekkie, półprzezroczyste konstrukcje, które organizują przestrzeń.
Okazuje się, że elementy aranżacji wnętrz mogą również angażować i integrować pracowników. Jedna ze ścianek pokryta jest samoprzylepnymi biurowymi karteczkami do notatek w różnych odcieniach szarości. Po odklejeniu wierzchniej warstwy powstaje mozaika, która codziennie może przybierać inny wygląd.
Dobrze zaaranżowany open space to przyjazna i komfortowa przestrzeń, która spełnia potrzeby pracowników i usprawnia zarządzanie zespołem. Jednak, aby biuro sprzyjało rozwojowi firmy, wdrożenie tego typu zmiany, powinno być poprzedzone konsultacjami i drobiazgową oceną specyfiki pracy.
Biuro Tuatara
Projekt wnętrz: SD Agata Biedermann-Szlis, Małgorzata Szczepaniak
Powierzchnia: 1,1 tys. m2
Realizacja: 2017
Generalny wykonawca: Elektrofowi
Lokalizacja: Warszawa
źródło: materiały prasowe Advertis (wykonawca ścianek)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Zwyczajne wnętrza nie pasują do twórców nadzwyczajnych rozwiązań komunikacyjnych. Skype...
czytajOFF Piotrkowska jako przepis na sukces niebanalnego połączenia sklepów i...
czytajHotel Crowne Plaza Budapest znajduje się w okolicy dworca kolejowego...
czytajWnętrza Graffiti Cafe w bułgarskiej Varnie zostały zaprojektowane przez pracownię...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz