Biokominek. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Biokominek. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Biokominek to świetna alternatywa dla osób, które marzą o tradycyjnym palenisku, jednak ze względów technicznych nie mogą sobie na niego pozwolić. Urządzenie to można bowiem zamontować w każdym wnętrzu, bez względu na parametry techniczne budynku. Czy biokominek daje ciepło? Jak skomplikowana jest jego instalacja? Czy można z niego korzystać mieszkając w bloku? Czy spalane paliwo jest ekologiczne i bezpieczne? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o biokominkach.

 

Instalacja i obsługa. Jak bardzo są skomplikowane?

Słowo „instalacja” w odniesieniu do biokominków jest tak naprawdę niewłaściwe. Sugeruje, że urządzenia te wymagają odpowiednich podłączeń, mechanizmów czy oprzyrządowania lub pomocy fachowców. Tymczasem większość biokominków można ustawić w dowolnym miejscu, nie zważając na techniczne aspekty – tak samo jak mebel (lub obraz, jeśli biokominek jest wiszący). Pod uwagę należy wziąć jedynie podstawowe zasady bezpieczeństwa, które dotyczą odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych i sufitu. Biokominek nie powinien też stać w przeciągu – podmuch powietrza mógłby spowodować niekontrolowane wzniecenie płomienia. Podobnie jak montaż biokominka, jego obsługa jest równie prosta. Wystarczy wlać paliwo do pojemnika i podpalić je. Nic więcej. W trakcie użytkowania należy pamiętać, że nie wolno dolewać biopaliwa do płonącego lub dopiero co wygaszonego pojemnika (biowkładki).


biokominek

Płomień i ciepło

Biokominek zapewnia prawdziwy, żywy ogień i doskonale imituje prawdziwy wkład kominkowy. Nie produkuje jednak dymu i szkodliwych gazów. To dlatego, że spalane paliwo to bioetanol, czyli bezpieczne i ekologiczne paliwo, które może mieć postać płynu lub żelu. Przy jego spalaniu wydziela się dwutlenek węgla z parą wodną. Zalecane jest stosowanie paliwa przebadanego i zaaprobowanego do użytkowania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wtedy można mieć pewność, że nie stanowi on żadnego zagrożenia dla zdrowia dzieci ani dorosłych. Po dodaniu do bioetanolu olejku aromatycznego, można cieszyć się nie tylko wizją ognia, ale też relaksującym zapachem.


biokominek

Jaki biokominek wybrać?

Największą zaletą biokominków jest ich różnorodność. Urządzenia mogą mieć nowoczesne, designerskie kształty lub nawiązywać do klasycznych kominków. Wśród dostępnych modeli znaleźć można urządzenia pasujące do wnętrz urządzonych w dowolnym stylu; skandynawskim, kolonialnym czy surowym minimalistycznym. Najmodniejsze są obecnie biokominki z wykończeniem szklanym lub stalowo- szklane z dużą wizją ognia.


biokominek

źródło: materiały prasowe Kratki

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!