Palmier to restauracja w kultowym warszawskim rejonie, od lat znanym z bardziej lub mniej trafionych modnych lokali. Tu wypada się pokazać. Tym bardziej trudne wyzwanie dla architekta - zaskoczyć wybredną publiczność.
Założeniem inwestorów było stworzenie wnętrza na wzór francuskiego bistro. Wykonanie projektu zlecono Kindze Mostowik - autorce wnętrz sąsiadującej restauracji Zorza. Według jej pomysłu stworzono klimatyczny, elegancki lokal. Zastosowano w nim naturalne materiały, które zostały celowo postarzone. Goście mają odnosić wrażenie, że znajduje się on tutaj od lat. Nowe, ogromne okna nawiązują do fasady sąsiadującej restauracji.
Wnętrze zostało oczyszczone z zastanych gipso-kartonowych zabudów, paneli i wykładzin. Architektce zależało na odsłonięciu oryginalnej, historycznej architektury - wydobyciu piękna wysokiego sufitu oraz kolumn. Światło dzienne ujrzało także oryginalne lastriko z dekoracjami z polskiego marmuru.
Ściany restauracji zdobią tradycyjne drewniane, kasetonowe boazerie. Blaty stołów wsparto na żeliwnych stylizowanych podstawach z bistro. Stoły barowe i bar pokryto wyszukanym kamieniem. Blaty pozostałych stolików są wykonane natomiast z czarnego dębu. Krzesła to mieszanka thonetowskich klasyków. Hokery i fotele obito wełną i sztruksem.
W centralnej części restauracji znajduje się żyrandol zaprojektowany przez Kingę Mostowik. Pozostałe lampy - wiszące, stojące oraz kinkiety oparte na tej samej oprawce z kloszem są również jej autorstwa. Podobnie jak balustrady, przeszklony wiatrołap czy wreszcie tytułowa mosiężna palma stojąca na wprost wejścia, wraz z okalającym ją drewnianym blatem pelniący rolę common table.
Zmniejszono o jedną trzecią istniejącą antresolę, uwalniając dużo przestrzeni, przenosząc jednocześnie schody ze światła okna wgłąb lokalu. Kasetonowa, szczotkowana podłoga i stare lustra znalezione u kolekcjonera dodają wnętrzu klimatu.
Ściany łazienek pokrywa beton z tradycyjną czarną, malowaną lamperią. Niski sufit toalet wymagał poszukiwań sposobu na jego pozorne podwyższenie. Zdecydowano więc przepuścić światło przez stare mieszczańskie, miodowe szkło ornamentowe ujęte w stalowe czarne ramy. Podłogi w łazienkach okazały się również niemałym wyzwaniem. Powstały po długich poszukiwaniach specjalisty, który podjął się odwzorowania i wykonania lastriko nawiązującego do oryginalnej podłogi z epoki.
Restauracja Palmier
Projekt wnętrz: Kinga Mostowik
Realizacja: 2016
Lokalizacja: Warszawa
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Palmier
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wchodząc do paryskiego butiku projektantki mody Stelli Cadente można się...
czytajCztery piętra, 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, ponad 60 sal...
czytajInspiracją niecodziennej aranżacji księgarni zaprojektowanej przez studio XL-Muse był okoliczny...
czytajIdea „concept store” narodziła się w latach 90. i od...
czytaj
Ilość komentarzy: 0