Kameralnie w Palmier

Kameralnie w Palmier

Palmier to restauracja w kultowym warszawskim rejonie, od lat znanym z bardziej lub mniej trafionych modnych lokali. Tu wypada się pokazać. Tym bardziej trudne wyzwanie dla architekta - zaskoczyć wybredną publiczność.

 

Założeniem inwestorów było stworzenie wnętrza na wzór francuskiego bistro. Wykonanie projektu zlecono Kindze Mostowik - autorce wnętrz sąsiadującej restauracji Zorza. Według jej pomysłu stworzono klimatyczny, elegancki lokal. Zastosowano w nim naturalne materiały, które zostały celowo postarzone. Goście mają odnosić wrażenie, że znajduje się on tutaj od lat. Nowe, ogromne okna nawiązują do fasady sąsiadującej restauracji.


Palmier restauracja
Palmier restauracja

Wnętrze zostało oczyszczone z zastanych gipso-kartonowych zabudów, paneli i wykładzin. Architektce zależało na odsłonięciu oryginalnej, historycznej architektury - wydobyciu piękna wysokiego sufitu oraz kolumn. Światło dzienne  ujrzało także oryginalne lastriko z dekoracjami z polskiego marmuru. 

Ściany restauracji zdobią tradycyjne drewniane, kasetonowe boazerie. Blaty stołów wsparto na żeliwnych stylizowanych podstawach z bistro. Stoły barowe i bar pokryto wyszukanym kamieniem. Blaty pozostałych stolików są wykonane natomiast z czarnego dębu. Krzesła to mieszanka thonetowskich klasyków. Hokery i fotele obito wełną i sztruksem.


palmier restauracja

W centralnej części restauracji znajduje się żyrandol zaprojektowany przez Kingę Mostowik. Pozostałe lampy - wiszące, stojące oraz kinkiety oparte na tej samej oprawce z kloszem są również jej autorstwa. Podobnie jak balustrady, przeszklony wiatrołap czy wreszcie tytułowa mosiężna palma stojąca na wprost wejścia, wraz z okalającym ją drewnianym blatem pelniący rolę common table.


palmier restauracja

Zmniejszono o jedną trzecią istniejącą antresolę, uwalniając dużo przestrzeni, przenosząc jednocześnie schody ze światła okna wgłąb lokalu. Kasetonowa, szczotkowana podłoga i stare lustra znalezione u kolekcjonera dodają wnętrzu klimatu.


Palmier restauracja

Ściany łazienek pokrywa beton z tradycyjną czarną, malowaną lamperią. Niski sufit toalet wymagał poszukiwań sposobu na jego pozorne podwyższenie. Zdecydowano więc przepuścić światło przez stare mieszczańskie, miodowe szkło ornamentowe ujęte w stalowe czarne ramy. Podłogi w łazienkach okazały się również niemałym wyzwaniem. Powstały po długich poszukiwaniach specjalisty, który podjął się odwzorowania i wykonania lastriko nawiązującego do oryginalnej podłogi z epoki.


Restauracja Palmier

Projekt wnętrz: Kinga Mostowik

Realizacja: 2016

Lokalizacja: Warszawa

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Palmier

 

Palmier restauracja

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!