Powstanie marki Alcarol jest efektem pracy duetu projektantów Andrei Forti i Eleonory Dal Farra. Duet znany jest z tego, że chętnie eksperymentuje tworząc swoje niezwykłe meble. Projektanci w doskonały sposób wykorzystują historię, mijający czas oraz piękno starzejącej się natury. Czerpią inspiracje i tworzywa z otaczającego ich środowiska naturalnego, eksponują kunszt i unikatowość rzemiosła, a przy tym opracowują innowacyjne, wręcz awangardowe techniki.
Dzięki temu powstają meble z drewna z odzysku, zatopionego w transparentnych żywicach. Siedziba firmy Alcarol znajduje się w połowie drogi pomiędzy Laguną Wenecką a Dolomitami. Korzystając z niezwykłości tych miejsc, Alcarol stara się tchnąć nowe życie w materiały, których żywot dobiega końca.
Wenecja jest dla Alcarol źródłem drewna. To miasto stoi przecież na tysiącach słupów dębowych, które przez dziesięciolecia rzeźbi woda, sól i czas. Na kłodach drążonych przez wodę powstają niezwykłe otwory tworzące wzory, jakich nie ma żadne inne drewno. A jednocześnie to materiał wciąż zdrowy i wytrzymały, choć już przeznaczony do wymiany jako konstrukcja.
Alcarol odzyskuje zużyte słupy i wykorzystuje drewno do produkcji przede wszystkim stołów. Dzięki opatentowanej technice kunsztownego wypełniania pustych przestrzeni w drewnie i łączenia elementów specjalnymi przeźroczystymi żywicami, które wyglądem przypominają szkło, udaje się zatrzymać czas.
Drewno bowiem zachowuje na zawsze swoją strukturę, wygląd i nie grozi mu dalszy rozpad. Meble są funkcjonalne, a jednocześnie jest w nich zatrzymane piękno natury, przeniesiona namiastka podwodnego życia Wenecji.
Dolomity to drugie miejsce, skąd czerpie tworzywo i inspiracje. Spacerując po lasach włoskich gór, projektanci szukają martwych drzew zaatakowanych przez grzyby. Dlaczego właśnie grzyb okazał się tak atrakcyjny? We wczesnym stadiach rozkładu drewno ma niezwykłe kolory, przebarwienia, wyraziste linie, tworzące wzory. Odzyskane drewno staje się materiałem do produkcji niepowtarzalnych mebli. Alcarol zatrzymuje ten destrukcyjny proces i „zamyka” stare drewno w ochronnej warstwie transparentnych żywic.
źródło: materiały prasowe Heban
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Aranżacja łazienki w czerni i bieli, to gwarancja elegancji i...
czytajStudio Barcelona zaprojektowało dla włoskiego producenta mebli Arper kolekcję Parentesit....
czytajPodczas tegorocznego konkursu Red Dot Design Awards, firma LG Electronics...
czytajW aranżacji łazienki warto uwzględnić użycie armatury i ceramiki łazienkowej,...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz