22 marca 2017 otwarto dla zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej. Pomimo sporu wokół jego funkcjonowania, muzeum przeżywa prawdziwe oblężenie. Ekspozycję główną zaprojektowała belgijska pracownia Tempora a jej część multimedialną przygotowała krakowska firma Nolabel. Głównym wykonawcą była firma Qmak S.A. i jej spółka - córka MAE Multimedia Art & Education.
Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”, znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.
Teren, na którym powstała siedziba Muzeum, zajmujący powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: przeszłość – podziemie, teraźniejszość – plac wokół obiektu, przyszłość – pochyła wieża, z przeszkloną fasadą i dachem, o wysokości 40,5m w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.
Więcej szczegółów dotyczących kubatury:
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=42747
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=26687
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=27131
http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=41132
Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce. Jego wystawa główna zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią.
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
Oś zwiedzania stanowi korytarz prowadzący przez całą długość muzeum. Usytuowany jest w linii przedwojennej ulicy Große Gasse. Pozwala on usprawnić komunikację w potężnym muzeum, tak aby w gąszczu instalacji wystawowych i scenografii zwiedzający nie zagubili się. Korytarz/ulica spełnia nie tylko funkcję ciągu komunikacyjnego lecz jest również miejscem odpoczynku. Fragment ulicy wyłożono kostkami bruku uratowanymi w czasie prac archeologicznych w latach 2011-12.
Na imponującą scenografię składają się m.in. rekonstrukcje uliczek, wielkoformatowe, podświetlane mapy i symbole wojny. Wystawiennicze wnętrza charakteryzują się zróżnicowanymi kształtami, nietypową konstrukcją czy fakturą ścian, m.in. szklaną, ceglaną, betonową i metalową.
Ekspozycja przedstawia smutną panoramę wojny. Wielka polityka jest tylko tłem do opowieści o codzienności, głodzie, samotności i bohaterstwie zwykłych ludzi. Wystawa została tak zaprojektowana, aby pokazać, jak wojna zmieniła losy milionów ludzi na świecie. Wśród mocno przemawiających fragmentów wystawy można wymienić opowieść o zbrodni katyńskiej, Holocauście, więźniach obozów koncentracyjnych, czystkach etnicznych na Polakach na Wołyniu. Poza tym na wystawie udokumentowano głodową śmierć 2 mln jeńców sowieckich czy zbrodnie Japończyków na Chińczykach. Wystawę kończy sala przedstawiająca ulicę polskiego miasta zniszczoną w trakcie działań wojennych.
W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci „Podróż w czasie” przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.
Budowa i organizacja wystawy wymagały czasem morderczego wysiłku. Umieszczenie ciężkich eksponatów to operacje z użyciem specjalistycznego sprzętu. Dwa czołgi - amerykański Sherman oraz sowiecki T-34/85, niemiecka torpeda typu G7a i towarowy wagon kolejowy produkcji niemieckiej umieszczono pod ziemią już w pierwszej fazie budowy, przed zamknięciem wykopu stropem.
Sowiecki czołg średni T-34/85 znalazł się w Muzeum II Wojny Światowej na zasadzie wymiany z warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Został wyremontowany i przygotowany do eksponowania przez Fundację Ochrony Zabytków Militarnych z Chrcynna. Czołg ten znajduje się w części wystawy mówiącej o dominacji radzieckiej w Europie środkowo-wschodniej w końcowym okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.
Towarowy wagon kolejowy produkcji niemieckiej w dwudziestoleciu międzywojennym był użytkowany przez Polskie Koleje Państwowe. Został zakupiony przez Muzeum od PKP i wyremontowany przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Ma długość ponad 9 m i waży ponad 10 ton. Symbolizuje deportacje Żydów do obozów zagłady, ale też wszelkie deportacje dokonywane przez hitlerowskie Niemcy oraz Związek Sowiecki.
Czołg Sherman Firefly jest darem Królewskiego Muzeum Wojska w Brukseli, przekazanym Muzeum II Wojny Światowej w 2011 r. Dar ten od samego początku miał docelowo stać się częścią wystawy głównej Muzeum. Dokumentuje on wkład Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w zwycięstwo nad Niemcami. Kadłub czołgu stanowił przez wiele lat ćwiczebny cel na jednym z poligonów armii belgijskiej. Do Polski został przekazany w częściach, bez żadnego wyposażenia wewnętrznego. Konserwacji i złożenia elementów czołgu dokonano na zlecenie i za fundusze Muzeum II Wojny Światowej, pod nadzorem specjalistów z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Na polecenie Muzeum Sherman otrzymał malowanie 24. Pułku Ułanów, wsławionego walkami we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech w latach 1944-1945. Czołg waży 26 ton.
Niemiecka torpeda typu G7a o napędzie parogazowym, w wersji ćwiczebnej (długość ponad 7 m, waga ponad 1000 kg), została wydobyta przez saperów Marynarki Wojennej z dna Zatoki Gdańskiej. Torpeda została wypożyczona z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i poddana przez Muzeum II Wojny Światowej gruntownej konserwacji. Na wystawie głównej symbolizuje wojnę mocarstw na morzach.
Oprócz pomieszczeń ekspozycyjno – muzealnych budynek mieści też sale wykładowe, konferencyjne i kinową, bibliotekę, archiwa, magazyny eksponatów oraz pomieszczenia administracyjno-hotelowe i podziemny parking. Na najwyższym poziomie budynku usytuowano restaurację z widokiem na panoramę Gdańska. Autorami projektu wnętrz są Studio Architektoniczne "Kwadrat" Jacek Droszcz oraz LOFT Magdalena Adamus.
Muzeum II Wojny Światowej to ogromna przestrzeń. Koniecznym stał się system informacji wizualnej. Jego projekt i wykonanie zlecono firmie Advertis. Realizacja obejmowała projekt, produkcję oraz montaż nośników wewnętrznych i zewnętrznych. Oznaczenia wewnątrz budynku umieszczone zostały na naściennych tablicach wykonanych z blachy z nadrukiem UV. Zawarte informacje przedstawione są w postaci piktogramu oraz tekstu w języku polskim i angielskim. Ponadto podział przestrzeni wyznaczają tablice semaforowe i podwieszane oraz nadruki z foli na drzwiach.
Wdrożono także system oznaczeń parkingowych w postaci widocznych z daleka liter przestrzennych oraz tabliczek z numeracją wejść do budynku oraz klatek schodowych. Orientację w układzie kondygnacji podziemnych ułatwiają również tablice z mapami przedstawiającymi strukturę każdego piętra. Łącznie wykonanych zostało ponad sześćset nośników.
fot. Advertis
|
fot. Advertis
|
fot. Advertis
|
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Kubatura projekt: Studio Architektoniczne Kwadrat
Projekt wnętrz: Studio Architektoniczne Kwadrat, LOFT Magdalena Adamus
Projekt ekspozycji głównej: Tempora
Multimedia: Nolabel, Qmak S.A., MAE Multimedia Art & Education
Główny wykonawca: Qmak S.A.
Realizacja: marzec 2017
Lokalizacja: Gdańsk, ul. Wałowa
Wykonawcy: Hochtief Polska i Warbud
System informacji wizualnej: Advertis
Powierzchnia całkowita: 57 386 m2
Powierzchnia użytkowa: 23000 m2
Powierzchnia zabudowy: 17000 m2
źródło: materiały prasowe Muzeum II Wojny Światowej, Qmak S.A., Hochtief Polska, Advertis, Studio Architektoniczne Kwadrat
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wnętrze showroomu dla firmy zajmującej się inteligentnymi rozwiązaniami w budownictwie...
czytajGoodnight to nowy bar położony w Austin, w amerykańskim...
czytajWnętrze niepublicznego przedszkola Niebieskie Migdały w Tczewie to projekt autorstwa...
czytajW wyniku rozbudowy Centrum Handlowego Arkadia powstała wyodrębniona strefa –...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz