Styl kolonialny w nowoczesnej odsłonie

Styl kolonialny w nowoczesnej odsłonie

Obite skórą meble, połączenie stonowanych, jasnych i ciemnych barw, dużo elementów drewnianych, harmonijnie zaaranżowana przestrzeń - brzmi jak opis klasycznego salonu. Jeśli jednak dodasz do takiego wnętrza egzotyczne dodatki inspirowane kulturą Afryki lub Azji, wówczas klasyczne pomieszczenie nabierze cech stylu kolonialnego. 


Przybywający do krajów Afryki oraz Azji od XIV w. europejscy plantatorzy i żołnierze przywozili ze sobą do dalekich krajów meble, które kojarzyły się z ich ojczyzną, jednocześnie wywozili do Anglii, Francji, Holandii czy Belgii egzotyczne materiały.

Ze zderzenia wpływów kultur europejskich i afrykańsko-azjatyckich powstał styl, o którego wyjątkowości stanowi właśnie przeplatanie się ze sobą inspiracji pochodzących z krajów oddalonych od siebie o tysiące kilometrów.

Korzystanie z elementów stylu kolonialnego we wnętrzu to dobre rozwiązanie wówczas, gdy chcemy ożywić aranżację swojego salonu za pomocą zmiany kilku akcentów w wystroju – połączenie klasycznego mebla z egzotycznym dodatkiem wygląda świeżo i oryginalnie.

 

styl kolonialny porady
styl kolonialny porady
styl kolonialny porady
Klasyczne meble, które będą pasowały do egzotycznych dodatków to takie, które charakteryzują się:
- masywnością kształtu (styl angielski) lub delikatnością i dużą liczbą ornamentów (styl francuski),
- skórzanymi obiciami oraz eksponowaniem guzików tapicerskich lub ćwieków,
- drewnem o wyraźnym usłojeniu oraz ciemnobrązowej kolorystyce.

styl kolonialny porady
styl kolonialny porady
styl kolonialny porady
styl kolonialny porady

Po ustaleniu tego, jakie meble znajdą się w salonie w stylu kolonialnym, warto zastanowić się nad doborem egzotycznych dodatków. Dobrze pamiętać przy tym o kilku wskazówkach:

- ilość nie znaczy jakość – dwa odpowiednio dobrane i umieszczone we właściwych miejscach dodatki będą lepsze od kilku, na które brakuje pomysłu aranżacyjnego;

- stawiaj na materiały surowe. Egzotyczne drewno lub glina są bardzo dobrze widoczne w salonie, a przy tym często  kojarzą się ze stylem kolonialnym;

- stawiaj na naturalność – sęki, nieregularny kształt czy stylowe przebarwienia drewna.

Wszystkie detale ukazujące wyjątkowość i naturalność dodatku są cenne. Można pokusić się o zdobycie dużego wizerunku Buddy lub ozdobić ścianę egzotyczną lampą. Należy jednak pamietać, aby dobór był przemyślany. Szybko bowiem może się okazać, że zaprojektowane przez nas wnętrze to skład elementów, które nie mają ze sobą nic wspólnego i zupełnie nie przypominają stylu, który mieliśmy na myśli.


styl kolonialny porady
styl kolonialny porady
styl kolonialny porady

źródło: materiały prasowe Decoria.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!