Domek letni w wersji Dark

Domek letni w wersji Dark

DARK HOUSE to kolejny projekt domku letniego według pracowni Marek+Sikora Architektura. Jego poprzednik LIGHT HOUSE był jaśniejszą wersją ich nowej architektury mobilnej.


DARK HOUSE jest jak kokos z pysznym, lekkim wnętrzem i twardą oraz bezpieczną skorupą. Brak okien w zewnętrznych ścianach budynku ma tutaj swoje uzasadnienie. W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym intruzem pod nieobecność właścicieli.


domek letni Dark House
domek letni Dark House

Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się natomiast o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami.


domek letni Dark House
Część nocną domu, tę z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową, umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania.

Bryła tego letniego domku kształtem nawiązuje do popularnego wyobrażenia na temat domu. Cztery ściany, spadzisty dach i komin przywodzą na myśl dziecięce rysunki, ale cały pomysł na DARK HOUSE jest dość niekonwencjonalny.

DARK HOUSE został zaprojektowany dla inwestora, który chce się wyciszyć i odciąć się od sąsiadów, choć niekoniecznie od natury i otoczenia. Zmienna geometria budynku pozwala łączyć te z pozoru sprzeczne cechy. Pełne ściany zewnętrzne chronią prywatność, a całkowicie przeszklone i rozsuwane ściany pomiędzy dwiema częściami domu zapewniają świetne doświetlenie.

Założeniem projektu było stworzenie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów. Zadanie karkołomne, ale okazało się nie niemożliwe.

 
dark house

DARK HOUSE

Projekt: MAREK+SIKORA ARCHITEKTURAczytaj także: Light House


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!