Dom Wypoczynkowy HARNAŚ, będący podhalańską legendą lat 70-tych, powrócił w nowej odsłonie. Znajdujący się w Bukowinie Tatrzańskiej budynek, wpisujący się w architekturę późnego modernizmu, na nowo zapisuje swoją wyjątkową historię na kartach turystyki górskiej.
Dom Wypoczynkowy HARNAŚ został wybudowany w latach 1966-1969, zaprojektowany przez Leszka Filara, Przemysława Gawora i Jerzego Pilitowskiego. Posiadał 120 pokoi i najpiękniejszy widok na panoramę Tatr. Architekci stworzyli modernistyczną bryłę, która nie przytłacza okolicznej zabudowy. Budynek ustawiono ukośnie w stosunku do zbocza góry, aby osłonić go przed działaniem silnych wiatrów. Manewr ten pozwolił zlokalizować pokoje od strony nasłonecznionego stoku. Takie rozwiązanie spowodowało, że HARNAŚ jest budynkiem jednotraktowym: część mieszkalna znajduje się po najbardziej nasłonecznionej stronie oraz otwiera się na przepiękne tatrzańskie widoki.
Nowe oblicze Hotelu HARNAŚ
Nowy właściciel BUKOVINA Resort docenił wyjątkowy charakter budynku i nadał mu należytą rangę wiedząc, że to istotna część w historii Bukowiny Tatrzańskiej oraz samej turystyki Podhala. Autorem rewitalizacji obiektu jest architekt Krzysztof Martyniak. Projekt wnętrz opracował zespół W2M.
Głównym założeniem projektu architektonicznej rewitalizacji HARNASIA było otworzenie obiektu na otaczającą go naturę oraz poszanowanie modernistycznej architektury ubiegłego stulecia. Dominującą cechą są przeszklenia: przy modernizacji balkonów zastosowano szklane balustrady, otwory okienne zostały przeszklone na pełną wysokość i szerokość pokojów; rozwiązanie to znajdziemy również w lobby oraz restauracji. W ten sposób do środka budynku przenika całe bogactwo magicznego Podhala.
Hotel z nowoczesnym designem
Głównym celem projektu architektury wnętrz było otwarcie przestrzeni wspólnych. Ich monochromatyczna czarno-biała kolorystyka nadały HARNASIOWI charakter przyjemnego luksusu. Dodatkowo, zastosowano w nich kolorowe designerskie fotele oraz zieleń w stylu lat 70, przypominając w ten sposób o barwnej przeszłości obiektu.
W hotelu zauważymy również betonowe okładziny ścienne w formie reliefów op-artowych, co z sukcesem zwiększa estetyczne doznania gości.
Każdy pokój standardowy jest otwarty na niesamowitą panoramę Tatr. Pokoje na ostatnim czwartym piętrze zaopatrzono w przeszklone czarne łazienki, co utworzyło niezwykły kontrast kolorystyczny wobec jasnego pokoju. Z większości łazienek, dzięki przeszkleniom na pokój, można podziwiać polskie góry - to ukłon w stronę natury oraz potrzeb błogiego relaksu gości HARNASIA. Warto wspomnieć, iż łazienki czwartego piętra zostały wykonane w technologii wielkich płyt gresowych z minimalną ilością fug oraz wyposażone w designerską linię ceramiki. Aby zwiększyć komfort gości, wszystkie pokoje wyposażono w fotele tapicerowane naturalną wełną.
Z pasją do kultury, sztuki i tradycji
Hotel HARNAŚ to hotel z pasją, doceniający życie kulturalno-artystyczne dawnych lat. Wnętrza obiektu zdobi kolekcja unikalnych stu grafik pochodzących z okresu 1965-89 autorstwa cenionych zagranicznych artystów.
Z szacunku do typografii modernistycznej i pracy ówczesnych projektantów, zachowano oryginalny wzór logotypu. Inspiracją był szyld umiejscowiony na dachu dawnego budynku. Został on zdygitalizowany, a następnie poszczególne litery poprawiono optyczne, otrzymując w ten sposób nowoczesne rozwiązanie z poszanowaniem tradycji.
Hotel HARNAŚ, umiejscowiony na Wierchu Buńdowym 11 w Bukowinie Tatrzańskiej uzupełnia ofertę BUKOVINA Resort. Ekskluzywny hotel dla osób z pasją i świadomych swoich potrzeb. Ten zrewitalizowany relikt przeszłości został oddany w ręce gości w nowoczesnej odsłonie o wysokim standardzie i z najpiękniejszym widokiem na Tatry.
Projekt wnętrz: W2M
Realizacja: 2016
Zdjęcia: Hotel Harnaś, Bukovina Resort
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Soma Mot to nowatorska rezydencja z obsługą, będąca częścią serii...
czytajJak zaprojektować przestrzeń łączącą klimat przytulnej, pachnącej chrupiącym pieczywem francuskiej...
czytajDwa i pół tysiąca butelek po whisky wiszących nad głową...
czytajJak pogodzić estetykę z funkcjonalnością i stworzyć atrakcyjne miejsce pracy?...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz