FAMA - industrialna biblioteka

FAMA - industrialna biblioteka

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA na wrocławskim Psim Polu rozpoczęło oficjalnie swą działalność 16 listopada 2016r. Znajdująca się w nim biblioteka została zaprojektowana przez architektów z Grupy Synergia.


Biblioteka ma charakter nowoczesnej mediateki. Jest skomputeryzowana i wyposażona w bramki alarmowe, chroniące księgozbiór. Powstała z połączenia kilku bibliotek działających przy okolicznych szkołach podstawowych.

Przeszklenie jednej ze ścian sprawia, że wnętrze lokalu jest widoczne od strony ulicy. Wyposażenie biblioteki dostosowano do industrialnego charakteru całego obiektu poprzez m.in. zaprojektowanie prętowej ścianki na polecane pozycje. Duża witryna pozwoliła na wykorzystanie jej jako tła dla siedziska, które łączy wnętrze z zewnętrzem. 

Serce biblioteki stanowi żółty pas siedzisk ze stanowiskami komputerowymi. Początek pasa to miejsce dla komputera z katalogiem zbiorów, a jego zakończenie stanowi podwyższenie dające ogląd na całe wnętrze biblioteki oraz pobliską ulicę.

W bocznych nawach zaprojektowano strefy magazynowania książek z ich wolnym dostępem, pomiędzy którymi stworzono 3 otwarte strefy: mediów, dziecięcą oraz strefę pracy.


fama biblioteka, wrocław
fama biblioteka, wrocław

Surowy charakter wnętrza został ocieplony poprzez zastosowanie miękkich siedzisk w postaci sof, puf oraz poduszek.


fama biblioteka, wrocław
fama biblioteka, wrocław
fama biblioteka, wrocław
fama biblioteka, wrocław
fama biblioteka, wrocław

Nowoczesny budynek Famy zaprojektował Rafał Sokołowski, architekt z pracowni Enone Architektura i Design. Nowy dom kultury ma cztery kondygnacje, elewację wykonaną z betonu architektonicznego oraz olbrzymie przeszklone okna.  Wewnątrz znajdują się: sala widowiskowa i garderoby dla artystów. Lokal biblioteczny mieści sie na parterze. Na pozostałych kondygnacjach znajdują się: sala widowiskowa i garderoby dla artystów oraz pracownie: plastyczna, baletowa i muzyczna ze studiem nagrań. 

Centrum Biblioteczno-Kulturalne powstało w miejscu dawnego kina Fama, po którym odziedziczyło nazwę i neon. Zawisł on na parterze budynku, uratowany przez pasjonata neonów Tomasza Kosmalskiego.

Biblioteka FAMA

Projekt wnętrz: Grupa Synergia/  Anna Bać, Piotr Michalski, Sandra Piasek

Powierzchnia: 250 m2

Realizacja: listopad 2016

Zdjęcia: Maciej Lulko

Lokalizacja: Wrocław, Psie Pole


nominacja Plebiscyt Polskie Wnetrze 2016

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!