Jak odnowić legendarne miejsce spotkań bohemy warszawskiego Mokotowa nie tracąc ducha lokalu? Pracownia A + D tchnęła nowe życie w mury najmodniejszego lokalu stolicy lat 70-tych.
Kawiarnia Mozaika istnieje od 1963 roku. Każdy detal starego wnętrza ma swoich gorliwych obrońców. Mury były przesiąknięte rozmowami Kieślowskiego, Gruzy, Lindy, Hoffmana. Pokolenia Warszawiaków kojarzą tę restaurację z charakterystycznym menu, dancingami i mozaikowym, kolorowym neonem. Neon to pozostałość po zakrojonym na wielką skalę projekcie neonizacji ulicy Puławskiej z lutego 1971 r. Jego projektantami byli: Maksymilian Krzyżanowski, Zbigniew Labes i Tadeusz Rogowski, zwani grupą neoniarzy.
Architekci postanowili usunąć z wnętrza stare dekoracje i odsłonić betonowe kolumny. Tak powstała oś projektu oparta o kontrast czerwonej marmurowej posadzki z bielą i chropowatością słupów. Wprowadzono najprostsze materiały "z epoki": mosiądz i dębowe listewki w boazerii.
Poprawiono funkcjonalność lokalu dzięki zaaranżowaniu kilku stref (dla różnych oczekiwań konsumentów), otwierając się na ogród, organizując komfortowe łazienki i całkowicie zmieniając układ kuchni.
Dodano starannie zaprojektowane oświetlenie funkcyjne w postaci mini reflektorów podświetlających stoliki i wybrane miejsca oraz oświetlenie podkreślające klimat w postaci świetlówek na tle złotych kinkietów.
Całość projektu zwieńczono spektakularnym lustrem na tle baru. Lustro składa się z dziesiątek mniejszych powierzchni a całość w ciekawy sposób odbija ruch z ulicy Puławskiej. Kształty luster są wiernym odbiciem legendarnego neonu "MOZAIKA".
Architekci wspominają, że projekt tego miejsca był bardzo trudny i wymagał wielu miesięcy batalii w urzędach oraz rozwiązywania trudnych detali meblarskich, instalacyjnych i proceduralnych.
Wraz ze zmianą właściciela lokalu przyszło również nowe menu. Nadal jednak w Mozaice pojawiają się jej starzy bywalcy, którzy porozumiewają się z obsługą niemalże bez słów. Od dawna wpadali tutaj na "wuzetkę" czy śledzika.
Projekt wnętrz: A + D/ Darek Gocławski, Olivia Zuk.
Powierzchnia: 200 m2
Realizacja: 2016
Zdjęcia A + D
Logo: Cuda Wianki Studio
Lokalizacja: Warszawa
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
SAP Polska przeniosła swoją siedzibę na 11. piętro w Varso...
czytajProjekt nowej siedziby firmy Pride and Glory Interactive to realizacja...
czytajProjekt salonu optycznego w Poznaniu, autorstwa Studia AtoAto, jest przykładem...
czytajLondyńska agencja Priestmangoode podjęła się zaaranżowania wnętrza nowego boeinga A380...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz