Cafe Mozaika z nową energią

Cafe Mozaika z nową energią

Jak odnowić legendarne miejsce spotkań bohemy warszawskiego Mokotowa nie tracąc ducha lokalu? Pracownia A + D tchnęła nowe życie w mury najmodniejszego lokalu stolicy lat 70-tych.

Kawiarnia Mozaika istnieje od 1963 roku. Każdy detal starego wnętrza ma swoich gorliwych obrońców. Mury były przesiąknięte rozmowami Kieślowskiego, Gruzy, Lindy, Hoffmana. Pokolenia Warszawiaków kojarzą tę restaurację z charakterystycznym menu, dancingami i mozaikowym, kolorowym neonem. Neon to pozostałość po zakrojonym na wielką skalę projekcie neonizacji ulicy Puławskiej z lutego 1971 r. Jego projektantami  byli: Maksymilian Krzyżanowski, Zbigniew Labes i Tadeusz Rogowski, zwani grupą neoniarzy.


neon Mozaika

Architekci postanowili usunąć z wnętrza stare dekoracje i odsłonić betonowe kolumny. Tak powstała oś projektu oparta o kontrast czerwonej marmurowej posadzki z bielą i chropowatością słupów. Wprowadzono najprostsze materiały "z epoki": mosiądz i dębowe listewki w boazerii.

Poprawiono funkcjonalność lokalu dzięki zaaranżowaniu kilku stref (dla różnych oczekiwań konsumentów), otwierając się na ogród, organizując komfortowe łazienki i całkowicie zmieniając układ kuchni.

Dodano starannie zaprojektowane oświetlenie funkcyjne w postaci mini reflektorów podświetlających stoliki i wybrane miejsca oraz oświetlenie podkreślające klimat w postaci świetlówek na tle złotych kinkietów.

Całość projektu zwieńczono spektakularnym lustrem na tle baru. Lustro składa się z dziesiątek mniejszych powierzchni a całość w ciekawy sposób odbija ruch z ulicy Puławskiej. Kształty luster są wiernym odbiciem legendarnego neonu "MOZAIKA".


cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz

Architekci wspominają, że projekt tego miejsca był bardzo trudny i wymagał wielu miesięcy batalii w urzędach oraz rozwiązywania trudnych detali meblarskich, instalacyjnych i proceduralnych. 

Wraz ze zmianą właściciela lokalu przyszło również nowe menu. Nadal jednak w Mozaice pojawiają się jej starzy bywalcy, którzy porozumiewają się z obsługą niemalże bez słów. Od dawna wpadali tutaj na "wuzetkę" czy śledzika.cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz
cafe mozaika, projekt wnętrz

Projekt wnętrz: A + D/ Darek Gocławski, Olivia Zuk.

Powierzchnia: 200 m2

Realizacja: 2016

Zdjęcia A + D

Logo: Cuda Wianki Studio

Lokalizacja: Warszawa


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!