Architekci z biura A+D zostali zaproszeni do projektu, który miał być przełomem w sposobie pracy w T-Mobile. Zadanie wymagało wyznaczenia i opracowania miejsc do pracy zespołowej lub indywidualnej w atrakcyjnej formie i z użyciem uzasadnionych rozwiązań.
Zarówno tempo prac, jak i złożoność tematu stanowiły ciekawe wyzwanie. Architekci bowiem zostali poproszeni o zaaranżowanie części powierzchni 5. piętra w terminie niespełna dwóch miesięcy. To był czas na zaprojektowanie, wyszukanie, zamówienie, wyprodukowanie lub wykonanie i dopracowanie w detalach. Architekci A+D zastali w biurze proste ściany, pokoje, okna i drzwi – żadnej atrakcji, żadnego punktu zaczepienia. Mieli zrobić "coś" atrakcyjnego i w uzasadnionych kosztach. Spędzili na piętrze dużo czasu analizując połączenia komunikacyjne z resztą biura a przy okazji odkrywając ładny widok na ruchliwą ulicę Marynarską /Postępu.
Ponad 10-letnia współpraca pracowni A+D z firmą T-Mobile zaowocowała kilkoma pomysłami, przede wszystkim związanymi z potrzebami spotkań, spotkań "w locie", pracy w skupieniu. Pojawił się pomysł na stworzenie atrakcyjnych wnętrz, które są elastyczne i można je dopasować do odpowiednich potrzeb. Wnętrza, które umożliłyby przyjmowanie w nich gości z zewnątrz, organizowanie spotkań zespołu, przeprowadzanie gier integracyjnych/zespołowych, itd. Powstało więc w biurze ogólnodostępne miejsce, wyjątkowe i użyteczne zarówno dla pojedynczych osób, jak i dla dużych zespołów.
W biurze można więc do wyboru: pracować w ciszy i skupieniu, uczyć się, wyciszyć, naenergetyzować, dotlenić, poćwiczyć, uczyć kogoś, rozmawiać i spotykać z innymi osobami przy kawie.
Architekci zauważyli, że poza tymi pożytecznymi cechami, niezbędne są inne użyteczne walory miejsca, tj.: ogólnodostępność, pozytywna energia oraz łatwa "obsługa". W celu ich wyeksponowania zaproponowano maksymalnie proste i wyjątkowe na tle biurowca nazwy dla poszczególnych miejsc:
EDU : miejsce do uczenia się – biblioteka z opcją "book sharing". Stojące tam wnęki cieszą się ogromnym powodzeniem. W przyszłości można je zestawić obok siebie i stworzyć zupełnie nową jakość.
FUN : miejsce do małych spotkań, do integracji i rozrywki.
HUB : miejsce do uczenia, do samodoskonalenia, do warsztatów.
BAR : miejsce do integracji w skali budynku, do wymiany myśli przy dobrej kawie, do pracy z laptopem (z wyjątkowym widokiem).
GYM : miejsce do ćwiczeń fizycznych, do nabrania energii, poprawienia nastroju.
EAT : inspirowane jadalnią miejsce do pracy zespołowej, do spotkań w wyciszonej atmosferze - ze stołem "plamą", aby nikt nie siedział na rogu lub na końcu.
ZEN : miejsce w którym warto poczuć energię. Projekt tego wnętrza ewoluował i dotarł z klimatów japońskich aż do klimatów szwedzkich (patrz pokoik z kominkiem). Jego robocza nazwa to Bjorgsdyg.
SUN : miejsce do spotkań. Pozytywne i zachęcające do kreatywności. Stół w kształcie łodzi, siedzenia na pomoście lub w koszach plażowych, chmury pod sufitem i dźwięki plaży w tle.
NYC : park miejski z odgłosami (do wyboru): z Central Parku, z lasu – z kukułką, dzięciołem, z parku miejskiego ze szczekaniem psa, z odgłosem syreny wozu strażackiego itp. Dźwięki są też słyszalne w strefie SUN – te pochodzą z brzegu piaszczystej plaży. Dopełnieniem całości wnętrza są dwa duże meble stojące w części centralnej: "okrąglak", który umożliwia swobodne rozmowy oraz stojący obok mebel do spotkań dwuosobowych.
We wschodnim korytarzu na piętrze znajduje się olbrzymie zdjęcie Warszawy o poranku. Korytarz zachodni natomiast zaprojektowano w typowym klimacie biurowym.
Uwagę zwracają także toalety – każda w innym klimacie i z efektem "wow".
- Ktoś powiedział, że teraz ludzie nie muszą przychodzić do pracy. Przychodzą do biura bo chcą. I to jest największe wyzwanie dla architektów: połączyć atrakcyjność biura z funkcjonalnością a całość zmieścić na określonej powierzchni i dla konkretnej grupy użytkowników - podsumowuje z zadowoleniem Dariusz Gocławski z pracowni A+D.
Projekt wnętrz: A+D
Powierzchnia: 770 m2
Realizacja: 2016
Zdjęcia: Jarosław Budyta
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Mała, 240 metrowa restauracja w centrum Buenos Aires została zaprojektowana...
czytajUsual Studio zaprojektowało przestrzeń biurową o powierzchni 170 metrów kwadratowych,...
czytajLokale sprzedażowe Przystanku Piekarnia są kontynuacją idei powstałej w 2013...
czytajCzym jest sławna Montownia? To zabytkowy, odnowiony przez Euro Styl...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz