Bezpieczny dom - czujniki dymu i ciepła

Bezpieczny dom - czujniki dymu i ciepła

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej w 2015 roku w całej Polsce wybuchło około 185 000 pożarów. Ich spora część miała miejsce zimą, kiedy to intensywnie palimy w piecach i kominkach, zapalamy świece, a także przyozdabiamy choinki lampkami zasilanymi prądem elektrycznym. Czy możemy zwiększyć bezpieczeństwo w domu i zabezpieczyć się przed pożarem?

Eksperci branży elektroinstalacyjnej potwierdzają, że sporej części pożarów można byłoby uniknąć, gdyby właściciele domów prywatnych zaopatrzyli się w czujniki dymu i ciepła. Do głównych powodów powstania pożarów w obiektach zamkniętych zaliczyć można: nieprawidłową eksploatację urządzeń ogrzewczych, nieostrożność osób dorosłych, a także wady urządzeń i instalacji elektrycznych. 

Zimowa aura

Zimą, kiedy na dworze szybko robi się ciemno, a warunki atmosferyczne nie sprzyjają wyjściu na zewnątrz, wiele czasu spędzamy w domach. W celu ogrzania pomieszczeń palimy w piecach oraz w kominkach. Sezon grzewczy jest niezwykle trudny dla strażaków, którzy często muszą interweniować z powodu zapalenia sadzy w przewodach kominowych. Głównymi powodami tego zjawiska jest brak systematycznego czyszczenia przewodów dymowych, a także palenie w piecu nieprzeznaczonymi do tego celu surowcami.

Zapalając świece, często zapominamy, że niewinny płomyk może przeobrazić się w wielki pożar. Wystarczy chwila nieuwagi czy chwilowy kontakt z łatwopalnym materiałem, aby doszło do tragedii. Uważać powinniśmy również na świąteczne drzewko. Podczas zakupu lampek choinkowych warto sprawdzić czy są oznakowane symbolem CE, potwierdzającym bezpieczeństwo wyrobu. Zły wybór może skutkować zwarciem, a nawet pożarem. Czytajmy również instrukcję obsługi.


czujnik dymu i ciepła

W domkach letniskowych i przyczepach kempingowych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych odbiorców, którzy dążą do zachowania w zaciszu własnego domu pełni bezpieczeństwa, stworzono innowacyjne urządzenia, które są w stanie wykryć pożar we wczesnym jego stadium, generując sygnały alarmowe zarówno dźwiękowe, jak i optyczne. Czujki dymu zaczynają działać, gdy tylko w powietrzu zaczną pojawiać się pierwsze symptomy dymu. Z kolei funkcja wyczuwania ciepła przystosowana jest do wykrycia pożaru szybko rozprzestrzeniającego się w miejscach, w których nie można użyć czujnika dymu – np. w kuchni, gdzie mamy styczność z parą wodną lub w garażu, gdzie stale występuje zadymienie lub zapylenie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, czujniki są wyposażane w sygnał alarmowy, uruchamiający się gdy bateria w urządzeniu wyczerpuje się, lub gdy komora detekcyjna wymaga oczyszczenia. Czujniki, które pracują w temperaturze od -10° do + 55° C, mogą być stosowane także w domkach letniskowych i przyczepach kempingowych. 


źródło: materiały prasowe hager.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!