Schody, rzeźba i tornado

Schody, rzeźba i tornado

Najnowszym elementem krajobrazu rozwijającej się dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan jest biurowiec Amot Atrium Tower, zaprojektowany przez znanego architekta Moshego Zura. W hallu wejściowym, autorstwa Odeda Halafa, znajdują się spektakularne, przypominające rzeźbę schody z tulipanowca amerykańskiego, które gną się i falują, wywołując wrażenie płynności i ruchu w przestronnym wieżowcu.

Nazwa budynku jest odniesieniem do imponującego hallu wejściowego atrium, którego koncepcja obejmowała budowę schodów w kształcie tornada – przyciągającej uwagę rzeźby wprowadzającej element ruchu do prostopadłej, mającej cztery kondygnacje, szklanej bryły foyer. Zgodnie z założeniem Halafa, schody miały również być pozbawione wszelkich widocznych wsporników. To pozornie niemożliwe do wykonania zadanie musiało zostać powierzone ekspertowi odznaczającemu się zarówno właściwą wiedzą i doświadczeniem, jak i niecodzienną kreatywnością.

schody jak tornado
schody jak rzeźba
Dwanaście odcieni tulipanowca
Ze względu na złożoność projektu Oded Halaf zlecił wykonanie zadania Tomerowi Gelfandowi, mistrzowi rzemiosła, specjalizującemu się w architektonicznych rozwiązaniach problemów inżynieryjnych. Gelfand posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji skomplikowanych projektów m.in. w drewnie.
Halaf i Gelfand wybrali do tego projektu tulipanowiec amerykański, ponieważ spełniał wszelkie wymagania pod względem barwy. Dodatkowymi czynnikami były właściwości techniczne drewna. 
 
Ekspresyjne tornado
Zgodnie z projektem, na strukturę schodów składają się dwa połączone elementy, metalowy szkielet i rzeźbiona w drewnie obudowa. Wspólnie wznoszą się ponad recepcją na kształt ekspresyjnego tornada. Począwszy od parteru, płyną w górę ku antresoli pierwszego piętra na wysokość czternastu metrów. Lada recepcyjna służy jako punkt wyjścia dla krętej drewnianej rzeźby. Wykonano ją również z tulipanowca amerykańskiego, podobnie jak balustrady. Pracując nad projektem, Gelfand wymyślił system ciągłych drewnianych profili – pozornie płynnych i elastycznych, w rzeczywistości sztywnych i stabilnych.

 
schody w kształcie tornada

Konstrukcja obejmuje kręcone, piękne pod względem estetyki i funkcjonalne schody oraz formę przypominającą tornado. Zdaje się ono wznosić z lustrzanych ścian hallu wejściowego. Oba elementy łączą się w jeden u szczytu pierwszego piętra. Okrągłe zwieńczenie służy za balkon z widokiem na imponujący hall poniżej. Od góry strukturę zamyka podobny okrągły element – swoiste ukoronowanie tej niezmiernie złożonej kompozycji.


schody w kształcie tornada
schody jak rzeźba
Natura ujarzmiona przez technologię
Trwający cztery miesiące proces montażu schodów był niezwykle precyzyjny. Ostateczny efekt jest odzwierciedleniem paradoksu współczesnego procesu twórczego. To, co zdaje się być gestem pracującego ręcznie artysty, jest w rzeczywistości wynikiem algorytmicznego przetwarzania danych i efektem połączenia niezliczonych wymiennych elementów. Pozorna dowolność została w pełni skomputeryzowana.
 
Mimo iż sama konstrukcja wydaje się elastyczna, w rzeczywistości jest bardzo stabilna. Połączenie technologii i rzemieślniczego mistrzostwa dało artystyczny rezultat.
 
Korzystanie z tych schodów ma być czymś więcej, niż prostym pokonywaniem kolejnych stopni w celu przemieszczenia się z jednego poziomu budynku na kolejny. To również osobliwe doświadczenie, które umożliwia podziwianie całej konstrukcji z każdym kolejnym krokiem.

 
 
schody jak rzeźba
Platynowy biurowiec
Wyjątkowy pod względem rozwiązań geometrycznych budynek prezentuje bogato zdobioną, dynamiczną fasadę. Amot Atrium Tower ma 158 m wysokości i 38 pięter powierzchni handlowej. Każde piętro składa się z dwóch skrzydeł otulających widoczny z zewnątrz wspólny szyb windowy. Atrium wznosi się na pełną wysokość budynku, zapewniając kontrolowany dostęp światła dziennego do foyer na każdym piętrze. Dzięki temu pracownicy biurowca mogą podziwiać zapierający dech widok. Ruch widocznych z zewnątrz wind tworzy efekt dynamiki fasady wieżowca.

Biurowiec Amot Atrium Tower, w którym znajdują się schody, jako pierwszy w Izraelu otrzymał platynowy certyfikat środowiskowy LEED. Oznacza to, że osiągnął najwyższy możliwy poziom zgodności z gospodarką zrównoważoną i wydajności materiałowej.
Instalacja o charakterze organicznym w foyer pasuje tu zatem idealnie. Pracując z tulipanowcem amerykańskim, materiałem stosunkowo lekkim i o wysokim wskaźniku wytrzymałości do masy, Halaf i Gelfand stworzyli nietuzinkową konstrukcję. To nie tylko dzieło sztuki ze względu na niezwykły kształt, ale również przykład perfekcyjnego połączenia rozwiniętego technologicznie projektowania i pracy w drewnie.

schody jak rzeźba
Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) 
to gatunek drewna, który szturmem podbija branżę designu. Drewno bielu tulipanowca amerykańskiego ma kolor kremowobiały i może zawierać delikatne barwne smugi, zaś drewno twardzieli może mieć kolor od jasnożółto - brązowego po oliwkowy. 
tulipanowiec amerykański

Pod wpływem światła słonecznego oliwkowy kolor może zmienić barwę na brązową. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości tulipanowiec amerykański ma doskonałe właściwości mechaniczne, a jego stosunek wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki.


projekt schodów

Projekt: Tomer Gelfand, Oded Halaf

Realizacja: 2016

Zdjęcia: Itay Sikolski (NUMSIX)


źródło: materiały prasowe Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!