Bezpieczna kolekcja w domu

Bezpieczna kolekcja w domu

Każdy z nas w swoim życiu coś zbierał. Nasze kolekcje i przeróżne zbiory: znaczków, starodruków, obrazów, zegarków lub komiksów, mają dla nas wartość nie tylko materialną, ale przede wszystkim emocjonalną. To w końcu wspomnienia i setki godzin spędzonych na pielęgnacji swojej pasji. Utrata kolekcji mogłaby być dla nas nie do zniesienia, dlatego warto zawczasu zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie.

 

Zbierać można naprawdę różne rzeczy: dzieła sztuki, monety, medale i wojskowe naszywki, pocztówki, a także biżuterię lub broń. Należy zadbać o odpowiednie przechowywanie naszej kolekcji, tak aby cieszyć się nią przez długie lata. Można trzymać ją w pudełkach lub szufladach, albo na widoku w przeszklonych gablotach. Wygodnym rozwiązaniem będzie też sejf, a w przypadku naprawdę dużych zbiorów,  szafa metalowa.

Sejf może kojarzyć się z zabezpieczeniem przed złodziejami i kradzieżą, ale tak naprawdę chroni on zbiory również w innych aspektach. W przypadku gromadzonej przez lata kolekcji, niepowołanymi osobami mogą być także domownicy. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasze pociechy zaczynają bawić się w pocztę, wykorzystując do tego cenne zbiory znaczków, albo układają obrazki z zebranych etykiet pudełek od zapałek. Żeby uniknąć takich sytuacji, lepiej schować kolekcję do sejfu, gdzie będą w pełni bezpieczne. Sejf to także możliwość uporządkowania kolekcji i wygodnego jej przechowania w jednym miejscu. Należy przede wszystkim dostosować go do wymagań kolekcji. Jego rozmiary trzeba dopasować do wielkości zbiorów, mając na uwadze, że z biegiem lat będą się one zapewne powiększać, ale także do wymiarów poszczególnych przedmiotów. Dokładne przyjrzenie się kolekcji pozwoli ocenić, czy potrzebujemy większej liczby półek, jak wysokie powinny być, aby zmieścić np. klasery albo czy przydadzą się osobno zamykane skrytki. Kolejna decyzja dotyczyć będzie umiejscowienia sejfu. Można wybrać model ścienny, do zabudowy w meblach lub wolnostojący.

Jeśli kolekcja ma dużą wartość materialną, warto pomyśleć o jej ubezpieczeniu i zainstalowaniu w domu systemu alarmowego, do którego można też podłączyć sejf.

 

sejf, jak zabezpieczyć

źródło: materiały prasowe Konsmetal

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!